Print

Main Draw 1 2 TSA040043 TSA050251 GN FS [1] Devin BADENHORST Ferdinand LE GRANGE 6-2, 6-0 3 4 TSA050331 TSA048510 EDEN KZN [Q] Ivan KOEN Karan VARYANI 6-4, 6-4 5 6 TSA051238 TSA051013 GC KZN Joshua CROWIE WILLIAM HERMELIN 6-0, 2-6, 6-3 7 8 TSA04730 TSA048619 WP KZN Jaryd VISSER [11] Calum JESTIN 6-1, 6-0 9 10 TSA040607 TSA048598 BOL GC [16] André VILJOEN Calvin CROUSE 6-4, 6-0 11 12 TSA040481 TSA040121 KZN BOL [Q] Oliver NAUDE ERIC BAKKER 6-2, 6-2 13 14 TSA051276 TSA051335 BOL GN Jake DOWNIE [Q] Michael HARDING 7-6, 6-3 15 16 TSA051314 TSA051325 GN BOL Colby PAXINOS [8] John COETZEE 6-2, 6-1 17 18 TSA048635 TSA048607 GN GN [3] Francois VAN WYK [Q] Jean BADENHORST 6-3, 4-6, 7-6 19 20 TSA051333 TSA051288 GC EDEN Daniel CALVER [Q] MARTIN MOSTERT 4-6, 7-5, 6-1 21 22 TSA048423 TSA04761 GC FS Wian ROOTHMAN [Q] Wian VAN ZYL 7-5, 6-0 23 24 TSA040473 TSA048662 KZN GC Mesharan GOVENDER [15] Benjamin SCOTT 6-0, 6-0 25 26 TSA051341 TSA051290 GC EDEN [9] Jordan CROSS [Q] MICHAEL MOSTERT 6-3, 6-4 27 28 TSA050158 TSA040168 BOR GC Nikhil NAIDOO Yarona MORULE 6-0, 6-0 29 30 TSA048655 TSA051049 GE KZN Dylan DU TOIT Caleb FYVIE 6-2, 6-3 31 32 TSA040156 TSA048339 BOL FS [Q] Ruben JOUBERT [7] GERARD HENNING 6-2, 6-0 33 34 TSA04794 TSA048860 WP GC [5] Stephen CLAASSEN [Q] Reuben BAKKER 6-2, 6-0 35 36 TSA051306 TSA048414 GN EDEN Christiaan GROVE Louis FOURIE 6-3, 6-4 37 38 TSA048602 TSA051292 WP GN Mark BACKEBERG Kyle ERWEE 6-2, 6-1 39 40 TSA051309 TSA048674 EDEN BOL [Q] Charl VOS [14] Sebastiano SOLA 7-6, 6-1 41 42 TSA048687 TSA051011 BOL FS [12] Ernst GOUWS Eric NEL 6-0, 6-1 43 44 TSA048518 TSA040741 GN EDEN [Q] Jacques VENTER Keith LINDSAY 7-5, 0-6, 6-1 45 46 TSA051342 TSA050106 GN FS [Q] Stephan VAN NIEKERK Cornel LIEBENBERG 6-2, 6-3 47 48 TSA051012 TSA40024 KZN WP Senthen REDDY [4] Rohan LOUBSER 6-0, 6-0 49 50 TSA040071 TSA048522 GC WP [6] Aleksandar SIMOVSKI Benjamin MACFARLAINE 5-7, 7-6, 7-5 51 52 TSA050232 TSA048697 BOL WP Leonardo SOLA [Q] Tim KORSTEN 7-5, 6-3 53 54 TSA040282 TSA048600 GC GC Daniel CROWIE Reuben DU TOIT 6-3, 6-1 55 56 TSA051278 TSA048610 GN KZN [Q] JADON KOHLMEYER [13] Marshall HULETT 6-1, 6-1 57 58 TSA048660 TSA048603 GC BOL [10] Lwazi NGWENYA [Q] Paul-Daniël MEYER 1-6, 6-3, 7-5 59 60 TSA048392 TSA051298 EDEN GN Arno COLYN Jandré VILJOEN 6-3, 6-4 61 62 TSA050016 TSA048517 GN GN STUART VAN DER MERWE [Q] Josef Adriaan JOOSTE 6-1, 6-0 63 64 TSA051310 TSA048680 EDEN BOL Drikus DE JAGER [2] ANRO NEL 6-3, 6-0 [1] Devin BADENHORST [Q] Ivan KOEN 6-0, 6-2 WILLIAM HERMELIN [11] Calum JESTIN 6-0, 6-0 [16] André VILJOEN ERIC BAKKER 4-6, 6-3, 6-3 Jake DOWNIE [8] John COETZEE 6-0, 6-4 [3] Francois VAN WYK [Q] MARTIN MOSTERT 6-3, 6-1 Wian ROOTHMAN [15] Benjamin SCOTT 6-1, 6-4 [Q] MICHAEL MOSTERT Yarona MORULE 6-1, 6-0 Dylan DU TOIT [7] GERARD HENNING 6-0, 6-1 [5] Stephen CLAASSEN Louis FOURIE 6-1, 6-1 Kyle ERWEE [14] Sebastiano SOLA 5-7, 6-2, 6-4 [12] Ernst GOUWS Keith LINDSAY 6-2, 6-1 Cornel LIEBENBERG [4] Rohan LOUBSER 6-2, 6-1 [6] Aleksandar SIMOVSKI Leonardo SOLA 7-6, 2-6, 6-2 Daniel CROWIE [13] Marshall HULETT 6-4, 4-6, 6-2 [Q] Paul-Daniël MEYER Jandré VILJOEN 6-4, 6-2 STUART VAN DER MERWE [2] ANRO NEL 6-2, 6-0 [1] Devin BADENHORST [11] Calum JESTIN 6-4, 6-0 ERIC BAKKER [8] John COETZEE 6-3, 6-4 [3] Francois VAN WYK [15] Benjamin SCOTT 6-4, 1-6, 6-3 Yarona MORULE [7] GERARD HENNING 2-6, 6-4, 6-4 [5] Stephen CLAASSEN Kyle ERWEE 6-2, 6-2 [12] Ernst GOUWS [4] Rohan LOUBSER 6-3, 6-2 [6] Aleksandar SIMOVSKI Daniel CROWIE (Ret.) 6-4, 6-7 (Ret.) [Q] Paul-Daniël MEYER [2] ANRO NEL 6-1, 6-2 [1] Devin BADENHORST ERIC BAKKER 6-0, 6-1 [3] Francois VAN WYK Yarona MORULE 7-6, 3-6, 6-4 [5] Stephen CLAASSEN [4] Rohan LOUBSER 5-7, 6-3, 6-2 [6] Aleksandar SIMOVSKI [2] ANRO NEL 3-6, 7-5, 6-4 [1] Devin BADENHORST Yarona MORULE 7-5, 6-3 [4] Rohan LOUBSER [2] ANRO NEL 6-1, 6-2 A63 [1] Devin BADENHORST [4] Rohan LOUBSER FS Mon Apr 09, 8am
C1 D1 C2 7/8 Playoff
I13 J1 I14 19/20 Playoff
K1 L1 K2 23/24 Playoff
M5 N1 M6 27/28 Playoff
O1 P1 O2 31/32 Playoff
Q29 R1 Q30 35/36 Playoff
S1 T1 S2 39/40 Playoff
U5 V1 U6 43/44 Playoff
W1 X1 W2 47/48 Playoff
Y13 Z1 Y14 51/52 Playoff
AA1 AB1 AA2 55/56 Playoff
AC5 AD1 AC6 59/60 Playoff
AF1 AE2 BYE 63/64 Playoff
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A2 1 Ivan Koen ZA George Tennis Club
A6 1 Oliver NAUDE ZA Westville Tennis Club
A7 2 Michael Harding ZA Midstream College
A9 2 Jean Badenhorst Tuks Tennis Club
A10 2 MARTIN MOSTERT ZA George Tennis Club
A11 2 Wian VAN ZYL Grey College High
A13 2 MICHAEL MOSTERT George Tennis Club
A16 1 Ruben JOUBERT ZA Hoër Landbouskool Boland
A17 2 Reuben Bakker ZA Randburg Tennis Club
A20 1 Charl VOS ZA Great Tennis
A22 1 Jacques Venter ZA Tuks Tennis Club
A23 1 Stephan VAN NIEKERK Menlopark Primary
A26 2 Tim Korsten ZA Table View Tennis Club
A28 1 JADON KOHLMEYER ZA Woodhill High
A29 2 Paul-Daniël MEYER Charlie Hofmeyer High
A31 2 Josef Adriaan Jooste Tuks Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Devin BADENHORST ZA Midstream College No -
- Ferdinand LE GRANGE Hoopstad Skool No -
- Karan VARYANI Clifton High School No -
- Joshua CROWIE ZA St Stithians Boys' College No -
- WILLIAM HERMELIN Westridge Tennis Stadium Yes Daniel WATSON
- Jaryd VISSER Table View Tennis Club No -
[11] Calum JESTIN Durban Country Club Tennis No -
[16] André VILJOEN ZA Worchester Tennis Club No -
- Calvin CROUSE ZA St Stithians Tennis Club No -
- ERIC BAKKER Laerskool Eikestad No -
- Jake DOWNIE ZA Paul Roos Gimnasium No -
- Colby Paxinos ZA Van der Westhuizen Academy No -
[8] John COETZEE ZA Hugenote Hoerskool No -
[3] Francois VAN WYK ZA Lyttelton Tennis Club No -
- Daniel CALVER ZA Sandton Sports Club No -
- Wian ROOTHMAN Marks Park Sports Club No -
- Mesharan GOVENDER ZA Ridley Park Tennis Club No -
[15] Benjamin SCOTT ZA Fairland Tennis Club No -
[9] Jordan CROSS Marks Park Sports Club Yes Joseph TOWNES
- Nikhil Naidoo ZA Destiny Tennis Club No -
- Yarona MORULE ZA Sandton Sports Club No -
- Dylan DU TOIT ZA Riaan Venter Tennis Accademy No -
- Caleb FYVIE Highbury Preparatory School No -
[7] GERARD HENNING ZA Grey College High No -
[5] Stephen CLAASSEN Paul Roos Gimnasium No -
- Christiaan GROVE ZA Midstream Tennis Club No -
- Louis FOURIE York High School (George) No -
- Mark BACKEBERG ZA University of Cape Town Squash /Tennis No -
- Kyle Erwee ZA Garsfontein Hoerskool No -
[14] Sebastiano SOLA ZA Van Der Stel Tennis Club No -
[12] Ernst GOUWS ZA Midstream College No -
- Eric NEL Grey College Primary No -
- Keith Lindsay Schoombee Tennis Club No -
- Cornel LIEBENBERG ZA Grey College High No -
- Senthen REDDY Ridley Park Tennis Club No -
[4] Rohan Loubser ZA Pinelands Tennis Club No -
[6] Aleksandar SIMOVSKI ZA Fairland Tennis Club No -
- Benjamin MACFARLAINE ZA Claremont No -
- Leonardo SOLA ZA Van Der Stel Tennis Club No -
- Daniel CROWIE ZA Marks Park Sports Club No -
- Reuben DU TOIT ZA Fairland Tennis Club No -
[13] Marshall HULETT ZA Riaan Venter Tennis Academy No -
[10] Lwazi NGWENYA ZA Fairland Tennis Club No -
- Arno COLYN Nmmu Tennis Club No -
- Jandré VILJOEN ZA Menlopark High School No -
- STUART VAN DER MERWE Irene Country Club No -
- Drikus DE JAGER ZA Great Tennis No -
[2] ANRO NEL ZA Montagu Tennis Club No -
[Q] Paul-Daniël MEYER Charlie Hofmeyer High No -
[Q] Tim Korsten ZA Table View Tennis Club No -
[Q] Stephan VAN NIEKERK Menlopark Primary No -
[Q] Michael Harding ZA Midstream College No -
[Q] JADON KOHLMEYER ZA Woodhill High No -
[Q] Ruben JOUBERT ZA Hoër Landbouskool Boland No -
[Q] MICHAEL MOSTERT George Tennis Club No -
[Q] MARTIN MOSTERT ZA George Tennis Club No -
[Q] Ivan Koen ZA George Tennis Club No -
[Q] Charl VOS ZA Great Tennis No -
[Q] Wian VAN ZYL Grey College High No -
[Q] Reuben Bakker ZA Randburg Tennis Club No -
[Q] Jean Badenhorst Tuks Tennis Club No -
[Q] Jacques Venter ZA Tuks Tennis Club No -
[Q] Josef Adriaan Jooste Tuks Tennis Club No -
[Q] Oliver NAUDE ZA Westville Tennis Club No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Daniel WATSON ZA Mount Edgecombe Country Club No -
[9] Joseph TOWNES ZA Old Selbornian Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1522915200
2018-04-05 8:00am
A1 UFS - Court 1
Devin BADENHORST [1]
Ferdinand LE GRANGE
6-2, 6-0
1522915200
2018-04-05 8:00am
A2 UFS - Court 2
Ivan Koen [Q]
Karan VARYANI
6-4, 6-4
1522915200
2018-04-05 8:00am
A3 UFS - Court 3
Joshua CROWIE