Print

Main Draw 1 2 TSA061300 BOL A1 [1] Hanmaré MC ASLIN BYE 3 4 TSA071440 TSA071252 NWP GC Tenise VAN DER LINDE Eden DWORCAN 6-3, 7-6 5 6 TSA071382 TSA061432 FS GC Iné VORSTER Joelene DU TOIT 6-3, 6-1 7 8 TSA061115 TSA061256 GN BOL Danielle MEIRING [16] Lara EHLERS 6-0, 6-1 9 10 TSA070056 TSA061281 KZN GN [15] Alexandra UYS Amike BOTHA 7-6, 6-2 11 12 TSA071160 TSA071165 GE FS Izabella LUBASINSKI Lana VAN DEVENTER 6-4, 3-6, 6-4 13 14 TSA061642 TSA071108 GC KZN Leilah JANKELOWITZ Yenzokuhle DLADLA 6-1, 6-1 15 16 TSA071289 TSA061271 GN FS Cara-Lee DILLMAN [8] Nina SCHIMPER 6-0, 6-0 17 18 TSA061273 NWP A9 [3] MariLouise VAN ZYL BYE 19 20 TSA071168 TSA061283 GC GN Almé VAN SCHALKWYK Emma OLSEN 6-0, 6-0 21 22 TSA061272 TSA060115 FS WP Mia SCHIMPER Mia GAVRIC 6-0, 6-2 23 24 TSAJJ4952 TSA061336 WP FS Alternate 1 ALTERNATE 1 [13] Luise JANSE VAN RENSBURG Walkover 25 26 TSA071180 TSA071263 GC KZN [14] Rune VAN WYK Zahra DREYER FERREIRA 6-3, 6-2 27 28 TSA071017 TSA061430 FS WP Zané VOLSCHENK Mia KOTZE 6-1, 6-2 29 30 TSA061394 TSA061176 KZN GN Taryn NADLER Mikayla SCHEEPERS 6-2, 6-1 31 32 TSA071169 GC A16 BYE [5] Korona RUGARA 33 34 TSA061270 TSA071402 WP GE [7] Rebecca WIDAN Vanessa FOLEY 6-1, 6-3 35 36 TSA071244 TSA071156 GC FS Moroesi TUOANE Donna LE ROUX 6-0, 6-0 37 38 TSA071151 TSA061330 GE WP Danielle CHAPMAN Annika KRUGER 6-0, 6-1 39 40 TSA061419 TSA061306 NWP GC Charne MULDER [12] Corne VAN SCHALKWYK 6-0, 6-0 41 42 TSA071157 TSA071184 GC FS [10] Amelie VAN ZYL Ansone THERON 6-3, 6-3 43 44 TSA071466 TSA061211 GN BOL Jenilee VAN DER WESTHUIZEN Liza HUMAN 6-0, 6-1 45 46 TSA071486 TSA071179 GC WP Gabrielle GERSTL Kira FARRAKHOVA 6-0, 6-0 47 48 TSA060040 KZN A24 BYE [4] Kaitlyn RAMDUTH 49 50 TSA061250 BOL A25 [6] Celina JOSEPH BYE 51 52 TSA071146 TSA071445 EP GN Abigayel VOSLOO Mignon VAN WYK 6-1, 6-1 53 54 TSA071366 TSA061346 GN FS Nianri BOTHA Jacolé SPANGENBERG 6-0, 6-2 55 56 TSA061621 TSA061097 NWP KZN Anke VILJOEN [9] Ashtyn CASON 6-0, 6-1 57 58 TSA060109 TSA071009 EDEN GN [11] AnJa BEZUIDENHOUT Nicola JANSE VAN RENSBURG 6-1, 6-0 59 60 TSA061083 TSA061286 FS GC Karla VAN DER WESTHUIZEN Mia ROETS 6-3, 6-3 61 62 TSA061050 TSA071401 GN GC Karmen SCHILZ Alexandrea NEMETH 6-3, 6-3 63 64 TSA06157 BOL A32 BYE [2] Jani STEYN [1] Hanmaré MC ASLIN Eden DWORCAN 6-0, 6-0 Iné VORSTER [16] Lara EHLERS 6-0, 6-0 Amike BOTHA Izabella LUBASINSKI 6-1, 6-0 Yenzokuhle DLADLA [8] Nina SCHIMPER 6-0, 6-0 [3] MariLouise VAN ZYL Emma OLSEN 6-0, 6-2 Mia SCHIMPER [13] Luise JANSE VAN RENSBURG 6-3, 7-5 [14] Rune VAN WYK Mia KOTZE 6-3, 6-2 Taryn NADLER [5] Korona RUGARA 6-2, 6-1 [7] Rebecca WIDAN Donna LE ROUX 6-1, 6-4 Annika KRUGER [12] Corne VAN SCHALKWYK 6-3, 6-1 [10] Amelie VAN ZYL Liza HUMAN 6-1, 6-2 Kira FARRAKHOVA [4] Kaitlyn RAMDUTH 6-3, 6-0 [6] Celina JOSEPH Abigayel VOSLOO 6-1, 6-0 Nianri BOTHA [9] Ashtyn CASON 6-0, 6-1 [11] AnJa BEZUIDENHOUT Mia ROETS 6-1, 6-3 Karmen SCHILZ [2] Jani STEYN 6-0, 6-1 [1] Hanmaré MC ASLIN [16] Lara EHLERS 6-3, 6-0 Amike BOTHA [8] Nina SCHIMPER 6-3, 6-1 [3] MariLouise VAN ZYL [13] Luise JANSE VAN RENSBURG 6-1, 6-1 Mia KOTZE [5] Korona RUGARA 6-1, 6-3 [7] Rebecca WIDAN Annika KRUGER 6-3, 6-2 Liza HUMAN [4] Kaitlyn RAMDUTH 6-3, 6-1 [6] Celina JOSEPH [9] Ashtyn CASON 6-2, 6-1 [11] AnJa BEZUIDENHOUT [2] Jani STEYN 6-0, 6-3 [1] Hanmaré MC ASLIN [8] Nina SCHIMPER 7-5, 6-2 [3] MariLouise VAN ZYL [5] Korona RUGARA 6-1, 6-2 [7] Rebecca WIDAN [4] Kaitlyn RAMDUTH 6-4, 6-4 [6] Celina JOSEPH [2] Jani STEYN 6-3, 6-0 [8] Nina SCHIMPER [3] MariLouise VAN ZYL 6-1, 6-0 [4] Kaitlyn RAMDUTH [2] Jani STEYN 6-1, 6-1 A63 [3] MariLouise VAN ZYL [2] Jani STEYN FS Mon Apr 09, 8am
C1 D1 C2 7/8 Playoff
AB1 BYE Jenilee VAN DER WESTHUIZEN 55/56 Playoff Jenilee VAN DER WESTHUIZEN
AD1 BYE BYE 59/60 Playoff
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Hanmaré Mc Aslin Somerset West Tennis Club No -
- Tenise van der Linde ZA Rustenburg Primary No -
- Eden Dworcan Glenhazel Tennis Club No -
- Iné Vorster Fichardpark Primary No -
- Joelene du Toit Rivonia Tennis Club No -
- Danielle Meiring ZA Monumentpark Primary No -
[16] Lara Ehlers Laerskool Eikestad No -
[15] Alexandra Uys ZA Wykeham Collegiate High No -
- Amike BOTHA ZA Laerskool Lynnwood No -
- Izabella Lubasinski Northmead Tennis Club No -
- Lana VAN DEVENTER ZA Fichardpark Primary No -
- Leilah Jankelowitz Killarney Tennis Club No -
- Yenzokuhle Dladla ZA Virginia Primary School No -
- Cara-Lee Dillman Elarduspark Primary No -
[8] Nina SCHIMPER Oranje Meisies Hoër No -
[3] MariLouise VAN ZYL Schweizer Reneke Primary No -
- Almé VAN SCHALKWYK ZA Randburg Tennis Club No -
- Emma OLSEN ZA Irene Country Club No -
- Mia SCHIMPER Oranje Meisies Hoër No -
- Mia GAVRIC Western Province Cricket Club (Tennis) No -
- Alternate 1 ALTERNATE 1 Paarl Gymnasium High School Yes larissa scholtz
[13] Luise Janse van Rensburg ZA Fichardpark Primary No -
[14] Rune Van Wyk ZA Randburg Tennis Club No -
- Zahra Dreyer Ferreira ZA St. Mary'S Kloof High No -
- Zané VOLSCHENK ZA Oranje Meisies Laer No -
- Mia Kotze Curro Durbanville No -
- Taryn Nadler Hillcrest Tennis Club No -
- Mikayla Scheepers ZA Monumentpark Primary No -
[5] Korona RUGARA ZA Sandton Sports Club No -
[7] Rebecca Widan ZA Western Province Cricket Club (Tennis) No -
- Vanessa Foley ZA St. Andrew's School for Girls Bedfordview No -
- Moroesi Tuoane Sandton Sports Club No -
- Donna Le roux ZA Oranje Meisies Laer No -
- Danielle CHAPMAN ZA Selection Park Tennis Club No -
- Annika Kruger Somerset West Tennis Club No -
- Charne Mulder Rustenburg High No -
[12] Corne VAN SCHALKWYK ZA Randburg Tennis Club No -
[10] Amelie VAN ZYL Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Ansone THERON Oranje Meisies Laer No -
- Jenilee van der Westhuizen ZA Monument Park Tennis Club No -
- Liza Human ZA Laerskool Vredendal No -
- Gabrielle Gerstl ZA Bryanston Sports Club No -
- Kira Farrakhova ZA Table View Tennis Club No -
[4] Kaitlyn RAMDUTH ZA Mitchell Park Tennis Club No -
[6] Celina Joseph ZA Laerskool Swartland No -
- Abigayel Vosloo Drostdy Park Tennis Club No -
- Mignon Van Wyk Monumentpark Primary No -
- Nianri Botha ZA Bakenkop Primary No -
- Jacolé Spangenberg Eunice Primary No -
- Anke Viljoen Schweizer Reneke Primary No -
[9] Ashtyn CASON ZA Hillcrest Tennis Club No -
[11] AnJa Bezuidenhout ZA George Tennis Club No -
- Nicola JANSE VAN RENSBURG ZA Elarduspark Primary No -
- Karla VAN DER WESTHUIZEN Fichardpark Primary No -
- Mia Roets ZA Fairland Tennis Club No -
- Karmen SCHILZ ZA Tuks Tennis Club No -
- Alexandrea Nemeth ZA German Country Club No -
[2] Jani STEYN Laerskool Swartland No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- larissa scholtz Stellenbosh Laerskool No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1522919700
2018-04-05 9:15am
A2 GRE - Court 11
Tenise van der Linde
Eden Dworcan
3-6, 6-7
1522919700
2018-04-05 9:15am
A3 GRE - Court 12
Iné Vorster
Joelene du Toit
6-3, 6-1
1522919700
2018-04-05 9:15am
A4 GRE - Court 13
Danielle Meiring
Lara Ehlers [16]
0-6, 1-6
1522919700
2018-04-05 9:15am
A5 GRE - Court 14
Alexandra Uys [15]
Amike BOTHA
6-7, 2-6
1522919700
2018-04-05 9:15am
A6 GRE - Court 15
Izabella Lubasinski
Lana VAN DEVENTER
6-4, 3-6, 6-4
1522919700
2018-04-05 9:15am
A7 GRE - Court 16
Leilah Jankelowitz
Yenzokuhle Dladla
1-6, 1-6
1522919700
2018-04-05 9:15am
A8 GRE - Court 17
Cara-Lee Dillman
Nina SCHIMPER [8]
0-6, 0-6
1522919700
2018-04-05 9:15am
A10 GRE - Court 18
Almé VAN SCHALKWYK
Emma OLSEN
0-6, 0-6
1522919700
2018-04-05 9:15am
A11 GRE - Court 19
Mia SCHIMPER
Mia GAVRIC
6-0, 6-2
N/A A12 GRE - Court 20
Alternate 1 ALTERNATE 1
(Did not play)
Luise Janse van Rensburg [13]
Walkover
1522919700
2018-04-05 9:15am
A13 GRE - Court 21
Rune Van Wyk [14]
Zahra Dreyer Ferreira
6-3, 6-2
1522919700
2018-04-05 9:15am
A14 GRE - Court 22
Zané VOLSCHENK
Mia Kotze
1-6, 2-6
1522924200
2018-04-05 10:30am
A15 GRE - Court 1
Taryn Nadler
Mikayla Scheepers
6-2, 6-1
1522924200
2018-04-05 10:30am
A17 GRE - Court 2
Rebecca Widan [7]
Vanessa Foley
6-1, 6-3
1522924200
2018-04-05 10:30am
A18 GRE - Court 3
Moroesi Tuoane
Donna Le roux
0-6, 0-6
1522924200
2018-04-05 10:30am
A19 GRE - Court 4
Danielle CHAPMAN
Annika Kruger
0-6, 1-6