Print

Main Draw 1 2 TSA071143 FS A1 [1] Ben SCHOLTZ BYE 3 4 TSA081096 TSA070059 EDEN GE Devilliers LAMPRECHT Connor ARMSTRONG 6-4, 6-2 5 6 TSA091000 TSA071159 EP EDEN Evan SWART [Q] Roux DELPORT 6-1, 6-0 7 8 TSA071254 TSA070006 GC EP Moeketsi MOKETE [5] Chrisstian VILJOEN 6-3, 6-4 9 10 TSA071158 EDEN A5 [4] Xander PIENAAR BYE 11 12 TSA081398 TSA081059 EP FS [Q] Eben PEENS Bogdan MANDIC 6-0, 6-2 13 14 TSA071393 TSA071154 WP KZN Tiaan BIERMAN Thando TSHILI 6-0, 6-0 15 16 TSA070031 TSA070046 GN EP Aadil VALLY [8] Lutkin KEMP 6-0, 6-1 17 18 TSA071144 TSA070009 GC NWP [6] Jean DU TOIT Reuben DE KLERK 6-1, 6-1 19 20 TSA071347 TSA081047 EP GC Burgert VAN HEERDEN Nhlakanipho NGWENYA 6-2, 6-2 21 22 TSA070077 TSA081040 EDEN BOL Cuan WESTERN Stefan STIEGER 6-2, 6-0 23 24 TSA071140 WP A12 BYE [3] Gareth IGESUND 25 26 TSA071183 TSA081041 WP GAU [7] Jordan GERTSE [Q] Asher CHIMEDZA 6-4, 6-0 27 28 TSA081032 TSA081045 BOL GN [Q] Jean JOUBERT Jayden SUMMERS 6-3, 6-3 29 30 TSA071010 TSA071191 EP EP Lou COETZEE Andre KLEINHANS 6-2, 6-1 31 32 TSA071005 BOL A16 BYE [2] Pieter KOTZé [1] Ben SCHOLTZ Devilliers LAMPRECHT 6-2, 6-0 Evan SWART [5] Chrisstian VILJOEN 6-1, 6-2 [4] Xander PIENAAR Bogdan MANDIC 6-1, 6-3 Thando TSHILI [8] Lutkin KEMP 6-2, 6-2 Reuben DE KLERK Nhlakanipho NGWENYA 6-2, 6-2 Cuan WESTERN [3] Gareth IGESUND 6-4, 6-4 [7] Jordan GERTSE Jayden SUMMERS 6-4, 6-2 Andre KLEINHANS [2] Pieter KOTZé 6-0, 6-0 [1] Ben SCHOLTZ [5] Chrisstian VILJOEN 6-1, 7-6(5) [4] Xander PIENAAR Thando TSHILI 6-2, 6-4 Reuben DE KLERK [3] Gareth IGESUND 6-0, 6-3 [7] Jordan GERTSE [2] Pieter KOTZé 6-4, 6-1 [1] Ben SCHOLTZ [4] Xander PIENAAR 6-3, 6-0 [3] Gareth IGESUND [2] Pieter KOTZé 6-1, 6-4 [1] Ben SCHOLTZ [3] Gareth IGESUND 6-0, 7-6(3) [3] Gareth IGESUND
[4] Xander PIENAAR [2] Pieter KOTZé 6-0, 6-0 3/4 Playoff [2] Pieter KOTZé
Thando TSHILI [7] Jordan GERTSE 6-2, 6-1 7/8 Playoff [7] Jordan GERTSE
Evan SWART Jayden SUMMERS 6-3, 7-5 11/12 Playoff Evan SWART
Devilliers LAMPRECHT Nhlakanipho NGWENYA 6-4, 6-0 15/16 Playoff Nhlakanipho NGWENYA
Aadil VALLY [Q] Asher CHIMEDZA 6-1, 6-4 19/20 Playoff [-1] Asher CHIMEDZA
[Q] Eben PEENS Lou COETZEE 6-0, 6-1 23/24 Playoff [-1] Eben PEENS
[Q] Roux DELPORT Burgert VAN HEERDEN 6-7, 7-5, 12-10 27/28 Playoff Burgert VAN HEERDEN
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A3 2 Roux DELPORT Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club
A6 1 Eben Peens Sunridge Primary
A13 2 Asher Chimedza Benoni Tennis Club
A14 1 Jean Joubert Laerskool Hermanus
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Ben SCHOLTZ ZA Grey College Primary No -
- Devilliers Lamprecht ZA Knysna Tennis Club No -
- Connor ARMSTRONG ZA Merrylyn Tennis Club No -
- Evan SWART ZA Clarendon Park Primary No -
- Moeketsi MOKETE ZA Crawford Primary No -
[5] Chrisstian VILJOEN Bluewater Bay Primary No -
[4] Xander Pienaar ZA Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
- Bogdan Mandic Grey College Primary No -
- Tiaan Bierman ZA Curro Durbanville No -
- Thando TSHILI Riverside Tennis Club No -
- Aadil VALLY ZA Clubview Tennis Club No -
[8] Lutkin KEMP ZA Despatch Tennis Club No -
[6] Jean DU TOIT ZA Fairland Tennis Club No -
- Reuben DE KLERK Pukke Tennis Club No -
- Burgert van Heerden ZA Cradock Tennis Club No -
- Nhlakanipho NGWENYA Fairland Tennis Club No -
- Cuan WESTERN ZA Great Tennis No -
- Stefan Stieger ZA Hermanus Tennis Club No -
[3] Gareth Igesund Western Province Cricket Club (Tennis) No -
[7] Jordan GERTSE anthony harris tennis academy No -
- Jayden SUMMERS Hartebeespoort Tennis Club No -
- Lou Coetzee ZA Kenton Tennis Club No -
- Andre Kleinhans Despatch Tennis Club No -
[2] Pieter Kotzé ZA Laerskool Eikestad No -
[Q] Jean Joubert Laerskool Hermanus No -
[Q] Eben Peens Sunridge Primary No -
[Q] Asher Chimedza Benoni Tennis Club No -
[Q] Roux DELPORT Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1546588800
2019-01-04 8:00am
A2 PHS - Court 1
Devilliers Lamprecht
Connor ARMSTRONG
6-4, 6-2
1546588800
2019-01-04 8:00am
A3 PHS - Court 2
Evan SWART
Roux DELPORT [Q]
6-1, 6-0
1546588800
2019-01-04 8:00am
A4 PHS - Court 3
Moeketsi MOKETE
Chrisstian VILJOEN [5]
3-6, 4-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A6 PHS - Court 4
Eben Peens [Q]
Bogdan Mandic
0-6, 2-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A7 PHS - Court 5
Tiaan Bierman
Thando TSHILI
0-6, 0-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A8 PHS - Court 6
Aadil VALLY
Lutkin KEMP [8]
0-6, 1-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A9 PHS - Court 7
Jean DU TOIT [6]
Reuben DE KLERK
1-6, 1-6
1546588800
2019-01-04 8:00am
A10 PHS - Court 8
Burgert van Heerden
Nhlakanipho NGWENYA
2-6, 2-6
1546593300
2019-01-04 9:15am
A11 PHS - Court 1
Cuan WESTERN
Stefan Stieger
6-2, 6-0
1546593300
2019-01-04 9:15am
A13 PHS - Court 2
Jordan GERTSE [7]
Asher Chimedza [Q]
6-4, 6-0
1546593300
2019-01-04 9:15am
A14 PHS - Court 3
Jean Joubert [Q]
Jayden SUMMERS
3-6, 3-6
1546593300
2019-01-04 9:15am
A15 PHS - Court 4
Lou Coetzee
Andre Kleinhans
2-6, 1-6
1546675200
2019-01-05 8:00am
A17 PHS - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Devilliers Lamprecht
6-2, 6-0
1546675200
2019-01-05 8:00am
A18 PHS - Court 2
Evan SWART
Chrisstian VILJOEN [5]
1-6, 2-6
1546675200
2019-01-05 8:00am
A19 PHS - Court 3
Xander Pienaar [4]
Bogdan Mandic
6-1, 6-3
1546675200
2019-01-05 8:00am
A20 PHS - Court 4
Thando TSHILI
Lutkin KEMP [8]
6-2, 6-2
1546675200
2019-01-05 8:00am
A21 PHS - Court 5
Reuben DE KLERK
Nhlakanipho NGWENYA
6-2, 6-2
1546675200
2019-01-05 8:00am
A22 PHS - Court 6
Cuan WESTERN
Gareth Igesund [3]
4-6, 4-6
1546675200
2019-01-05 8:00am
A23 PHS - Court 7
Jordan GERTSE [7]
Jayden SUMMERS
6-4, 6-2
1546675200
2019-01-05 8:00am
A24 PHS - Court 8
Andre Kleinhans
Pieter Kotzé [2]
0-6, 0-6
1546761600
2019-01-06 8:00am
A25 PHS - Court 1
Ben SCHOLTZ [1]
Chrisstian VILJOEN [5]
6-1, 7-6(5)
1546761600
2019-01-06 8:00am
A26 PHS - Court 2
Xander Pienaar [4]
Thando TSHILI
6-2, 6-4
1546761600
2019-01-06 8:00am
A27 PHS - Court 3
Reuben DE KLERK
Gareth Igesund [3]
0-6, 3-6
1546761600
2019-01-06 8:00am
A28 PHS - Court 4
Jordan GERTSE [7]
Pieter Kotzé [2]
4-6, 1-6
1546848000
2019-01-07 8:00am
A29 PELTC - Court 3
Ben SCHOLTZ [1]
Xander Pienaar [4]
6-3, 6-0
1546848000
2019-01-07 8:00am
A30 PELTC - Court 4
Gareth Igesund [3]
Pieter Kotzé [2]
6-1, 6-4
1546934400
2019-01-08 8:00am
A31 PELTC - Court 11
Ben SCHOLTZ [1]
Gareth Igesund [3]
0-6, 6-7(3)
1546934400
2019-01-08 8:00am
B1 PELTC - Court 12
Xander Pienaar [4]
Pieter Kotzé [2]
0-6, 0-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
C1 PHS - Court 1
Chrisstian VILJOEN [5]
Thando TSHILI
7-5, 7-6(5)
1546770600
2019-01-06 10:30am
C2 PHS - Court 2
Reuben DE KLERK
Jordan GERTSE [7]
6-3, 6-2
1546848000
2019-01-07 8:00am
C3 WES - Court 3
Chrisstian VILJOEN [5]
Reuben DE KLERK
3-6, 5-7
1546848000
2019-01-07 8:00am
D1 WES - Court 4
Thando TSHILI
Jordan GERTSE [7]
2-6, 1-6
1546684200
2019-01-05 10:30am
E1 PHS - Court 4
Devilliers Lamprecht
Evan SWART
2-6, 5-7
1546684200
2019-01-05 10:30am
E2 PHS - Court 5
Bogdan Mandic
Lutkin KEMP [8]
7-6(3), 6-7(5), 5-10
1546684200
2019-01-05 10:30am
E3 PHS - Court 6
Nhlakanipho NGWENYA
Cuan WESTERN
0-6, 0-6
1546684200
2019-01-05 10:30am
E4 PHS - Court 7
Jayden SUMMERS
Andre Kleinhans
4-6, 6-4, 10-4
1546761600
2019-01-06 8:00am
E5 PHS - Court 5
Evan SWART
Lutkin KEMP [8]
0-6, 1-6
1546761600
2019-01-06 8:00am
E6 PHS - Court 6
Cuan WESTERN
Jayden SUMMERS
6-2, 6-0
1546770600
2019-01-06 10:30am
E7 PHS - Court 3
Lutkin KEMP [8]
Cuan WESTERN
2-6, 0-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
F1 PHS - Court 4
Evan SWART
Jayden SUMMERS
6-3, 7-5
1546761600
2019-01-06 8:00am
G1 PHS - Court 7
Devilliers Lamprecht
Bogdan Mandic
2-6, 2-6
1546761600
2019-01-06 8:00am
G2 PHS - Court 8
Nhlakanipho NGWENYA
Andre Kleinhans
6-7(6), 4-6
1546770600
2019-01-06 10:30am
G3 PHS - Court 5
Bogdan Mandic
Andre Kleinhans
6-0, 6-3
1546770600
2019-01-06 10:30am
H1 PHS - Court 6
Devilliers Lamprecht
Nhlakanipho NGWENYA
4-6, 0-6
1546597800
2019-01-04 10:30am
I2 PHS - Court 1
Roux DELPORT [Q]
Moeketsi MOKETE
0-6, 0-6
1546597800
2019-01-04 10:30am
I4 PHS - Court 2
Tiaan Bierman
Aadil VALLY
3-6, 0-6
1546597800
2019-01-04 10:30am
I5 PHS - Court 3
Jean DU TOIT [6]
Burgert van Heerden
6-2, 6-2
1546602300
2019-01-04 11:45am
I7 PHS - Court 4
Asher Chimedza [Q]
Jean Joubert [Q]
3-6, 7-5, 10-8
1546679700
2019-01-05 9:15am
I9 PHS - Court 1
Connor ARMSTRONG
Moeketsi MOKETE
1-6, 4-6
1546679700
2019-01-05 9:15am
I10 PHS - Court 2
Eben Peens [Q]
Aadil VALLY
1-6, 4-6
1546679700
2019-01-05 9:15am
I11 PHS - Court 3
Jean DU TOIT [6]
Stefan Stieger
7-5, 4-6, 5-10
1546679700
2019-01-05 9:15am
I12 PHS - Court 4
Asher Chimedza [Q]
Lou Coetzee
6-3, 6-1
1546688700
2019-01-05 11:45am
I13 PHS - Court 1
Moeketsi MOKETE
Aadil VALLY
6-2, 6-2
1546688700
2019-01-05 11:45am
I14 PHS - Court 2
Stefan Stieger
Asher Chimedza [Q]
6-0, 6-0
1546766100
2019-01-06 9:15am
I15 PHS - Court 1
Moeketsi MOKETE
Stefan Stieger
4-6, 0-6
1546766100
2019-01-06 9:15am
J1 PHS - Court 2
Aadil VALLY
Asher Chimedza [Q]
1-6, 4-6
1546688700
2019-01-05 11:45am
K1 PHS - Court 3
Connor ARMSTRONG
Eben Peens [Q]
6-1, 6-0
1546688700
2019-01-05 11:45am
K2 PHS - Court 4
Jean DU TOIT [6]
Lou Coetzee
6-0, 6-1
1546766100
2019-01-06 9:15am
K3 PHS - Court 3
Connor ARMSTRONG
Jean DU TOIT [6]
2-6, 2-6
1546766100
2019-01-06 9:15am
L1 PHS - Court 4
Eben Peens [Q]
Lou Coetzee
6-0, 6-1
1546679700
2019-01-05 9:15am
M5 PHS - Court 5
Roux DELPORT [Q]
Tiaan Bierman
3-6, 3-6
1546679700
2019-01-05 9:15am
M6 PHS - Court 6
Burgert van Heerden
Jean Joubert [Q]
6-1, 1-6, 7-10
1546688700
2019-01-05 11:45am
M7 PHS - Court 5
Tiaan Bierman
Jean Joubert [Q]
7-6(7), 6-1
1546688700
2019-01-05 11:45am
N1 PHS - Court 6
Roux DELPORT [Q]
Burgert van Heerden
7-6, 5-7, 10-12