WS
No qualifiers found.
Direct Acceptance | |||||
---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
[1] | Lungile NTULI | ZA | Three Anchor Bay Tennis Club | No | - |
- | Amy HENNING | ZA | Rhenish High | No | - |
- | Carisa Liebenberg | Hoër Meisieskool Bloemhof | No | - | |
[3] | Mienke VILJOEN | Paarl Girls High | No | - | |
- | Jonanda Van der Merwe | Midstream | No | - | |
- | Evangeline DU TOIT | Rhenish High | No | - | |
- | Ruth Ramin Steenkamp | Constantia Tennis Club | No | - | |
- | Ane DE WAAL | Strand Tennis klub | No | - | |
- | Imogen ANDERSON | ZA | Great Tennis | No | - |
[4] | Rebecca BRODY | ZA | Somerset West Tennis Club | No | - |
- | Christine KRUGER | ZA | Hoër Meisieskool Bloemhof | No | - |
- | Annelise CLUR | Paarl Gimnasium High | No | - | |
[2] | Heike JANSE VAN VUUREN | ZA | GREAT Tennis Courts | No | - |
- | Mila van der Merwe | Hoër Meisieskool Bloemhof | Yes | Tessa MALAN | |
Withdrawn (On-time) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Tessa MALAN | Curro Langebaan Primary | No | - |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
2019-06-14 3:15pm | A2 | GYM - |
Amy HENNING
|
Carisa Liebenberg
|
6-2, 6-4 |
N/A | A3 | GYM - |
Mienke VILJOEN [3]
|
Jonanda Van der Merwe
(Did not play)
|
Walkover |
N/A | A4 | GYM - |
Evangeline DU TOIT
(Did not play)
|
Ruth Ramin Steenkamp
|
Walkover |
2019-06-14 4:30pm | A5 | GYM - |
Ane DE WAAL
|
Mila van der Merwe
|
6-2, 6-1 |
2019-06-14 3:15pm | A6 | GYM - |
Imogen ANDERSON
|
Rebecca BRODY [4]
|
0-6, 0-6 |
2019-06-14 4:30pm | A7 | GYM - |
Christine KRUGER
|
Annelise CLUR
|
6-0, 6-2 |
2019-06-15 9:45am | A9 | GYM - |
Lungile NTULI [1]
|
Amy HENNING
|
6-1, 6-3 |
2019-06-15 9:45am | A10 | GYM - |
Mienke VILJOEN [3]
|
Ruth Ramin Steenkamp
|
6-1, 6-3 |
2019-06-15 9:45am | A11 | GYM - |
Ane DE WAAL
|
Rebecca BRODY [4]
|
6-7, 1-6 |
2019-06-15 9:45am | A12 | GYM - |
Christine KRUGER
|
Heike JANSE VAN VUUREN [2]
|
4-6, 2-6 |
2019-06-16 9:45am | A13 | GYM - |
Lungile NTULI [1]
|
Mienke VILJOEN [3]
|
6-7(7), 2-6 |
2019-06-16 9:45am | A14 | GYM - |
Rebecca BRODY [4]
|
Heike JANSE VAN VUUREN [2]
|
5-7, 1-6 |
2019-06-17 10:30am | A15 | GYM - |
Mienke VILJOEN [3]
|
Heike JANSE VAN VUUREN [2]
|
7-6(1), 6-1 |
2019-06-16 12:15pm | B1 | GYM - |
Lungile NTULI [1]
(Ret.)
|
Rebecca BRODY [4]
|
0-6, 0-1 Retired |
2019-06-15 12:15pm | C1 | GYM - |
Amy HENNING
|
Ruth Ramin Steenkamp
|
6-4, 6-1 |
2019-06-15 12:15pm | C2 | GYM - |
Ane DE WAAL
|
Christine KRUGER
|
2-6, 3-6 |
2019-06-16 9:45am | C3 | GYM - |
Amy HENNING
|
Christine KRUGER
|
0-6, 0-6 |
2019-06-16 12:15pm | D1 | GYM - |
Ruth Ramin Steenkamp
|
Ane DE WAAL
|
0-6, 6-7(1) |
2019-06-15 9:45am | E3 | GYM - |
Mila van der Merwe
|
Imogen ANDERSON
|
6-3, 6-1 |
2019-06-15 12:15pm | E6 | GYM - |
Mila van der Merwe
|
Annelise CLUR
|
4-6, 6-3, 5-10 |
2019-06-16 9:45am | E7 | GYM - |
Carisa Liebenberg
|
Annelise CLUR
|
3-6, 3-6 |