Print

Qualification Draw 1 2 TSAJJ4952 WP A1 [1] Alternate 1 ALTERNATE 1 BYE 3 4 TSA061098 TSA071177 KZN WP Cameron OLIVER Toit MALAN 6-2, 7-5 5 6 TSA061320 GC A3 Cade TOPPING BYE 7 8 TSA061188 GC A4 BYE [14] Philip JAUSS 9 10 TSA061577 EDEN A5 [9] Willem BREYTENBACH BYE 11 12 TSA061002 GC A6 BYE Franco KASSELMAN 13 14 TSA071194 FS A7 Riku LE ROUX BYE 15 16 TSA061280 GN A8 BYE [7] Josua MARKRAM 17 18 TSA071147 WP A9 [3] Michal BARRISH BYE 19 20 TSA071513 FS A10 Mawethu SITULO BYE 21 22 TSA070059 GE A11 Connor ARMSTRONG BYE 23 24 TSA071152 GN A12 BYE [16] Neill BADENHORST 25 26 TSA071175 GN A13 [12] Rynard VAN DER LAAN BYE 27 28 TSA061062 FS A14 Hanru KRAUSE BYE 29 30 TSA061379 TSA061657 LIM WP Brendan O 'REILLY Tiaan CARSTENS 6-0, 6-1 31 32 TSA061009 NWP A16 BYE [8] Luan VERMEULEN 33 34 TSA061452 GC A17 [5] Christiaan VAN ROOYEN BYE 35 36 TSA071362 FS A18 BYE OMPHILE RAMATHE LETENO 37 38 TSA061108 TSA061388 GN LIM Willem SEVENSTER Refentse RAMOKGOLA 7-5, 6-4 39 40 TSA071145 GC A20 BYE [15] Maksim MIHIC 41 42 TSA060117 GN A21 [11] CORNE LINDEQUE BYE 43 44 TSA071060 FS A22 BYE Fourie VERMEULEN 45 46 TSA071448 GN A23 BYE Luan SERFONTEIN 47 48 TSA061018 MPUM A24 BYE [4] Heinrich ROOTMAN 49 50 TSA061541 GN A25 [6] Keanu Andre FAURE BYE 51 52 TSA061374 GC A26 Luke HUTCHISON BYE 53 54 TSA071254 GC A27 BYE Moeketsi MOKETE 55 56 TSA060131 GN A28 BYE [13] Pieter JANSE VAN RENSBURG 57 58 TSA061382 GN A29 [10] Jack FUNSTON BYE 59 60 TSA061593 FS A30 E.J. VAN DER BERG BYE 61 62 TSA061520 TSA070090 GN GN Joshua ANDREWS Ruben GROENEWALD 6-3, 6-0 63 64 TSA061209 WP A32 BYE [2] Sagen HUGO [1] Alternate 1 ALTERNATE 1 Toit MALAN Walkover Cade TOPPING [14] Philip JAUSS 6-0, 6-2 [9] Willem BREYTENBACH Franco KASSELMAN 6-0, 6-2 Riku LE ROUX [7] Josua MARKRAM 6-2, 7-6 [3] Michal BARRISH Mawethu SITULO 6-0, 6-0 Connor ARMSTRONG [16] Neill BADENHORST 6-1, 6-2 [12] Rynard VAN DER LAAN Hanru KRAUSE 4-6, 6-4, 10-6 Brendan O 'REILLY [8] Luan VERMEULEN 6-1, 6-2 [5] Christiaan VAN ROOYEN OMPHILE RAMATHE LETENO 6-0, 6-1 Refentse RAMOKGOLA [15] Maksim MIHIC 6-0, 6-0 [11] CORNE LINDEQUE Fourie VERMEULEN 6-0, 6-0 Luan SERFONTEIN [4] Heinrich ROOTMAN 6-0, 6-0 [6] Keanu Andre FAURE Luke HUTCHISON 7-5, 6-1 Moeketsi MOKETE [13] Pieter JANSE VAN RENSBURG 6-3, 6-0 [10] Jack FUNSTON E.J. VAN DER BERG 6-0, 6-0 Ruben GROENEWALD [2] Sagen HUGO 6-4, 6-4 Toit MALAN Cade TOPPING Willem BREYTENBACH Josua MARKRAM Michal BARRISH Neill BADENHORST Rynard VAN DER LAAN Brendan O 'REILLY Christiaan VAN ROOYEN Maksim MIHIC Fourie VERMEULEN Heinrich ROOTMAN Luke HUTCHISON Moeketsi MOKETE Jack FUNSTON Sagen HUGO
D1 7/8 Playoff
F1 11/12 Playoff
G1 H1 G2 15/16 Playoff
L1 [14] Philip JAUSS BYE 23/24 Playoff [14] Philip JAUSS
P1 BYE OMPHILE RAMATHE LETENO 31/32 Playoff OMPHILE RAMATHE LETENO
Tiaan CARSTENS Willem SEVENSTER 6-4, 4-6, 10-8 35/36 Playoff Tiaan CARSTENS
W1 X1 W2 47/48 Playoff
AB1 BYE BYE 55/56 Playoff
AD1 BYE BYE 59/60 Playoff
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Alternate 1 ALTERNATE 1 Paarl Gymnasium High School Yes Xander Pienaar
[2] Sagen Hugo ZA Pinelands Tennis Club No -
[3] Michal Barrish Meadowridge Tennis Club No -
[4] Heinrich Rootman ZA C.R Swart Primary No -
[5] Christiaan van Rooyen ZA Randburg Tennis Club No -
[6] Keanu Andre Faure ZA Koedoepark Tennis Club No -
[7] Josua Markram ZA Louis Leipoldt Primary No -
[8] Luan VERMEULEN ZA Saamtrek Laerskool No -
[9] Willem BREYTENBACH ZA George Tennis Club No -
[10] Jack Funston ZA Irene Country Club No -
[11] CORNE LINDEQUE Monument Park Tennis Club No -
[12] Rynard VAN DER LAAN ZA Midstream College No -
[13] Pieter Janse Van Rensburg Tuks Tennis Club No -
[14] Philip JAUSS NA Johan Theron Tennis School No -
[15] Maksim Mihic Sandton Sports Club No -
[16] Neill BADENHORST Hennopspark Primary No -
- Joshua Andrews ZA Cornwall Hill Primary No -
- Moeketsi MOKETE ZA Crawford Primary No -
- Brendan O 'Reilly ZA Laerskool Pietersburg Oos No -
- E.J. van der Berg Fichardpark Primary No -
- OMPHILE RAMATHE LETENO ZA President Brand Primary No -
- Hanru KRAUSE Grey College Primary No -
- Riku Le Roux ZA Grey College Primary No -
- Fourie Vermeulen ZA Grey College Primary No -
- Tiaan Carstens ZA Curro School Durbanville No -
- Mawethu Situlo ZA Curro Bloemfontein No -
- Cade TOPPING ZA Bryanston Sports Club No -
- Luke HUTCHISON German Country Club No -
- Franco KASSELMAN ZA Noordheuwel Tennis Club No -
- Connor ARMSTRONG ZA Merrylyn Tennis Club No -
- Ruben GROENEWALD ZA Tuks Tennis Club No -
- Luan Serfontein Irene Country Club No -
- Willem Sevenster ZA Van der Westhuizen Academy No -
- Cameron OLIVER Hillcrest Tennis Club No -
- Refentse Ramokgola Amos Tennis Academy No -
- Toit Malan Curro Langebaan Primary No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Xander Pienaar ZA Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1522832400
2018-04-04 9:00am
A2 GRE - Court 1
Cameron OLIVER
Toit Malan
2-6, 5-7
1522832400
2018-04-04 9:00am
A15 GRE - Court 2
Brendan O 'Reilly
Tiaan Carstens
6-0, 6-1
1522832400
2018-04-04 9:00am
A19 GRE - Court 3
Willem Sevenster
Refentse Ramokgola
5-7, 4-6
1522832400
2018-04-04 9:00am
A31 GRE - Court 4
Joshua Andrews
Ruben GROENEWALD
3-6, 0-6
N/A A33 GRE - Court 5
Alternate 1 ALTERNATE 1 [1]
(Did not play)
Toit Malan
Walkover
1522832400
2018-04-04 9:00am
A34 GRE - Court 6
Cade TOPPING
Philip JAUSS [14]
6-0, 6-2
1522832400
2018-04-04 9:00am
A35 GRE - Court 7
Willem BREYTENBACH [9]
Franco KASSELMAN
6-0, 6-2
1522832400
2018-04-04 9:00am
A36 GRE - Court 8
Riku Le Roux
Josua Markram [7]
2-6, 6-7
1522832400
2018-04-04 9:00am
A37 GRE - Court 9
Michal Barrish [3]
Mawethu Situlo
6-0, 6-0
1522832400
2018-04-04 9:00am
A38 GRE - Court 10
Connor ARMSTRONG
Neill BADENHORST [16]
1-6, 2-6
1522832400
2018-04-04 9:00am
A39 GRE - Court 11
Rynard VAN DER LAAN [12]
Hanru KRAUSE
4-6, 6-4, 10-6
1522841400
2018-04-04 11:30am
A40 GRE - Court 12
Brendan O 'Reilly
Luan VERMEULEN [8]
6-1, 6-2
1522832400
2018-04-04 9:00am
A41 GRE - Court 13
Christiaan van Rooyen [5]
OMPHILE RAMATHE LETENO
6-0, 6-1
1522841400
2018-04-04 11:30am
A42 GRE - Court 14
Refentse Ramokgola
Maksim Mihic [15]
0-6, 0-6
1522832400
2018-04-04 9:00am
A43 GRE - Court 15
CORNE LINDEQUE [11]
Fourie Vermeulen
0-6, 0-6
1522832400
2018-04-04 9:00am
A44 GRE - Court 16
Luan Serfontein
Heinrich Rootman [4]
0-6, 0-6
1522832400
2018-04-04 9:00am
A45 GRE - Court 17
Keanu Andre Faure [6]
Luke HUTCHISON
5-7, 1-6
1522832400
2018-04-04 9:00am
A46 GRE - Court 18
Moeketsi MOKETE
Pieter Janse Van Rensburg [13]
6-3, 6-0
1522832400
2018-04-04 9:00am
A47 GRE - Court 19
Jack Funston [10]
E.J. van der Berg
6-0, 6-0
1522841400
2018-04-04 11:30am
A48 GRE - Court 20
Ruben GROENEWALD
Sagen Hugo [2]
4-6, 4-6
9999999999999999
TBD
D1 -
9999999999999999
TBD
F1 -
9999999999999999
TBD
G1 -
9999999999999999
TBD
G2 -
9999999999999999
TBD
G3 -
9999999999999999
TBD
H1 -
1522924200
2018-04-05 10:30am
I2 GRE - Court 16
Franco KASSELMAN
Riku Le Roux
6-3, 6-4
1522924200
2018-04-05 10:30am
I3 GRE - Court 17
Mawethu Situlo
Connor ARMSTRONG
0-6, 0-6
1522924200
2018-04-05 10:30am
I4 GRE - Court 18
Hanru KRAUSE
Luan VERMEULEN [8]
3-6, 0-6
1522924200
2018-04-05 10:30am
I5 GRE - Court 19
OMPHILE RAMATHE LETENO
Refentse Ramokgola
4-6, 1-6
1522924200
2018-04-05 10:30am
I6 GRE - Court 20
CORNE LINDEQUE [11]
Luan Serfontein
6-2, 6-2
1522924200
2018-04-05 10:30am
I7 GRE - Court 21
Keanu Andre Faure [6]
Pieter Janse Van Rensburg [13]
5-7, 7-6, 6-10
1522924200
2018-04-05 10:30am
I8 GRE - Court 22
E.J. van der Berg
Ruben GROENEWALD
0-6, 0-6
1523010600
2018-04-06 10:30am
I9 GRE - Court 15
Philip JAUSS [14]
Franco KASSELMAN
1-6, 0-6
1523010600
2018-04-06 10:30am
I10 GRE - Court 16
Connor ARMSTRONG
Luan VERMEULEN [8]
3-6, 0-6
1523010600
2018-04-06 10:30am
I11 GRE - Court 17
Refentse Ramokgola
CORNE LINDEQUE [11]
6-3, 6-4
1523010600
2018-04-06 10:30am
I12 GRE - Court 18
Pieter Janse Van Rensburg [13]
Ruben GROENEWALD
1-6, 1-6
1523180400
2018-04-08 9:40am
I13 GRE - Court 8
Franco KASSELMAN
Luan VERMEULEN [8]
2-6, 3-6
1523181000
2018-04-08 9:50am
I14 GRE - Court 9
Refentse Ramokgola
Ruben GROENEWALD
2-6, 2-6
9999999999999999
TBD
I15 -
Luan VERMEULEN [8]
Ruben GROENEWALD
9999999999999999
TBD
J1 -
Franco KASSELMAN
Refentse Ramokgola
1523181000
2018-04-08 9:50am
K1 GRE - Court 10
Philip JAUSS [14]
Connor ARMSTRONG
2-6, 2-6
N/A K2 GRE - Court 11
CORNE LINDEQUE [11]
Pieter Janse Van Rensburg [13]
(Did not play)
Walkover
9999999999999999
TBD
K3 -
Connor ARMSTRONG
CORNE LINDEQUE [11]
1523010600
2018-04-06 10:30am
M2 GRE - Court 19
Mawethu Situlo
Hanru KRAUSE
0-6, 1-6
1523010600
2018-04-06 10:30am
M3 GRE - Court 20
OMPHILE RAMATHE LETENO
Luan Serfontein
6-3, 3-6, 3-10
1523010600
2018-04-06 10:30am
M4 GRE - Court 21
Keanu Andre Faure [6]
E.J. van der Berg
6-2, 6-0
1523181000
2018-04-08 9:50am
M5 GRE - Court 12
Riku Le Roux
Hanru KRAUSE
7-5, 6-4
1523181000
2018-04-08 9:50am
M6 GRE - Court 13
Luan Serfontein
Keanu Andre Faure [6]
2-6, 2-6
9999999999999999
TBD
M7 -
Riku Le Roux
Keanu Andre Faure [6]
9999999999999999
TBD
N1 -
Hanru KRAUSE
Luan Serfontein
1523181000
2018-04-08 9:50am
O2 GRE - Court 14
OMPHILE RAMATHE LETENO
E.J. van der Berg
2-6, 4-6
9999999999999999
TBD
O3 -
Mawethu Situlo
E.J. van der Berg
1523010600
2018-04-06 10:30am
Q29 GRE - Court 22
Cameron OLIVER
Tiaan Carstens
6-0, 6-0
1523015100
2018-04-06 11:45am
Q30 GRE - Court 1
Willem Sevenster
Joshua Andrews
1-6, 1-6
1523180400
2018-04-08 9:40am
Q31 GRE - Court 15
Cameron OLIVER
Joshua Andrews
6-3, 6-2
1523180400
2018-04-08 9:40am
R1 GRE - Court 16
Tiaan Carstens
Willem Sevenster
6-4, 4-6, 10-8