Print

Main Draw 1 2 TSA061311 GC A1 [1] Jordan GEORGIEV BYE 3 4 TSA051405 TSAJJ4953 NWP GN Nolan SCHOEMAN Alternate 2 ALTERNATE 2 Walkover 5 6 TSA051016 TSA051192 GC KZN Luke OOSTHUIZEN Nicholas HAMILTON 6-2, 5-7, 7-5 7 8 TSA051333 GC A4 BYE [12] Daniel CALVER 9 10 TSA050251 FS A5 [9] Ferdinand LE GRANGE BYE 11 12 TSA061341 FS A6 BYE Van Zyl DELPORT 13 14 TSA061427 TSA061001 KZN KZN Johannes ADAM Max ROBERTSON 3-6, 6-0, 6-2 15 16 TSA050201 BOR A8 BYE [8] Joshua KLEYNHANS 17 18 TSA051112 WP A9 [4] Imaad LORGAT BYE 19 20 TSA051367 TSA061022 GN KZN Oratile MORE Caleb COTTON 6-0, 6-0 21 22 TSAJJ4968 TSA061098 KZN KZN Karl SCHAEFER Cameron OLIVER Walkover 23 24 TSA071143 FS A12 BYE [13] Ben SCHOLTZ 25 26 TSA051335 GN A13 [15] Michael HARDING BYE 27 28 TSA061342 TSA061154 FS KZN Stephan DU PLOOY Matthew GERBER 6-1, 6-1 29 30 TSA061070 TSA061399 KZN NWP Keegan GEVERS James SALMON 6-2, 6-1 31 32 TSA061290 GN A16 BYE [7] Johan LABUSCHAGNE 33 34 TSA061321 WP A17 [6] Leo MATTHYSEN BYE 35 36 TSA051427 TSA071154 KZN KZN Jude SPENCER-MEADOWS Thando TSHILI 6-0, 6-0 37 38 TSA061455 TSA061174 NWP KZN Oratile SEHULARO Matthew WILSON 6-0, 6-0 39 40 TSA050109 GN A20 BYE [14] Muhammad VALLY 41 42 TSA051278 GN A21 [11] JADON KOHLMEYER BYE 43 44 TSA061308 TSA070031 KZN GN Keenan MOODLEY Aadil VALLY 6-1, 6-0 45 46 TSA051012 TSA061197 KZN KZN Senthen REDDY Jack O'DONOVAN 6-2, 6-3 47 48 TSA060028 KZN A24 BYE [3] Guy VORWERK 49 50 TSA051049 KZN A25 [5] Caleb FYVIE BYE 51 52 TSA061343 FS A26 Stefan RHEEDER BYE 53 54 TSA050066 TSA080015 KZN KZN Yusuf PATTEL Connor DOIG 6-3, 1-6, 6-2 55 56 TSA050024 KZN A28 BYE [16] Joseph REY 57 58 TSA051011 FS A29 [10] Eric NEL BYE 59 60 TSA061099 GC A30 Aryan NANDA BYE 61 62 TSA071183 TSA051013 WP KZN Jordan GERTSE WILLIAM HERMELIN 5-7, 6-0, 6-0 63 64 TSA051292 GN A32 BYE [2] Kyle ERWEE [1] Jordan GEORGIEV Nolan SCHOEMAN 6-1, 6-0 Nicholas HAMILTON [12] Daniel CALVER 6-0, 6-2 [9] Ferdinand LE GRANGE Van Zyl DELPORT 6-3, 6-2 Max ROBERTSON [8] Joshua KLEYNHANS 6-2, 6-1 [4] Imaad LORGAT Oratile MORE 6-2, 6-0 Karl SCHAEFER [13] Ben SCHOLTZ 6-0, 6-2 [15] Michael HARDING Stephan DU PLOOY 7-6, 6-4 Keegan GEVERS [7] Johan LABUSCHAGNE 6-0, 6-1 [6] Leo MATTHYSEN Thando TSHILI 6-3, 6-1 Matthew WILSON [14] Muhammad VALLY 6-2, 6-3 [11] JADON KOHLMEYER Aadil VALLY 6-1, 6-2 Senthen REDDY [3] Guy VORWERK 6-4, 6-0 [5] Caleb FYVIE Stefan RHEEDER 6-0, 6-0 Connor DOIG [16] Joseph REY 6-3, 6-3 [10] Eric NEL Aryan NANDA 6-2, 7-5 WILLIAM HERMELIN [2] Kyle ERWEE 6-1, 6-2 [1] Jordan GEORGIEV [12] Daniel CALVER 6-1, 6-3 [9] Ferdinand LE GRANGE [8] Joshua KLEYNHANS 6-1, 6-1 [4] Imaad LORGAT [13] Ben SCHOLTZ 6-0, 6-3 [15] Michael HARDING (Ret.) [7] Johan LABUSCHAGNE 6-2 (Ret.) [6] Leo MATTHYSEN Matthew WILSON 6-1, 6-2 [11] JADON KOHLMEYER [3] Guy VORWERK 6-1, 6-2 [5] Caleb FYVIE Connor DOIG 6-1, 6-1 [10] Eric NEL [2] Kyle ERWEE 6-2, 6-1 [1] Jordan GEORGIEV [8] Joshua KLEYNHANS 6-1, 6-3 [4] Imaad LORGAT [7] Johan LABUSCHAGNE 6-1, 6-4 [6] Leo MATTHYSEN [3] Guy VORWERK 6-4, 6-3 [5] Caleb FYVIE [2] Kyle ERWEE 6-2, 6-2 [1] Jordan GEORGIEV [4] Imaad LORGAT 6-1, 6-2 [3] Guy VORWERK [2] Kyle ERWEE 7-6, 6-2 [1] Jordan GEORGIEV [2] Kyle ERWEE 6-1, 6-2 [1] Jordan GEORGIEV
[4] Imaad LORGAT [3] Guy VORWERK 6-4, 2-6, 12-10 3/4 Playoff [3] Guy VORWERK
[7] Johan LABUSCHAGNE [5] Caleb FYVIE 6-3, 6-3 7/8 Playoff [7] Johan LABUSCHAGNE
[13] Ben SCHOLTZ Connor DOIG 6-2, 6-4 11/12 Playoff Connor DOIG
[15] Michael HARDING [11] JADON KOHLMEYER 6-4, 6-2 15/16 Playoff [15] Michael HARDING
Van Zyl DELPORT Senthen REDDY 6-2, 6-1 19/20 Playoff Senthen REDDY
Nicholas HAMILTON Thando TSHILI 0-6, 6-4, 10-6 23/24 Playoff Thando TSHILI
Nolan SCHOEMAN [14] Muhammad VALLY 6-0, 6-1 27/28 Playoff [14] Muhammad VALLY
Keegan GEVERS Stefan RHEEDER 6-1, 5-7, 11-9 31/32 Playoff Stefan RHEEDER
Matthew GERBER Keenan MOODLEY 6-0, 6-2 35/36 Playoff Keenan MOODLEY
Caleb COTTON Jude SPENCER-MEADOWS 6-0, 6-1 39/40 Playoff Caleb COTTON
W1 X1 W2 47/48 Playoff
AB1 BYE BYE 55/56 Playoff
AD1 BYE BYE 59/60 Playoff
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Jordan GEORGIEV ZA Crawford Primary No -
[2] Kyle Erwee ZA Garsfontein Hoerskool No -
[3] Guy VORWERK ZA Hillcrest Tennis Club No -
[4] Imaad LORGAT ZA Rondebosch Boy's High School No -
[5] Caleb FYVIE Hillcrest Tennis Club No -
[6] Leo MATTHYSEN ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
[7] Johan Labuschagne ZA Brooklyn-Union Tennis Club No -
[8] Joshua KLEYNHANS Selborne College No -
[9] Ferdinand LE GRANGE Hoopstad Skool No -
[10] Eric NEL Grey College Primary No -
[11] JADON KOHLMEYER ZA Woodhill Primary No -
[12] Daniel CALVER ZA Sandton Sports Club No -
[13] Ben SCHOLTZ ZA Grey College Primary No -
[14] Muhammad VALLY ZA Clubview Tennis Club No -
[15] Michael Harding ZA Midstream College No -
[16] Joseph REY ZA Durban Country Club Tennis No -
- Yusuf PATTEL Westville Boys High No -
- Keegan GEVERS ZA Vryheid Lawn Tennis Club No -
- James Salmon Hartebeespoort Tennis Club No -
- Oratile Sehularo ZA Hartebeespoort Tennis Club No -
- Nolan Schoeman Rustenburg High No -
- Alternate 2 ALTERNATE 2 Graeme College And Primary Yes Matthew Lamplough
- Stephan du Plooy ZA Truida Kestel-Bethlehem Primary No -
- Jordan GERTSE anthony harris tennis academy No -
- Van Zyl Delport ZA Grey College Primary No -
- Stefan Rheeder ZA Grey College Primary No -
- Aryan Nanda Randburg Tennis Club No -
- Luke OOSTHUIZEN ZA Rivonia Tennis Club No -
- Aadil VALLY ZA Clubview Tennis Club No -
- Oratile More BW Koedoepark Tennis Club No -
- Max ROBERTSON ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Connor Doig Cowies Hill Tennis Club No -
- Jude Spencer-Meadows Hillcrest Tennis Club No -
- Matthew WILSON ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Cameron OLIVER Hillcrest Tennis Club No -
- Karl SCHAEFER Mitchell Park Tennis Club No -
- Nicholas Hamilton Mitchell Park Tennis Club No -
- Johannes ADAM Richards Bay Tennis Club No -
- Senthen REDDY Ridley Park Tennis Club No -
- Thando TSHILI Riverside Tennis Club No -
- Keenan MOODLEY ZA Westridge Tennis Stadium No -
- WILLIAM HERMELIN Westridge Tennis Stadium Yes Jan Bothma
- Matthew GERBER ZA Vryheid Tennis Club No -
- Caleb COTTON ZA Howick Tennis Club No -
- Jack O'Donovan Highbury Preparatory School No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Jan Bothma ZA Durban Preparatory High School No -
Withdrawn (Late)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Matthew Lamplough Hillcrest Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
N/A A2 -
Nolan Schoeman
Alternate 2 ALTERNATE 2
(Did not play)
Walkover
9999999999999999
TBD
A3 WTS - Court 20
Luke OOSTHUIZEN
Nicholas Hamilton
2-6, 7-5, 5-7
9999999999999999
TBD
A7 WTS - Court 21
Johannes ADAM
Max ROBERTSON
6-3, 0-6, 2-6
9999999999999999
TBD
A10 WTS - Court 22
Oratile More
Caleb COTTON
6-0, 6-0
N/A A11 -
Karl SCHAEFER
Cameron OLIVER
(Did not play)
Walkover
9999999999999999
TBD
A14 WTS - Court 24
Stephan du Plooy
Matthew GERBER
6-1, 6-1
9999999999999999
TBD
A15 WTS - Court 25
Keegan GEVERS
James Salmon
6-2, 6-1
9999999999999999
TBD
A18 WTS - Court 2
Jude Spencer-Meadows
Thando TSHILI
0-6, 0-6
9999999999999999
TBD
A19 WTS - Court 3
Oratile Sehularo
Matthew WILSON
0-6, 0-6
9999999999999999
TBD
A22 WTS - Court 4
Keenan MOODLEY
Aadil VALLY
1-6, 0-6
9999999999999999
TBD
A23 WTS - Court 5
Senthen REDDY
Jack O'Donovan
6-2, 6-3
9999999999999999
TBD
A27 WTS - Court 6
Yusuf PATTEL
Connor Doig
3-6, 6-1, 2-6
9999999999999999
TBD
A31 WTS - Court 7
Jordan GERTSE
WILLIAM HERMELIN
7-5, 0-6, 0-6
1499332500
2017-07-06 9:15am
A33 WTS - Court 10
Jordan GEORGIEV [1]
Nolan Schoeman
6-1, 6-0
1499332500
2017-07-06 9:15am
A34 WTS - Court 11
Nicholas Hamilton
Daniel CALVER [12]
0-6, 2-6
1499332500
2017-07-06 9:15am
A35 WTS - Court 12
Ferdinand LE GRANGE [9]
Van Zyl Delport
6-3, 6-2
1499332500
2017-07-06 9:15am
A36 WTS - Court 13
Max ROBERTSON
Joshua KLEYNHANS [8]
2-6, 1-6
1499332500
2017-07-06 9:15am
A37 WTS - Court 14
Imaad LORGAT [4]
Oratile More
6-2, 6-0
1499332500
2017-07-06 9:15am
A38 WTS - Court 15
Karl SCHAEFER
Ben SCHOLTZ [13]
0-6, 2-6
1499332500
2017-07-06 9:15am
A39 WTS - Court 16
Michael Harding [15]
Stephan du Plooy
7-6, 6-4
1499332500
2017-07-06 9:15am
A40 WTS - Court 17
Keegan GEVERS
Johan Labuschagne [7]
0-6, 1-6
1499332500
2017-07-06 9:15am
A41 WTS - Court 18
Leo MATTHYSEN [6]
Thando TSHILI
6-3, 6-1
1499332500
2017-07-06 9:15am
A42 WTS - Court 19
Matthew WILSON
Muhammad VALLY [14]
6-2, 6-3
1499332500
2017-07-06 9:15am
A43 WTS - Court 20
JADON KOHLMEYER [11]
Aadil VALLY
6-1, 6-2
1499332500
2017-07-06 9:15am
A44 WTS - Court 21
Senthen REDDY
Guy VORWERK [3]
4-6, 0-6
1499332500
2017-07-06 9:15am
A45 WTS - Court 22
Caleb FYVIE [5]
Stefan Rheeder
6-0, 6-0
1499332500
2017-07-06 9:15am
A46 WTS - Court 23
Connor Doig
Joseph REY [16]
6-3, 6-3
1499332500
2017-07-06 9:15am
A47 WTS - Court 24
Eric NEL [10]
Aryan Nanda
6-2, 7-5
1499332500
2017-07-06 9:15am
A48 WTS - Court 25
WILLIAM HERMELIN
Kyle Erwee [2]
1-6, 2-6
1499427000
2017-07-07 11:30am
A49 WTS - Court 2
Jordan GEORGIEV [1]
Daniel CALVER [12]
6-1, 6-3
1499427000
2017-07-07 11:30am
A50 WTS - Court 3
Ferdinand LE GRANGE [9]
Joshua KLEYNHANS [8]
1-6, 1-6
1499427000
2017-07-07 11:30am
A51 WTS - Court 4
Imaad LORGAT [4]
Ben SCHOLTZ [13]
6-0, 6-3
1499427000
2017-07-07 11:30am
A52 WTS - Court 5
Michael Harding [15]
(Ret.)
Johan Labuschagne [7]
2-6
Retired
1499427000
2017-07-07 11:30am
A53 WTS - Court 6
Leo MATTHYSEN [6]
Matthew WILSON
6-1, 6-2
1499427000
2017-07-07 11:30am
A54 WTS - Court 7
JADON KOHLMEYER [11]
Guy VORWERK [3]
1-6, 2-6
1499427000
2017-07-07 11:30am
A55 WTS - Court 8
Caleb FYVIE [5]
Connor Doig
6-1, 6-1
1499427000
2017-07-07 11:30am
A56 WTS - Court 9
Eric NEL [10]
Kyle Erwee [2]
2-6, 1-6
1499505300
2017-07-08 9:15am
A57 WTS - Court 17
Jordan GEORGIEV [1]
Joshua KLEYNHANS [8]
6-1, 6-3
1499504400
2017-07-08 9:00am
A58 WTS - Court 18
Imaad LORGAT [4]
Johan Labuschagne [7]
6-1, 6-4
1499504400
2017-07-08 9:00am
A59 WTS - Court 19
Leo MATTHYSEN [6]
Guy VORWERK [3]
4-6, 3-6
1499504400
2017-07-08 9:00am
A60 WTS - Court 20
Caleb FYVIE [5]
Kyle Erwee [2]
2-6, 2-6
1499587200
2017-07-09 8:00am
A61 WTS - Court 5
Jordan GEORGIEV [1]
Imaad LORGAT [4]
6-1, 6-2
1499587200
2017-07-09 8:00am
A62 WTS - Court 3
Guy VORWERK [3]
Kyle Erwee [2]
6-7, 2-6
1499673600
2017-07-10 8:00am
A63 WTS - Court 2
Jordan GEORGIEV [1]
Kyle Erwee [2]
6-1, 6-2
1499673600
2017-07-10 8:00am
B1 WTS - Court 21
Imaad LORGAT [4]
Guy VORWERK [3]
4-6, 6-2, 10-12
1499587200
2017-07-09 8:00am
C1 WTS - Court 25
Joshua KLEYNHANS [8]
Johan Labuschagne [7]
6-2, 6-0
1499590800
2017-07-09 9:00am
C2 WTS - Court 2
Leo MATTHYSEN [6]
Caleb FYVIE [5]
4-6, 6-1, 10-7
1499598000
2017-07-09 11:00am
C3 WTS - Court 4
Joshua KLEYNHANS [8]
Leo MATTHYSEN [6]
7-6, 6-0
1499598000
2017-07-09 11:00am
D1 WTS - Court 7
Johan Labuschagne [7]
Caleb FYVIE [5]
6-3, 6-3
1499435100
2017-07-07 1:45pm
E1 WTS - Court 8
Daniel CALVER [12]
Ferdinand LE GRANGE [9]
6-2, 6-4
1499500800
2017-07-08 8:00am
E2 WTS - Court 25
Ben SCHOLTZ [13]
Michael Harding [15]
6-1, 6-2
1499435100
2017-07-07 1:45pm
E3 WTS - Court 10
Matthew WILSON
JADON KOHLMEYER [11]
6-1, 6-7, 10-3
1499435100
2017-07-07 1:45pm
E4 WTS - Court 11
Connor Doig
Eric NEL [10]
7-5, 6-4
1499508900
2017-07-08 10:15am
E5 WTS - Court 24
Daniel CALVER [12]
Ben SCHOLTZ [13]
6-2, 6-2
1499508900
2017-07-08 10:15am
E6 WTS - Court 21
Matthew WILSON
Connor Doig
7-6, 3-6, 10-6
1499598000
2017-07-09 11:00am
E7 WTS - Court 8
Daniel CALVER [12]
Matthew WILSON
6-1, 6-1
1499598000
2017-07-09 11:00am
F1 WTS - Court 10
Ben SCHOLTZ [13]
Connor Doig
2-6, 4-6
1499508900
2017-07-08 10:15am
G1 WTS - Court 7
Ferdinand LE GRANGE [9]
Michael Harding [15]
6-3, 3-6, 11-9
1499500800
2017-07-08 8:00am
G2 WTS - Court 3
JADON KOHLMEYER [11]
Eric NEL [10]
2-6, 0-6
1499598000
2017-07-09 11:00am
G3 WTS - Court 11
Ferdinand LE GRANGE [9]
Eric NEL [10]
6-3, 6-7, 10-8
1499598000
2017-07-09 11:00am
H1 WTS - Court 16
Michael Harding [15]
JADON KOHLMEYER [11]
6-4, 6-2
1499340600
2017-07-06 11:30am
I1 WTS - Court 21
Nolan Schoeman
Nicholas Hamilton
2-6, 3-6
1499340600
2017-07-06 11:30am
I2 WTS - Court 22
Van Zyl Delport
Max ROBERTSON
6-3, 6-3
1499340600
2017-07-06 11:30am
I3 WTS - Court 23
Oratile More
Karl SCHAEFER
0-6, 1-6
1499340600
2017-07-06 11:30am
I4 WTS - Court 24
Stephan du Plooy
Keegan GEVERS
6-0, 6-0
1499340600
2017-07-06 11:30am
I5 WTS - Court 25
Thando TSHILI
Muhammad VALLY [14]
2-6, 6-4, 10-8
1499341500
2017-07-06 11:45am
I6 WTS - Court 2
Aadil VALLY
Senthen REDDY
6-7, 4-6, 6-10
1499341500
2017-07-06 11:45am
I7 WTS - Court 3
Stefan Rheeder
Joseph REY [16]
2-6, 4-6
1499341500
2017-07-06 11:45am
I8 WTS - Court 4
Aryan Nanda
WILLIAM HERMELIN
6-4, 3-6, 14-15
1499418900
2017-07-07 9:15am
I9 WTS - Court 10
Nicholas Hamilton
Van Zyl Delport
3-6, 3-6
1499418900
2017-07-07 9:15am
I10 WTS - Court 11
Karl SCHAEFER
Stephan du Plooy
3-6, 3-6
1499418900
2017-07-07 9:15am
I11 WTS - Court 12
Thando TSHILI
Senthen REDDY
6-4, 0-6, 4-10
1499418900
2017-07-07 9:15am
I12 WTS - Court 13
Joseph REY [16]
WILLIAM HERMELIN
7-6, 6-2
1499505300
2017-07-08 9:15am
I13 WTS - Court 8
Van Zyl Delport
Stephan du Plooy
1-6, 3-6
1499505300
2017-07-08 9:15am
I14 WTS - Court 9
Senthen REDDY
Joseph REY [16]
7-6, 2-6, 8-10
1499598000
2017-07-09 11:00am
I15 WTS - Court 17
Stephan du Plooy
Joseph REY [16]
4-6, 2-6
1499598000
2017-07-09 11:00am
J1 WTS - Court 18
Van Zyl Delport
Senthen REDDY
2-6, 1-6
1499505300
2017-07-08 9:15am
K1 WTS - Court 21
Nicholas Hamilton
(Ret.)
Karl SCHAEFER
2-3
Retired
1499505300
2017-07-08 9:15am
K2 WTS - Court 22
Thando TSHILI
WILLIAM HERMELIN
4-6, 3-6
1499598000
2017-07-09 11:00am
K3 WTS - Court 19
Karl SCHAEFER
WILLIAM HERMELIN
3-6, 1-6
1499596200
2017-07-09 10:30am
L1 WTS - Court 1
Nicholas Hamilton
Thando TSHILI
6-0, 4-6, 6-10
1499427900
2017-07-07 11:45am
M1 WTS - Court 16
Nolan Schoeman
Max ROBERTSON
6-4, 5-7, 10-5