Print

Main Draw 1 2 TSA020018 TSA030221 EDEN FS [1] Damien NEZAR Stephan Paul VILJOEN 6-3, 6-1 3 4 TSA021380 TSA031344 BOL KZN LUAN KRIGE Alexander EDLEY 7-6, 6-3 5 6 TSA020145 TSA030483 GE GC Ethan TERBLANCHE [Q] Rynhard ROOTHMAN 6-3, 6-2 7 8 TSA021421 TSA021398 GC BOR PETROS HATZIPANIS [6] Sam MCQUIRK 6-0, 6-2 9 10 TSA020682 TSA031321 BOR GC [4] Nikolai HENSBERG [Q] Matthew BROWN 4-6, 6-0, 6-2 11 12 TSA031345 TSA030230 KZN EDEN James EDLEY Damian MULLER 6-4, 6-2 13 14 TSA20581 TSA30056 WP GN Luke GEDULDT Jordan GANCHO 6-3, 6-2 15 16 TSA030893 TSA021272 WP NWP [Q] Wade HERMANUS [8] Prince TSIANG 6-2, 6-1 17 18 TSA030012 TSA021409 GE GN [7] TATENDA MUTETWA [Q] Erich SULLWALD 3-6, 6-2, 6-4 19 20 TSA030063 TSA020157 BOL GC William ZULCH [Q] Evert VAN SCHALKWYK 6-2, 6-0 21 22 TSA031361 TSA021416 EDEN EP Daniël WESSELS DANIEL TAM 1-6, 7-5, 6-4 23 24 TSA031353 TSA021150 KZN GC Luc KOENIG [3] Albert KIRSTEN 7-6, 4-6, 6-0 25 26 TSA031128 TSA020635 GN WP [5] Connor KRUGER [Q] Jonah ANDERSON 6-3, 6-4 27 28 TSA031077 TSA021199 GE GN [Q] Taona MHWANDAGARA Rechardt VON WIELLIGH 6-2, 6-4 29 30 TSA021154 TSA021365 EDEN GN Leander PETERSEN Johann COETZEE 6-2, 7-6 31 32 TSA021159 TSA021368 KZN GE [Q] Joshua EDGAR [2] Dylan SALTON 6-2, 6-2 [1] Damien NEZAR LUAN KRIGE 6-1, 6-3 Ethan TERBLANCHE [6] Sam MCQUIRK 6-7, 6-2, 6-0 [4] Nikolai HENSBERG James EDLEY 6-2, 6-4 Luke GEDULDT [8] Prince TSIANG 2-6, 6-1, 6-4 [7] TATENDA MUTETWA [Q] Evert VAN SCHALKWYK 6-4, 6-4 Daniël WESSELS [3] Albert KIRSTEN 4-6, 6-3, 6-2 [5] Connor KRUGER [Q] Taona MHWANDAGARA 6-2, 6-3 Johann COETZEE [2] Dylan SALTON 6-3, 6-2 [1] Damien NEZAR [6] Sam MCQUIRK 6-4, 6-4 [4] Nikolai HENSBERG [8] Prince TSIANG 6-4, 6-1 [7] TATENDA MUTETWA [3] Albert KIRSTEN 6-2, 6-2 [5] Connor KRUGER [2] Dylan SALTON 6-2, 6-1 [1] Damien NEZAR [8] Prince TSIANG 4-6, 6-3, 6-0 [7] TATENDA MUTETWA [2] Dylan SALTON 6-1, 6-0 [1] Damien NEZAR [2] Dylan SALTON 6-2, 6-1 [1] Damien NEZAR
[8] Prince TSIANG [7] TATENDA MUTETWA 6-2, 6-2 3/4 Playoff [8] Prince TSIANG
[4] Nikolai HENSBERG [5] Connor KRUGER 7-5, 5-7, 10-6 7/8 Playoff [5] Connor KRUGER
LUAN KRIGE Johann COETZEE 6-4, 3-6, 10-5 11/12 Playoff LUAN KRIGE
Ethan TERBLANCHE [Q] Taona MHWANDAGARA 7-6, 6-4 15/16 Playoff Ethan TERBLANCHE
[Q] Matthew BROWN [Q] Joshua EDGAR 6-0, 7-5 19/20 Playoff [-1] Joshua EDGAR
[Q] Rynhard ROOTHMAN Rechardt VON WIELLIGH 6-4, 6-2 23/24 Playoff [-1] Rynhard ROOTHMAN
[Q] Wade HERMANUS Leander PETERSEN 6-4, 6-3 27/28 Playoff Leander PETERSEN
P1 PETROS HATZIPANIS BYE 31/32 Playoff PETROS HATZIPANIS
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A3 2 Rynhard ROOTHMAN Old Edwardian Tennis Club
A5 2 Matthew BROWN German Country Club
A8 1 Wade HERMANUS ZA Kenridge Tennis Club
A9 2 Erich SULLWALD Warmbad Tennis Club
A10 2 Evert VAN SCHALKWYK ZA Randburg Tennis Club
A13 2 Jonah ANDERSON ZA Fresnaye Sports Club
A14 1 Taona MHWANDAGARA ZW Bedfordview Country Club
A16 1 Joshua EDGAR ZA Hillcrest Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Damien NEZAR ZA George Tennis Club No -
[2] Dylan SALTON Bedfordview Country Club No -
[3] Albert KIRSTEN ZA Marks Park Sports Club No -
[4] Nikolai HENSBERG ZA Beacon Bay Tennis Club No -
[5] Connor KRUGER ZA Irene Country Club No -
[6] Sam MCQUIRK ZA Selborne College No -
[7] TATENDA MUTETWA Bedfordview Country Club No -
[8] Prince TSIANG Pukke Tennis Club No -
[Q] Wade HERMANUS ZA Kenridge Tennis Club No -
- Johann COETZEE ZA Silwilpark Tennis Club No -
- Daniël WESSELS ZA Riversdal Tennis Club No -
- Luke GEDULDT ZA Groote Schuur High No -
- William ZULCH ZA Paarl Tennis Club No -
[Q] Jonah ANDERSON ZA Fresnaye Sports Club No -
- LUAN KRIGE ZA Paarl Tennis Club No -
[Q] Erich SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
- DANIEL TAM ZA Cradock Tennis Club No -
- Luc KOENIG Westville Tennis Club No -
- Leander PETERSEN ZA George Tennis Club No -
- Damian MULLER ZA George Tennis Club No -
- Stephan Paul VILJOEN Grey College High No -
[Q] Matthew BROWN German Country Club No -
[Q] Rynhard ROOTHMAN Old Edwardian Tennis Club No -
- PETROS HATZIPANIS ZA Old Edwardian Tennis Club No -
[Q] Evert VAN SCHALKWYK ZA Randburg Tennis Club No -
[Q] Taona MHWANDAGARA ZW Bedfordview Country Club No -
- Ethan TERBLANCHE Vaal Tennis Club No -
- Jordan GANCHO Northmead Tennis Club No -
- Rechardt Von Wielligh Elarduspark Tennis Club No -
- James EDLEY ZA Hillcrest Tennis Club No -
[Q] Joshua EDGAR ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Alexander EDLEY Hillcrest Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1522401300
2018-03-30 9:15am
A1 FS TS - Court 1
Damien NEZAR [1]
Stephan Paul VILJOEN
6-3, 6-1
1522401300
2018-03-30 9:15am
A2 FS TS - Court 2
LUAN KRIGE
Alexander EDLEY
7-6, 6-3
1522401300
2018-03-30 9:15am
A3 FS TS - Court 3
Ethan TERBLANCHE
Rynhard ROOTHMAN [Q]
6-3, 6-2
1522401300
2018-03-30 9:15am
A4 FS TS - Court 4
PETROS HATZIPANIS
Sam MCQUIRK [6]
0-6, 2-6
1522483200
2018-03-31 8:00am
A5 FS TS - Court 2
Nikolai HENSBERG [4]
Matthew BROWN [Q]
4-6, 6-0, 6-2
1522401300
2018-03-30 9:15am
A6 FS TS - Court 6
James EDLEY
Damian MULLER
6-4, 6-2
1522401300
2018-03-30 9:15am
A7 FS TS - Court 7
Luke GEDULDT
Jordan GANCHO
6-3, 6-2
1522401300
2018-03-30 9:15am
A8 FS TS - Court 8
Wade HERMANUS [Q]
Prince TSIANG [8]
2-6, 1-6
1522401300
2018-03-30 9:15am
A9 FS TS - Court 9
TATENDA MUTETWA [7]
Erich SULLWALD [Q]
3-6, 6-2, 6-4
1522401300
2018-03-30 9:15am
A10 FS TS - Court 10
William ZULCH
Evert VAN SCHALKWYK [Q]
2-6, 0-6
1522483200
2018-03-31 8:00am
A11 FS TS - Court 3
Daniël WESSELS
DANIEL TAM
1-6, 7-5, 6-4
1522483200
2018-03-31 8:00am
A12 FS TS - Court 4
Luc KOENIG
Albert KIRSTEN [3]
6-7, 6-4, 0-6
1522483200
2018-03-31 8:00am
A13 FS TS - Court 5
Connor KRUGER [5]
Jonah ANDERSON [Q]
6-3, 6-4
1522483200
2018-03-31 8:00am
A14 FS TS - Court 6
Taona MHWANDAGARA [Q]
Rechardt Von Wielligh
6-2, 6-4
1522483200
2018-03-31 8:00am
A15 FS TS - Court 7
Leander PETERSEN
Johann COETZEE
2-6, 6-7
1522483200
2018-03-31 8:00am
A16 FS TS - Court 8
Joshua EDGAR [Q]
Dylan SALTON [2]
2-6, 2-6
1522487700
2018-03-31 9:15am
A17 FS TS - Court 11
Damien NEZAR [1]
LUAN KRIGE
6-1, 6-3
1522487700
2018-03-31 9:15am
A18 FS TS - Court 12
Ethan TERBLANCHE
Sam MCQUIRK [6]
7-6, 2-6, 0-6
1522490400
2018-03-31 10:00am
A19 FS TS - Court 2
Nikolai HENSBERG [4]
James EDLEY
6-2, 6-4
1522487700
2018-03-31 9:15am
A20 FS TS - Court 13
Luke GEDULDT
Prince TSIANG [8]
6-2, 1-6, 4-6
1522487700
2018-03-31 9:15am
A21 FS TS - Court 14
TATENDA MUTETWA [7]
Evert VAN SCHALKWYK [Q]
6-4, 6-4
1522490400
2018-03-31 10:00am
A22 FS TS - Court 3
Daniël WESSELS
Albert KIRSTEN [3]
6-4, 3-6, 2-6
1522490400
2018-03-31 10:00am
A23 FS TS - Court 4
Connor KRUGER [5]
Taona MHWANDAGARA [Q]
6-2, 6-3
1522490400
2018-03-31 10:00am
A24 FS TS - Court 5
Johann COETZEE
Dylan SALTON [2]
3-6, 2-6
1522569600
2018-04-01 8:00am
A25 FS TS - Court 1
Damien NEZAR [1]
Sam MCQUIRK [6]
6-4, 6-4
1522574100
2018-04-01 9:15am
A26 FS TS - Court 1
Nikolai HENSBERG [4]
Prince TSIANG [8]
4-6, 1-6
1522574100
2018-04-01 9:15am
A27 FS TS - Court 2
TATENDA MUTETWA [7]
Albert KIRSTEN [3]
6-2, 6-2
1522574100
2018-04-01 9:15am
A28 FS TS - Court 3
Connor KRUGER [5]
Dylan SALTON [2]
2-6, 1-6
1522665000
2018-04-02 10:30am
A29 FS TS - Court 5
Damien NEZAR [1]
Prince TSIANG [8]
4-6, 6-3, 6-0
1522665000
2018-04-02 10:30am
A30 FS TS - Court 6
TATENDA MUTETWA [7]
Dylan SALTON [2]
1-6, 0-6
1522746000
2018-04-03 9:00am
A31 FS TS - Court 3
Damien NEZAR [1]
Dylan SALTON [2]
6-2, 6-1
1522746000
2018-04-03 9:00am
B1 FS TS - Court 13
Prince TSIANG [8]
TATENDA MUTETWA [7]
6-2, 6-2
1522583100
2018-04-01 11:45am
C1 FS TS - Court 1
Sam MCQUIRK [6]
Nikolai HENSBERG [4]
4-6, 6-3, 10-6
1522583100
2018-04-01 11:45am
C2 FS TS - Court 2
Albert KIRSTEN [3]
Connor KRUGER [5]
6-4, 6-4
1522656000
2018-04-02 8:00am
C3 FS TS - Court 5
Sam MCQUIRK [6]
Albert KIRSTEN [3]
6-3, 2-6, 10-6
1522656000
2018-04-02 8:00am
D1 FS TS - Court 6
Nikolai HENSBERG [4]
Connor KRUGER [5]
5-7, 7-5, 6-10
1522574100
2018-04-01 9:15am
E1 FS TS - Court 4
LUAN KRIGE
Ethan TERBLANCHE
6-3, 6-1
1522574100
2018-04-01 9:15am
E2 FS TS - Court 5
James EDLEY
Luke GEDULDT
3-6, 2-6
1522574100
2018-04-01 9:15am
E3 FS TS - Court 6
Evert VAN SCHALKWYK [Q]
Daniël WESSELS
3-6, 1-6
1522574100
2018-04-01 9:15am
E4 FS TS - Court 7
Taona MHWANDAGARA [Q]
Johann COETZEE
0-6, 7-5, 5-10
1522583100
2018-04-01 11:45am
E5 FS TS - Court 3
LUAN KRIGE
Luke GEDULDT
6-3, 2-6, 5-10
1522583100
2018-04-01 11:45am
E6 FS TS - Court 4
Daniël WESSELS
Johann COETZEE
6-4, 6-1
1522656000
2018-04-02 8:00am
E7 FS TS - Court 7
Luke GEDULDT
Daniël WESSELS
6-2, 7-5
1522656000
2018-04-02 8:00am
F1 FS TS - Court 8
LUAN KRIGE
Johann COETZEE
6-4, 3-6, 10-5
1522583100
2018-04-01 11:45am
G1 FS TS - Court 5
Ethan TERBLANCHE
James EDLEY
1-6, 5-7
1522583100
2018-04-01 11:45am
G2 FS TS - Court 6
Evert VAN SCHALKWYK [Q]
Taona MHWANDAGARA [Q]
6-3, 6-3
1522656000
2018-04-02 8:00am
G3 FS TS - Court 9
James EDLEY
Evert VAN SCHALKWYK [Q]
(Ret.)
7-5, 3-0
Retired
1522656000
2018-04-02 8:00am
H1 FS TS - Court 10
Ethan TERBLANCHE
Taona MHWANDAGARA [Q]
7-6, 6-4
1522483200
2018-03-31 8:00am
I1 FS TS - Court 9
Stephan Paul VILJOEN
Alexander EDLEY
7-6, 3-6, 6-10
1522487700
2018-03-31 9:15am
I2 FS TS - Court 10
Rynhard ROOTHMAN [Q]
PETROS HATZIPANIS
0-6, 6-2, 10-7
1522490400
2018-03-31 10:00am
I3 FS TS - Court 11
Matthew BROWN [Q]
Damian MULLER
6-0, 7-5
1522483200
2018-03-31 8:00am
I4 FS TS - Court 12
Jordan GANCHO
Wade HERMANUS [Q]
6-2, 6-1
N/A I5 FS TS - Court 4
Erich SULLWALD [Q]
William ZULCH
(Did not play)
Walkover
1522490400
2018-03-31 10:00am
I6 FS TS - Court 13
DANIEL TAM
Luc KOENIG
6-7, 4-6
1522490400
2018-03-31 10:00am
I7 FS TS - Court 14
Jonah ANDERSON [Q]
Rechardt Von Wielligh
6-4, 6-7, 5-10
1522490400
2018-03-31 10:00am
I8 FS TS - Court 15
Leander PETERSEN
Joshua EDGAR [Q]
4-6, 3-6
1522496700
2018-03-31 11:45am
I9 FS TS - Court 9
Alexander EDLEY
Rynhard ROOTHMAN [Q]
6-1, 6-4
1522574100
2018-04-01 9:15am
I10 FS TS - Court 8
Matthew BROWN [Q]
Jordan GANCHO
6-2, 1-6, 10-5
1522574100
2018-04-01 9:15am
I11 FS TS - Court 9
Erich SULLWALD [Q]
Luc KOENIG
6-4, 2-6, 5-10
1522574100
2018-04-01 9:15am
I12 FS TS - Court 10
Rechardt Von Wielligh
Joshua EDGAR [Q]
6-3, 4-6, 10-12
1522583100
2018-04-01 11:45am
I13 FS TS - Court 7
Alexander EDLEY
Matthew BROWN [Q]
6-3, 6-0
1522583100
2018-04-01 11:45am
I14 FS TS - Court 8
Luc KOENIG
Joshua EDGAR [Q]
7-6, 4-6, 10-5
1522656000
2018-04-02 8:00am
I15 FS TS - Court 11
Alexander EDLEY
Luc KOENIG
6-3, 6-3
1522656000
2018-04-02 8:00am
J1 FS TS - Court 12
Matthew BROWN [Q]
Joshua EDGAR [Q]
0-6, 5-7
1522583100
2018-04-01 11:45am
K1 FS TS - Court 9
Rynhard ROOTHMAN [Q]
Jordan GANCHO
2-6, 1-6
1522583100
2018-04-01 11:45am
K2 FS TS - Court 10
Erich SULLWALD [Q]
Rechardt Von Wielligh
7-6, 7-6
1522656000
2018-04-02 8:00am
K3 FS TS - Court 13
Jordan GANCHO
Erich SULLWALD [Q]
6-2, 6-3
1522656000
2018-04-02 8:00am
L1 FS TS - Court 14
Rynhard ROOTHMAN [Q]
Rechardt Von Wielligh
6-4, 6-2
1522574100
2018-04-01 9:15am
M1 FS TS - Court 11
Stephan Paul VILJOEN
PETROS HATZIPANIS
6-1, 6-0
1522574100
2018-04-01 9:15am
M2 FS TS - Court 12
Damian MULLER
Wade HERMANUS [Q]
5-7, 6-3, 7-10
1522574100
2018-04-01 9:15am
M4 FS TS - Court 13
Jonah ANDERSON [Q]
Leander PETERSEN
4-6, 6-4, 4-10
1522583100
2018-04-01 11:45am
M5 FS TS - Court 11
Stephan Paul VILJOEN
Wade HERMANUS [Q]
3-6, 7-5, 10-4
1522583100
2018-04-01 11:45am
M6 FS TS - Court 12
DANIEL TAM
Leander PETERSEN
3-6, 6-4, 10-6
1522656000
2018-04-02 8:00am
M7 FS TS - Court 15
Stephan Paul VILJOEN
DANIEL TAM
6-4, 3-6, 10-7
1522656000
2018-04-02 8:00am
N1 FS TS - Court 16
Wade HERMANUS [Q]
Leander PETERSEN
4-6, 3-6
1522583100
2018-04-01 11:45am
O1 FS TS - Court 13
PETROS HATZIPANIS
Damian MULLER
5-7, 6-7
1522660500
2018-04-02 9:15am
O3 FS TS - Court 9
Damian MULLER
Jonah ANDERSON [Q]
1-6, 6-3, 4-10