Print

Main Draw 1 2 TSA048663 TSA048628 BOL GN [1] Leigh VAN ZYL Kyla STEYN 6-1, 6-2 3 4 TSA048486 TSA048606 WP GN Sharlene CHIGARIRO Kelly HOPE 6-0, 6-2 5 6 TSA040159 TSA048665 EDEN BOL LIEBE OOSTHUIZEN Jessica GREYVENSTEYN 3-6, 6-3, 6-1 7 8 TSA051293 TSA048649 NC GE Ninke NEL [10] Tyrah COOK 6-1, 6-1 9 10 TSA040466 TSA050160 GAU WP [13] Kagiso LEDWABA Hailey TROUP 6-3, 7-6 11 12 TSA051343 TSA04776 WP EP Amelia KRUGER Caitlyn ZIETSMAN 6-2, 6-3 13 14 TSA048679 TSA048654 BOL KZN Megan GIBBS Caitlyn NAICKER 6-3, 7-5 15 16 TSA048643 TSA040361 WP EDEN [Q] Emma FOSTER [6] Heike JANSE VAN VUUREN 6-0, 6-1 17 18 TSA040031 TSA048408 FS GC [3] Line GREYLING [Q] Nawaal GARDA 6-1, 6-0 19 20 TSA048624 TSA048373 GE GN Amy BLOCH [Q] Mi-Kae CONRADIE 6-1, 6-2 21 22 TSA05445 TSA040292 FS WP Dulce LOPEZ DEL REY Jade BENTING 6-7, 6-1, 6-3 23 24 TSA048290 TSA040080 EDEN NC Patricia ESTERER [14] Marjuzel VENTER 6-3, 6-1 25 26 TSA040283 TSA048658 BOL GC [12] Makhosazana STEWART [Q] Kema RUGARA 6-0, 6-2 27 28 TSA051299 TSA05452 GE GC Tayla WILMOT [Q] Sascha HETZ 6-2, 6-3 29 30 TSA040751 TSA040509 GN NC ANSUNE DU TOIT [Q] Carla WEENINK 2-6, 6-1, 6-4 31 32 TSA051361 TSA040356 GN EDEN [Q] Elle THERON [5] Naledi MANYUBE 6-0, 6-3 33 34 TSA048651 TSA051337 GE WP [7] Mikayla PLITT [Q] Sienna SYNDERCOMBE 6-1, 6-0 35 36 TSA040738 TSA051300 WP GE [Q] Juliana BARRISH Lilitha NDUNGANE 6-3, 6-2 37 38 TSA051303 TSA048668 GN LIM Isabella BASSON [Q] Lize SULLWALD 6-4, 6-3 39 40 TSA048417 TSA051301 GC GN [Q] Isha MADHU [9] Carle BOTHA 6-0, 6-0 41 42 TSA050018 TSA051344 GN GE [11] NADIA GOUWS Erin MCKENZIE 7-5, 3-6, 6-4 43 44 TSA051279 TSA048681 GC BOR [Q] Isabella DU TOIT DEVINA PILLAY 6-1, 6-1 45 46 TSA050141 TSA040073 KZN GN Brooke VEENSTRA Isabella FERREIRA 6-2, 6-2 47 48 TSA051287 TSA048361 GN FS Rozanne VAN DER SCHYFF [4] Suzanie PRETORIUS 6-0, 6-0 49 50 TSA050102 TSA051222 GN GN [8] Mikayla FAURE [Q] Leone DU BRUYN 6-0, 6-0 51 52 TSA050221 TSA050014 EP KZN Erin SLATER Anna WISE 6-0, 6-3 53 54 TSA040601 TSA051002 WP BOR Tara GAVRIC Erin PETERS 7-6, 6-0 55 56 TSA050388 TSA051330 EDEN FS [Q] Kaelin MOLLENTZE [16] Anke HEYNS 6-0, 6-1 57 58 TSA040472 TSA048608 EDEN MPUM [15] Carla DANNHAUSER Chizelle ROSSOUW 6-4, 6-7, 6-4 59 60 TSA048509 TSA050045 EDEN BOL Mariesa DU PLESSIS Elca ZULCH 6-0, 6-1 61 62 TSA051289 TSA048702 BOL FS [Q] LaRi BAUERMEISTER Lezaan SWANEPOEL 6-3, 6-2 63 64 TSA04777 TSA048672 GC EDEN [Q] Alessandra CECCARELLI [2] Chandre BOSHOFF 6-0, 6-3 [1] Leigh VAN ZYL Kelly HOPE 6-2, 6-1 Jessica GREYVENSTEYN [10] Tyrah COOK 6-2, 0-6, 7-6 Hailey TROUP Amelia KRUGER 7-6, 6-3 Megan GIBBS [6] Heike JANSE VAN VUUREN 6-1, 6-0 [3] Line GREYLING Amy BLOCH 7-5, 7-5 Jade BENTING [14] Marjuzel VENTER 6-0, 6-2 [12] Makhosazana STEWART Tayla WILMOT 6-2, 6-0 ANSUNE DU TOIT [5] Naledi MANYUBE 6-1, 6-0 [7] Mikayla PLITT Lilitha NDUNGANE 6-3, 6-4 Isabella BASSON [9] Carle BOTHA 6-4, 6-1 [11] NADIA GOUWS DEVINA PILLAY 6-2, 4-6, 7-5 Isabella FERREIRA [4] Suzanie PRETORIUS 6-0, 6-0 [8] Mikayla FAURE Anna WISE 6-0, 6-2 Tara GAVRIC [16] Anke HEYNS 6-0, 6-3 [15] Carla DANNHAUSER Elca ZULCH 6-2, 6-2 Lezaan SWANEPOEL [2] Chandre BOSHOFF 6-1, 6-0 [1] Leigh VAN ZYL [10] Tyrah COOK 6-3, 6-3 Amelia KRUGER [6] Heike JANSE VAN VUUREN 6-1, 6-1 [3] Line GREYLING [14] Marjuzel VENTER 6-3, 6-1 [12] Makhosazana STEWART [5] Naledi MANYUBE 6-4, 6-2 [7] Mikayla PLITT [9] Carle BOTHA 6-4, 6-2 [11] NADIA GOUWS [4] Suzanie PRETORIUS 6-1, 6-0 [8] Mikayla FAURE [16] Anke HEYNS 6-1, 6-0 [15] Carla DANNHAUSER [2] Chandre BOSHOFF 6-0, 6-0 [1] Leigh VAN ZYL [6] Heike JANSE VAN VUUREN 6-2, 6-4 [3] Line GREYLING [5] Naledi MANYUBE 6-3, 3-6, 6-3 [9] Carle BOTHA [4] Suzanie PRETORIUS 6-4, 6-3 [8] Mikayla FAURE [2] Chandre BOSHOFF 7-6, 6-0 [1] Leigh VAN ZYL [3] Line GREYLING 6-2, 6-7, 6-1 [4] Suzanie PRETORIUS [8] Mikayla FAURE 6-4, 6-4 A63 [1] Leigh VAN ZYL [4] Suzanie PRETORIUS FS Mon Apr 09, 8am
C1 D1 C2 7/8 Playoff
E5 F1 E6 11/12 Playoff
G1 H1 G2 15/16 Playoff
I13 J1 I14 19/20 Playoff
K1 L1 K2 23/24 Playoff
M5 N1 M6 27/28 Playoff
P1 O2 BYE 31/32 Playoff
Q29 R1 Q30 35/36 Playoff
T1 S2 BYE 39/40 Playoff
U5 V1 U6 43/44 Playoff
W1 X1 W2 47/48 Playoff
Y13 Z1 Y14 51/52 Playoff
AA1 AB1 AA2 55/56 Playoff
AC5 AD1 AC6 59/60 Playoff
AE1 AF1 BYE 63/64 Playoff
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A8 1 Emma FOSTER ZA Western Province Cricket Club (Tennis)
A9 2 Nawaal GARDA ZA Avianto Tennis Club
A10 2 Mi-Kae CONRADIE ZA Menlopark High School
A13 2 Kema RUGARA US Sandton Sports Club
A14 2 Sascha HETZ Bedfordview Country Club
A15 2 Carla WEENINK Lapesa Tennis Club
A16 1 Elle Theron ZA Koedoepark Tennis Club
A17 2 Sienna SYNDERCOMBE ZA Western Province Cricket Club (Tennis)
A18 1 Juliana BARRISH ZA Meadowridge Tennis Club
A19 2 Lize SULLWALD Warmbad Tennis Club
A20 1 Isha MADHU Old Edwardian Tennis Club
A22 1 Isabella DU TOIT Fairland Tennis Club
A25 2 Leone du Bruyn Pretoria Oos Primary
A28 1 Kaelin Mollentze GREAT Tennis Courts
A31 1 LaRi BAUERMEISTER Paarl Girls High
A32 1 Alessandra CECCARELLI ZA Marks Park Sports Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Leigh VAN ZYL ZA Paarl Girls High No -
- Kyla STEYN ZA Belgrave Tennis Club No -
- Sharlene CHIGARIRO Somerset College High No -
- Kelly HOPE ZA St Marys High No -
- LIEBE OOSTHUIZEN Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
- Jessica GREYVENSTEYN ZA Paarl Girls High No -
- Ninke NEL ZA Diamantveld High No -
[10] Tyrah COOK ZA Bedfordview Country Club No -
[13] Kagiso LEDWABA Lyttelton Tennis Club No -
- Hailey TROUP No -
- Amelia KRUGER Somerset West Tennis Club No -
- Caitlyn ZIETSMAN Wembley Tennis Club No -
- Megan GIBBS ZA Country Club Tennis Club No -
- Caitlyn Naicker ZA Westridge Tennis Stadium No -
[6] Heike JANSE VAN VUUREN ZA GREAT Tennis Courts No -
[3] Line GREYLING ZA Oranje Meisies Hoër No -
- Amy BLOCH Bedfordview Country Club No -
- Dulce LOPEZ DEL REY ZA Eunice High School No -
- Jade BENTING ZA Pinelands Tennis Club No -
- Patricia ESTERER Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
[14] Marjuzel VENTER Diamantveld High No -
[12] Makhosazana Stewart ZA Wanderers Tennis Club No -
- Tayla WILMOT ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- ANSUNE DU TOIT Waterkloof High No -
[5] Naledi MANYUBE ZA George Tennis Club No -
[7] Mikayla PLITT Bedfordview Country Club No -
- Lilitha NDUNGANE ZA Old Edwardian Tennis Club No -
- Isabella Basson ZA Midstream College No -
[9] Carle BOTHA ZA Menlopark High School No -
[11] NADIA GOUWS Marks Park Sports Club No -
- Erin MCKENZIE Jeppe Quondam Tennis Club No -
- DEVINA PILLAY Beacon Bay Tennis Club No -
- Brooke VEENSTRA Hilton Tennis Club No -
- Isabella FERREIRA ZA Gerrie Dippenaar Tennis Academy No -
- Rozanne Van der Schyff ZA Menlopark Primary No -
[4] Suzanie PRETORIUS ZA Bothaville High No -
[8] Mikayla Faure ZA Koedoepark Tennis Club No -
- Erin SLATER ZA Collegiate High School No -
- Anna WISE ZA Umhlali Country Club No -
- Tara GAVRIC Constantia Tennis Club No -
- Erin PETERS ZA Old Selbornian Tennis Club No -
[16] Anke HEYNS ZA Senekal Tennis Club No -
[15] Carla DANNHAUSER Mossel Bay Squash Club No -
- Chizelle ROSSOUW ZA Secunda Hoerskool No -
- Mariesa DU PLESSIS ZA Nmmu George Tennis Club No -
- Elca ZULCH Paarl Tennis Club No -
- Lezaan Swanepoel ZA Oranje Meisies Hoër No -
[2] Chandre BOSHOFF ZA George Tennis Club No -
[Q] Juliana BARRISH ZA Meadowridge Tennis Club No -
[Q] LaRi BAUERMEISTER Paarl Girls High No -
[Q] Alessandra CECCARELLI ZA Marks Park Sports Club No -
[Q] Nawaal GARDA ZA Avianto Tennis Club No -
[Q] Leone du Bruyn Pretoria Oos Primary No -
[Q] Kema RUGARA US Sandton Sports Club No -
[Q] Mi-Kae CONRADIE ZA Menlopark High School No -
[Q] Isabella DU TOIT Fairland Tennis Club No -
[Q] Isha MADHU Old Edwardian Tennis Club No -
[Q] Sascha HETZ Bedfordview Country Club No -
[Q] Elle Theron ZA Koedoepark Tennis Club No -
[Q] Lize SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
[Q] Carla WEENINK Lapesa Tennis Club No -
[Q] Sienna SYNDERCOMBE ZA Western Province Cricket Club (Tennis) No -
[Q] Emma FOSTER ZA Western Province Cricket Club (Tennis) No -
[Q] Kaelin Mollentze GREAT Tennis Courts No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Janke VILJOEN Paarl Girls High No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1522919700
2018-04-05 9:15am
A1 UFS - Court 15
Leigh VAN ZYL [1]
Kyla STEYN
6-1, 6-2
1522919700
2018-04-05 9:15am
A2 UFS - Court 16
Sharlene CHIGARIRO
Kelly HOPE
0-6, 2-6
1522919700
2018-04-05 9:15am
A3 UFS - Court 17
LIEBE OOSTHUIZEN
Jessica GREYVENSTEYN
6-3, 3-6, 1-6
1522919700
2018-04-05 9:15am
A4 UFS - Court 18
Ninke NEL
Tyrah COOK [10]
1-6, 1-6
1522924200
2018-04-05 10:30am
A5 UFS - Court 1
Kagiso LEDWABA [13]
Hailey TROUP
3-6, 6-7
1522924200
2018-04-05 10:30am
A6 UFS - Court 2
Amelia KRUGER
Caitlyn ZIETSMAN
6-2, 6-3
1522924200
2018-04-05 10:30am
A7 UFS - Court 3