Print

Main Draw 1 2 TSA031031 BOL A1 [1] Mienke VILJOEN BYE 3 4 TSA031569 TSA048571 EP BOL Mikayla HELM Simone STEYN 6-0, 6-1 5 6 TSA031325 TSA031303 EP FS Monique VAN ROOYEN CARLA SCHOLTZ Walkover 7 8 TSA031367 GC A4 BYE [7] Sarah MILLARD 9 10 TSA031338 FS A5 [3] CAYLINE LE GRANGE BYE 11 12 TSA048366 TSA048962 EP EP Emma SWART Lehanie MARAIS 6-3, 6-1 13 14 TSA031035 TSA040643 BOL EP Carla VISSER KATELYN THATCHER 6-2, 6-0 15 16 TSA040292 WP A8 BYE [8] Jade BENTING 17 18 TSA031042 GC A9 [6] Isabella VENTER BYE 19 20 TSA048644 TSA040159 EP EDEN Lise-Mari COETZEE LIEBE OOSTHUIZEN 6-0, 6-1 21 22 TSA049029 TSA031537 BOL BOR Erna SMITH Linokhanyo BOTILE 6-4, 6-3 23 24 TSA031305 NWP A12 BYE [4] Kylie MISDORP 25 26 TSA03951 GC A13 [5] Annika GERTENBACH BYE 27 28 TSA048678 TSA040699 EP EP Chyanne MULDER Emma MYBURGH 6-3, 6-3 29 30 TSA04776 TSA048831 EP EP Caitlyn ZIETSMAN Nicola KOEGELENBERG 6-1, 6-2 31 32 TSA040356 EDEN A16 BYE [2] Naledi MANYUBE [1] Mienke VILJOEN Simone STEYN 6-2, 6-1 Monique VAN ROOYEN [7] Sarah MILLARD 6-0, 6-0 [3] CAYLINE LE GRANGE Emma SWART 6-0, 6-2 Carla VISSER [8] Jade BENTING 6-4, 7-6(7) [6] Isabella VENTER LIEBE OOSTHUIZEN 6-3, 6-1 Linokhanyo BOTILE [4] Kylie MISDORP 6-1, 6-0 [5] Annika GERTENBACH Chyanne MULDER 6-1, 6-0 Caitlyn ZIETSMAN [2] Naledi MANYUBE 6-0, 6-1 [1] Mienke VILJOEN [7] Sarah MILLARD 7-6(7), 6-3 [3] CAYLINE LE GRANGE [8] Jade BENTING 6-2, 6-2 [6] Isabella VENTER [4] Kylie MISDORP 6-3, 6-4 [5] Annika GERTENBACH [2] Naledi MANYUBE 6-0, 6-3 [7] Sarah MILLARD [3] CAYLINE LE GRANGE 6-1, 6-2 [4] Kylie MISDORP [2] Naledi MANYUBE 6-3, 6-1 [7] Sarah MILLARD [2] Naledi MANYUBE 6-4, 6-2 [7] Sarah MILLARD
[3] CAYLINE LE GRANGE [4] Kylie MISDORP 6-3, 4-6, 10-4 3/4 Playoff [3] CAYLINE LE GRANGE
[8] Jade BENTING [6] Isabella VENTER 6-2, 6-1 7/8 Playoff [6] Isabella VENTER
Simone STEYN Caitlyn ZIETSMAN 6-0, 6-4 11/12 Playoff Caitlyn ZIETSMAN
Emma SWART Linokhanyo BOTILE 6-4, 6-4 15/16 Playoff Emma SWART
KATELYN THATCHER Emma MYBURGH 3-6, 6-1, 10-4 19/20 Playoff Emma MYBURGH
L1 BYE Erna SMITH 23/24 Playoff Erna SMITH
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Mienke VILJOEN Paarl Girls High No -
- Mikayla Helm ZA Hoerskool Nico Malan No -
- Simone STEYN ZA Hoër Meisieskool Bloemhof No -
- Monique Van Rooyen ZA Engraved Tennis Academy No -
- CARLA SCHOLTZ ZA Oranje Meisies Hoër No -
[7] Sarah MILLARD Randburg Tennis Club No -
[3] CAYLINE LE GRANGE Oranje Meisies Hoër No -
- Emma SWART Pearson High School No -
- Lehanie Marais ZA Cradock Tennis Club No -
- Carla VISSER Paarl Girls High No -
- KATELYN THATCHER Kirkwood High School No -
[8] Jade BENTING ZA Pinelands Tennis Club No -
[6] Isabella VENTER Bedfordview Country Club No -
- Lise-Mari Coetzee ZA Kenton Tennis Club No -
- LIEBE OOSTHUIZEN Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
- Erna SMITH Wgim High No -
- Linokhanyo Botile Winterberg Tennis Club No -
[4] Kylie MISDORP ZA Riaan Venter Tennis Academy No -
[5] Annika GERTENBACH ZA Old Edwardian Tennis Club No -
- Chyanne MULDER ZA Despatch Tennis Club No -
- Emma MYBURGH Collegiate Primary No -
- Caitlyn ZIETSMAN Wembley Tennis Club No -
- Nicola Koegelenberg Cradock Tennis Club No -
[2] Naledi MANYUBE ZA George Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1546593300
2019-01-04 9:15am
A2 COL - Col J 5
Mikayla Helm
Simone STEYN
0-6, 1-6
N/A A3 COL - Col J 6
Monique Van Rooyen
CARLA SCHOLTZ
(Did not play)
Walkover
1546593300
2019-01-04 9:15am
A6 COL - Col J 7
Emma SWART
Lehanie Marais
6-3, 6-1
1546593300
2019-01-04 9:15am
A7 COL - Col J 8
Carla VISSER
KATELYN THATCHER
6-2, 6-0
1546593300
2019-01-04 9:15am
A10 COL - Col J 9
Lise-Mari Coetzee
LIEBE OOSTHUIZEN
0-6, 1-6
1546593300
2019-01-04 9:15am
A11 COL - Col J 10
Erna SMITH
Linokhanyo Botile
4-6, 3-6
1546593300
2019-01-04 9:15am
A14 COL - Col J 11
Chyanne MULDER
Emma MYBURGH
6-3, 6-3
1546593300
2019-01-04 9:15am
A15 COL - Col J 12
Caitlyn ZIETSMAN
Nicola Koegelenberg
6-1, 6-2
1546679700
2019-01-05 9:15am
A17 COL - Col J 7
Mienke VILJOEN [1]
Simone STEYN
6-2, 6-1
1546679700
2019-01-05 9:15am
A18 COL - Col J 8
Monique Van Rooyen
Sarah MILLARD [7]
0-6, 0-6
1546679700
2019-01-05 9:15am
A19 COL - Col J 9
CAYLINE LE GRANGE [3]
Emma SWART
6-0, 6-2
1546679700
2019-01-05 9:15am
A20 COL - Col J 10
Carla VISSER
Jade BENTING [8]
4-6, 6-7(7)
1546679700
2019-01-05 9:15am
A21 COL - Col J 11
Isabella VENTER [6]
LIEBE OOSTHUIZEN
6-3, 6-1
1546679700
2019-01-05 9:15am
A22 COL - Col J 12
Linokhanyo Botile
Kylie MISDORP [4]
1-6, 0-6
1546684200
2019-01-05 10:30am
A23 COL - Col J 1
Annika GERTENBACH [5]
Chyanne MULDER
6-1, 6-0
1546684200
2019-01-05 10:30am
A24 COL - Col J 2
Caitlyn ZIETSMAN
Naledi MANYUBE [2]
0-6, 1-6
1546766100
2019-01-06 9:15am
A25 COL - Col J 2
Mienke VILJOEN [1]
Sarah MILLARD [7]
6-7(7), 3-6
1546766100
2019-01-06 9:15am
A26 COL - Col J 3
CAYLINE LE GRANGE [3]
Jade BENTING [8]
6-2, 6-2
1546766100
2019-01-06 9:15am
A27 COL - Col J 4
Isabella VENTER [6]
Kylie MISDORP [4]
3-6, 4-6
1546766100
2019-01-06 9:15am
A28 COL - Col J 5
Annika GERTENBACH [5]
Naledi MANYUBE [2]
0-6, 3-6
1546852500
2019-01-07 9:15am
A29 PELTC - Court 3
Sarah MILLARD [7]
CAYLINE LE GRANGE [3]
6-1, 6-2
1546852500
2019-01-07 9:15am
A30 PELTC - Court 4
Kylie MISDORP [4]
Naledi MANYUBE [2]
3-6, 1-6
1546934400
2019-01-08 8:00am
A31 PELTC - Court 6
Sarah MILLARD [7]
Naledi MANYUBE [2]
6-4, 6-2
1546873200
2019-01-07 3:00pm
B1 PELTC -
CAYLINE LE GRANGE [3]
Kylie MISDORP [4]
6-3, 4-6, 10-4
1546775100
2019-01-06 11:45am
C1 COL - Col J 1
Mienke VILJOEN [1]
Jade BENTING [8]
6-1, 6-3
1546775100
2019-01-06 11:45am
C2 COL - Col J 2
Isabella VENTER [6]
Annika GERTENBACH [5]
5-7, 4-6
N/A C3 PELTC - Court 12
Mienke VILJOEN [1]
Annika GERTENBACH [5]
(Did not play)
Walkover
1546857000
2019-01-07 10:30am
D1 PELTC - Court 13
Jade BENTING [8]
Isabella VENTER [6]
2-6, 1-6
1546688700
2019-01-05 11:45am
E1 COL - Col J 3
Simone STEYN
Monique Van Rooyen
4-6, 7-6(7), 10-8
1546688700
2019-01-05 11:45am
E2 COL - Col J 4
Emma SWART
Carla VISSER
1-6, 0-6
1546693200
2019-01-05 1:00pm
E3 COL - Col J 5
LIEBE OOSTHUIZEN
Linokhanyo Botile
6-1, 6-1
1546693200
2019-01-05 1:00pm
E4 COL - Col J 6
Chyanne MULDER
Caitlyn ZIETSMAN
1-6, 1-6
1546766100
2019-01-06 9:15am
E5 COL - Col J 6
Simone STEYN
Carla VISSER
1-6, 1-6
1546766100
2019-01-06 9:15am
E6 COL - Col J 7
LIEBE OOSTHUIZEN
Caitlyn ZIETSMAN
6-1, 6-0
1546775100
2019-01-06 11:45am
E7 COL - Col J 3
Carla VISSER
LIEBE OOSTHUIZEN
6-4, 7-5
1546775100
2019-01-06 11:45am
F1 COL - Col J 4
Simone STEYN
Caitlyn ZIETSMAN
0-6, 4-6
1546766100
2019-01-06 9:15am
G1 COL - Col J 8
Monique Van Rooyen
Emma SWART
6-2, 6-1
1546766100
2019-01-06 9:15am
G2 COL - Col J 9
Linokhanyo Botile
Chyanne MULDER
0-6, 1-6
1546775100
2019-01-06 11:45am
G3 COL - Col J 5
Monique Van Rooyen
Chyanne MULDER
6-1, 6-0
1546775100
2019-01-06 11:45am
H1 COL - Col J 6
Emma SWART
Linokhanyo Botile
6-4, 6-4
N/A I9 COL - Col J 1
Mikayla Helm
CARLA SCHOLTZ
(Did not play)
Walkover
1546602300
2019-01-04 11:45am
I10 COL - Col J 2
Lehanie Marais
KATELYN THATCHER
3-6, 1-6
1546602300
2019-01-04 11:45am
I11 COL - Col J 3
Lise-Mari Coetzee
Erna SMITH
6-0, 6-0
1546602300
2019-01-04 11:45am
I12 COL - Col J 4
Emma MYBURGH
Nicola Koegelenberg
6-3, 6-4
1546684200
2019-01-05 10:30am
I13 COL - Col J 3
Mikayla Helm
KATELYN THATCHER
6-4, 4-6, 6-2
1546684200
2019-01-05 10:30am
I14 COL - Col J 4
Lise-Mari Coetzee
Emma MYBURGH
6-3, 6-0
1546693200
2019-01-05 1:00pm
I15 COL - Col J 1
Mikayla Helm
Lise-Mari Coetzee
1-6, 1-6
1546693200
2019-01-05 1:00pm
J1 COL - Col J 2
KATELYN THATCHER
Emma MYBURGH
6-3, 1-6, 4-10
1546684200
2019-01-05 10:30am
K2 COL - Col J 5
Erna SMITH
Nicola Koegelenberg
0-6, 0-6
1546693200
2019-01-05 1:00pm
K3 COL - Col J 3
Lehanie Marais
Nicola Koegelenberg
0-6, 3-6