Print

Main Draw 1 2 TSA001547 TSA011391 FS GC [1] PHILIP HENNING Ryan CHRISTENSEN 6-0, 6-1 3 4 TSA011269 TSA010242 GN NWP Muntingh HAMMAN [Q] Leon STRYDOM 6-0, 6-2 5 6 TSA000909 TSA010345 GC KZN Sandil BHIKHA Louis VAN DER WESTHUIZEN 6-3, 6-1 7 8 TSA011294 TSA001634 NC GN [Q] Hendri SWIEGERS [13] André SNYMAN 6-1, 6-2 9 10 TSA001632 TSA000329 GE GC [12] Liam DAY [Q] JARRYD MUIR 6-0, 6-1 11 12 TSA010759 TSA010194 GE EP Sibusiso HLABANGANE Yahron VAN DYK 6-4, 6-2 13 14 TSA011424 TSA011384 FS KZN Matthew NEL Richard HARTMANN 6-2, 6-2 15 16 TSA001498 TSA011320 NWP KZN [Q] Josias HOFFMAN [8] Kade MINDRY 6-1, 6-1 17 18 TSA001480 TSA011375 GN KZN [3] Christiaan WORST Jahar PERSAD 6-0, 6-0 19 20 TSA000742 TSA011284 BOR GC Kwanda-Kwanele MBALEKWA [Q] Robert KNIPE 6-0, 6-1 21 22 TSA001593 TSA011408 FS GN Charl VAN HEERDEN Luan BOSCH 6-2, 6-1 23 24 TSA001659 TSA011400 GE GN Andrew FREEL [16] Chrisjan VAN WYK 6-2, 6-0 25 26 TSA001405 TSA010464 WP GN [10] Marno STANDER [Q] Willem BRINK 6-0, 6-0 27 28 TSA010340 TSA011280 GE KZN Seth SEELY John BURCHMORE 6-4, 6-2 29 30 TSA011175 TSA011425 WP GC Thando LONGWE-SMIT [Q] Brendan CROSS 6-2, 6-1 31 32 TSA011385 TSA001638 GC GN Caleb VAN WIJK [5] Gerhard SWART 6-0, 6-0 33 34 TSA706 TSA010210 GC KZN [7] Justin LIEBENBERG Sashen THIRBOAN 6-0, 6-2 35 36 TSA010594 TSA011383 EP GC [Q] SJ MARAIS Alec BECKLEY 6-0, 6-1 37 38 TSA000526 TSA011382 GE FS Jordan COUTINHO [Q] MILAN THERON 6-0, 6-1 39 40 TSA000794 TSA011402 GC FS [Q] Radi DAMIANOV [9] Joubert KLOPPER 6-0, 6-0 41 42 TSA001603 TSA001629 GC BOL [15] Sebastian BUXMAN Andre DU PLESSIS 6-1, 6-3 43 44 TSA010130 TSA001628 MPUM BOL [Q] Japie LUBBE Cameron SLABBERT 7-5, 6-4 45 46 TSA000947 TSA011242 GN GN Lethabo MALOPE Wilhelm MARAIS 3-6, 6-2, 6-4 47 48 TSA010421 TSA001419 GE GN [Q] Sibulele NCHUKANA [4] Gerhardt BECKER 6-0, 6-1 49 50 TSA011328 TSA001663 WP LIM [6] Pierre MALAN Gerhard SULLWALD 6-1, 6-4 51 52 TSA011206 TSA001423 BOL GE Ruben FORTUIN Alec DOS SANTOS 6-0, 6-1 53 54 TSA011396 TSA011203 GN EP Victor PUTTER Mikhail DIPPENAAR 6-0, 6-0 55 56 TSAJJ4904 TSA011426 GC WP [Q] Paballo SEIHLEKO [11] Robbie ARENDS 6-0, 6-0 57 58 TSA011418 TSA010416 BOL KZN [14] Wikus ROBBERTSE Chad STREAK 6-3, 6-1 59 60 TSA000801 TSA010770 GC GC Jamie Graham DAVIS [Q] EMILE BOTHA 6-1, 6-1 61 62 TSA010502 TSA010392 NC KZN MC VENTER [Q] Mathew SHAW 6-3, 6-2 63 64 TSA011315 TSA001466 NWP GN [Q] VAN ZYL SMIT [2] Lleyton CRONJE 6-0, 6-1 [1] PHILIP HENNING Muntingh HAMMAN 6-0, 6-2 Louis VAN DER WESTHUIZEN [13] André SNYMAN 6-3, 6-4 [12] Liam DAY Sibusiso HLABANGANE 6-2, 6-3 Matthew NEL [8] Kade MINDRY 6-3, 6-0 [3] Christiaan WORST Kwanda-Kwanele MBALEKWA 6-3, 6-2 Charl VAN HEERDEN [16] Chrisjan VAN WYK 6-3, 3-6, 7-6 [10] Marno STANDER Seth SEELY 6-2, 6-1 Thando LONGWE-SMIT [5] Gerhard SWART 6-3, 7-6 [7] Justin LIEBENBERG Alec BECKLEY 6-4, 6-1 Jordan COUTINHO [9] Joubert KLOPPER 6-0, 6-2 [15] Sebastian BUXMAN Cameron SLABBERT 7-5, 6-4 Wilhelm MARAIS [4] Gerhardt BECKER 6-0, 6-0 [6] Pierre MALAN Ruben FORTUIN 6-4, 6-3 Victor PUTTER [11] Robbie ARENDS 2-6, 6-3, 6-1 [14] Wikus ROBBERTSE Jamie Graham DAVIS 6-3, 6-3 MC VENTER [2] Lleyton CRONJE 6-1, 6-0 [1] PHILIP HENNING [13] André SNYMAN 6-1, 6-3 [12] Liam DAY [8] Kade MINDRY 4-6, 6-2, 6-4 [3] Christiaan WORST [16] Chrisjan VAN WYK 6-4, 6-3 [10] Marno STANDER Thando LONGWE-SMIT 6-3, 6-1 Alec BECKLEY [9] Joubert KLOPPER 6-4, 6-0 [15] Sebastian BUXMAN [4] Gerhardt BECKER 6-4, 7-6 [6] Pierre MALAN [11] Robbie ARENDS 6-1, 2-6, 7-6 [14] Wikus ROBBERTSE [2] Lleyton CRONJE 6-2, 6-2 [1] PHILIP HENNING [8] Kade MINDRY 6-4, 6-0 [3] Christiaan WORST Thando LONGWE-SMIT 6-3, 7-6 [9] Joubert KLOPPER [4] Gerhardt BECKER 6-3, 6-4 [11] Robbie ARENDS [2] Lleyton CRONJE 6-2, 6-1 [1] PHILIP HENNING Thando LONGWE-SMIT 6-4, 6-0 [9] Joubert KLOPPER [2] Lleyton CRONJE 6-3, 6-4 A63 [1] PHILIP HENNING [2] Lleyton CRONJE FS Mon Apr 09, 8am
C1 D1 C2 7/8 Playoff
E5 F1 E6 11/12 Playoff
Q29 R1 Q30 35/36 Playoff
S1 T1 S2 39/40 Playoff
W1 X1 W2 47/48 Playoff
Y13 Z1 Y14 51/52 Playoff
AA1 AB1 AA2 55/56 Playoff
AF1 AE2 BYE 63/64 Playoff
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A2 2 Leon STRYDOM Schweizer Tennis Club
A4 1 Hendri SWIEGERS ZA Park Tennis Club
A5 2 JARRYD MUIR Wanderers Tennis Club
A8 1 Josias HOFFMAN ZA Klerksdorp Tennis Club
A10 2 Robert KNIPE ZA Noordheuwel Tennis Club
A13 2 Willem Brink ZA Belgrave Tennis Club
A15 2 Brendan CROSS ZA Marks Park Sports Club
A18 1 SJ MARAIS ZA Cradock Tennis Club
A19 2 MILAN THERON ZA Grey College Primary
A20 1 Radi DAMIANOV BG Dainfern Country Club
A22 1 Japie LUBBE ZA Lowveld Juniors
A24 1 Sibulele NCHUKANA TuksSport Groenkloof Campus
A28 1 Paballo SEIHLEKO ZA Randburg Hoerskool
A30 2 EMILE BOTHA Bedfordview Country Club
A31 2 Mathew SHAW ZA Hillcrest Tennis Club
A32 1 VAN ZYL SMIT ZA Pukke Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] PHILIP HENNING ZA Grey College High No -
- Ryan CHRISTENSEN ZA Fairland Tennis Club No -
- Muntingh HAMMAN Tuks Tennis Club No -
- Sandil BHIKHA Randburg Tennis Club No -
- Louis VAN DER WESTHUIZEN ZA Mitchell Park Tennis Club No -
[13] André Snyman ZA Tuks Tennis Club No -
[12] Liam DAY Bedfordview Country Club No -
- Sibusiso HLABANGANE Sunward Park Tennis Club Yes Mathew SHAW
[Q] Mathew SHAW ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Yahron VAN DYK Cradock Tennis Club No -
- Matthew NEL ZA Mundene Tennis Klub No -
- Richard Hartmann ZA Durban Country Club Tennis No -
[8] Kade MINDRY ZA Hillcrest Tennis Club No -
[3] Christiaan WORST ZA Belgrave Tennis Club No -
- Jahar PERSAD ZA Mitchell Park Tennis Club No -
- Kwanda-Kwanele MBALEKWA ZA Destiny Tennis Club No -
- Charl VAN HEERDEN ZA Oud Studente Tennis No -
- Luan BOSCH ZA JL's Juniors Club No -
- Andrew FREEL Marks Park Sports Club No -
[16] Chrisjan VAN WYK ZA Lyttelton Tennis Club No -
[10] Marno STANDER ZA Pinelands Tennis Club No -
- Seth SEELY ZA Parkrand Tennis Complex No -
- John BURCHMORE ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Thando LONGWE-SMIT ZA Rondebosch Boy's High School No -
- Caleb VAN WIJK ZA Morningside Country Club No -
[5] Gerhard SWART Lynnwood Glen Tennis Club No -
[7] Justin LIEBENBERG ZA Wanderers Squash Club (Sandton) No -
- Sashen THIRBOAN Hillcrest Tennis Club No -
- Alec BECKLEY Marks Park Sports Club No -
- Jordan COUTINHO St. Benedicts High No -
[9] Joubert KLOPPER Grey College High No -
[15] Sebastian Buxman Randburg Tennis Club No -
- Andre DU PLESSIS Paul Roos Gimnasium No -
- Cameron SLABBERT Country Club Tennis Club No -
- Lethabo MALOPE TuksSport Groenkloof Campus No -
- Wilhelm MARAIS ZA Eldoraigne Tennis Club No -
[4] Gerhardt BECKER ZA Marks Park Sports Club No -
[6] Pierre MALAN ZA Curro Langebaan Primary No -
- Gerhard SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
- Ruben FORTUIN ZA Kuilsrivier Tennis Club No -
- Alec DOS SANTOS Bedfordview Country Club No -
- Victor PUTTER Midstream Tennis Club No -
- Mikhail DIPPENAAR ZA Pearson High School No -
[11] Robbie ARENDS ZA Glen Country Club No -
[14] Wikus ROBBERTSE ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Chad STREAK ZA Mitchell Park Tennis Club No -
- Jamie Graham DAVIS ZA Riaan Venter Tennis Accademy No -
- MC VENTER Diamantveld High No -
[2] Lleyton Cronje ZA Belgrave Tennis Club No -
[Q] Josias HOFFMAN ZA Klerksdorp Tennis Club No -
[Q] Brendan CROSS ZA Marks Park Sports Club No -
[Q] Sibulele NCHUKANA TuksSport Groenkloof Campus No -
[Q] Radi DAMIANOV BG Dainfern Country Club No -
[Q] Paballo SEIHLEKO ZA Randburg Hoerskool No -
[Q] Leon STRYDOM Schweizer Tennis Club No -
[Q] SJ MARAIS ZA Cradock Tennis Club No -
[Q] MILAN THERON ZA Grey College Primary No -
[Q] JARRYD MUIR Wanderers Tennis Club No -
[Q] Robert KNIPE ZA Noordheuwel Tennis Club No -
[Q] EMILE BOTHA Bedfordview Country Club No -
[Q] Willem Brink ZA Belgrave Tennis Club No -
[Q] Japie LUBBE ZA Lowveld Juniors No -
[Q] VAN ZYL SMIT ZA Pukke Tennis Club No -
[Q] Hendri SWIEGERS ZA Park Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1522915200
2018-04-05 8:00am
A1 FS TS - Court 8
PHILIP HENNING [1]
Ryan CHRISTENSEN
6-0, 6-1
1522915200
2018-04-05 8:00am
A2 FS TS - Court 9
Muntingh HAMMAN