Print

Main Draw 1 2 TSA001419 TSA961354 GN NWP [1] Gerhardt BECKER [Q] Rayne ROSELT 6-1, 6-1 3 4 TSA021154 TSA011269 EDEN GN Leander PETERSEN Muntingh HAMMAN 6-4, 6-1 5 6 TSA021416 TSA011419 EP WP DANIEL TAM [Q] Hannes SWART 6-4, 6-2 7 8 TSA020037 TSA011383 BOL GC Duther THERON [8] Alec BECKLEY 6-3, 6-2 9 10 TSA011320 TSA011306 KZN KZN [3] Kade MINDRY Jordan THERON 7-6(4), 6-3 11 12 TSA011424 TSA011418 FS BOL Matthew NEL Wikus ROBBERTSE 6-2, 6-1 13 14 TSA030012 TSA011384 GE KZN TATENDA MUTETWA Richard HARTMANN 6-4, 6-2 15 16 TSA021177 TSA020018 FS EDEN [Q] LOUIS GROBBELAAR [5] Damien NEZAR 7-5, 6-2 17 18 TSA001632 TSA980066 GE GE [7] Liam DAY [Q] Kevin FREEL 6-3, 6-3 19 20 TSA001630 TSA911330 BOL WP Johan-Louis VOS [Q] Johny COETZER 6-4, 4-6, 6-4 21 22 TSA031331 TSA020682 BOL BOR Carl ROOTHMAN Nikolai HENSBERG 6-3, 4-6, 6-3 23 24 TSA20581 TSA011400 WP GN Luke GEDULDT [4] Chrisjan VAN WYK 7-6, 6-3 25 26 TSA021368 TSA990981 GE WP [6] Dylan SALTON Alexander YALIAS 6-1, 6-0 27 28 TSA010340 TSA000742 GE BOR Seth SEELY [Q] Kwanda-Kwanele MBALEKWA 7-6(5), 6-2 29 30 TSA001628 TSA001659 BOL GE Cameron SLABBERT Andrew FREEL 6-3, 6-3 31 32 TSA021380 TSA911296 BOL GE [Q] LUAN KRIGE [2] Vasilios CARIPI 6-4, 6-3 [1] Gerhardt BECKER Leander PETERSEN 6-3, 6-2 DANIEL TAM [8] Alec BECKLEY 6-1, 6-4 [3] Kade MINDRY Wikus ROBBERTSE 6-1, 6-2 TATENDA MUTETWA [5] Damien NEZAR 6-0, 7-6(6) [7] Liam DAY [Q] Johny COETZER 7-6(3), 6-0 Carl ROOTHMAN Luke GEDULDT 5-7, 6-2, 6-1 [6] Dylan SALTON Seth SEELY (Ret.) 6-1, 3-3 (Ret.) Andrew FREEL [2] Vasilios CARIPI 6-1, 6-2 [1] Gerhardt BECKER [8] Alec BECKLEY 6-2, 6-4 [3] Kade MINDRY [5] Damien NEZAR 6-1, 6-1 [7] Liam DAY Carl ROOTHMAN 7-6(2), 6-4 [6] Dylan SALTON [2] Vasilios CARIPI 6-4, 6-3 [1] Gerhardt BECKER [3] Kade MINDRY 7-5, 6-1 Carl ROOTHMAN [2] Vasilios CARIPI 6-1, 6-0 [3] Kade MINDRY [2] Vasilios CARIPI 6-2, 6-4 [3] Kade MINDRY
[1] Gerhardt BECKER Carl ROOTHMAN Walkover 3/4 Playoff Carl ROOTHMAN
[5] Damien NEZAR [7] Liam DAY 6-0, 6-1 7/8 Playoff [5] Damien NEZAR
Leander PETERSEN Andrew FREEL 6-3, 6-2 11/12 Playoff Leander PETERSEN
H1 DANIEL TAM BYE 15/16 Playoff DANIEL TAM
[Q] Rayne ROSELT [Q] LUAN KRIGE 6-2, 4-6, 12-10 19/20 Playoff [-1] LUAN KRIGE
[Q] LOUIS GROBBELAAR [Q] Kevin FREEL 6-3, 6-0 23/24 Playoff [-1] LOUIS GROBBELAAR
[Q] Hannes SWART Alexander YALIAS Walkover 27/28 Playoff Alexander YALIAS
P1 Muntingh HAMMAN BYE 31/32 Playoff Muntingh HAMMAN
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 Rayne ROSELT Potchefstroom Country Club
A3 2 Hannes SWART Kenridge Tennis Club
A5 2 Jordan THERON Northwood High
A8 1 LOUIS GROBBELAAR Grey College High
A9 2 Kevin FREEL ZA Benoni Country Club
A10 2 Johny Coetzer ZA Kelvin Grove Tennis Club
A14 2 Kwanda-Kwanele MBALEKWA ZA Destiny Tennis Club
A16 1 LUAN KRIGE ZA Paarl Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Gerhardt BECKER ZA Marks Park Sports Club No -
- Leander PETERSEN ZA George Tennis Club No -
- Muntingh HAMMAN Tuks Tennis Club No -
- DANIEL TAM ZA Cradock Tennis Club No -
- Duther THERON Hoërskool Stellenbosch No -
[8] Alec BECKLEY Marks Park Sports Club No -
[3] Kade MINDRY ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Matthew NEL ZA Mundene Tennis Klub No -
- Wikus ROBBERTSE ZA Paul Roos Gimnasium No -
- TATENDA MUTETWA Bedfordview Country Club No -
- Richard Hartmann ZA Durban Country Club Tennis No -
[5] Damien NEZAR ZA George Tennis Club No -
[7] Liam DAY Bedfordview Country Club No -
- Johan-Louis VOS Paarl Gimnasium High No -
- Carl ROOTHMAN ZA Camps Bay Tennis Club No -
- Nikolai HENSBERG ZA Beacon Bay Tennis Club No -
- Luke GEDULDT ZA Groote Schuur High No -
[4] Chrisjan VAN WYK ZA Lyttelton Tennis Club No -
[6] Dylan SALTON Bedfordview Country Club No -
- Alexander Yalias University of Cape Town Squash /Tennis No -
- Seth SEELY ZA Parkrand Tennis Complex No -
- Cameron SLABBERT Country Club Tennis Club No -
- Andrew FREEL Marks Park Sports Club No -
[2] Vasilios CARIPI Bedfordview Country Club No -
[Q] Kwanda-Kwanele MBALEKWA ZA Destiny Tennis Club No -
[Q] Johny Coetzer ZA Kelvin Grove Tennis Club No -
[Q] Hannes SWART Kenridge Tennis Club No -
[Q] LUAN KRIGE ZA Paarl Tennis Club No -
[Q] LOUIS GROBBELAAR Grey College High No -
[Q] Kevin FREEL ZA Benoni Country Club No -
- Jordan THERON Northwood High Yes Gregory Cobbledick
[Q] Rayne ROSELT Potchefstroom Country Club No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[Q] Gregory Cobbledick Hillcrest Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1544515200
2018-12-11 8:00am
A1 RTC - court 1
Gerhardt BECKER [1]
Rayne ROSELT [Q]
6-1, 6-1
1544515200
2018-12-11 8:00am
A2 RTC - Court 2
Leander PETERSEN
Muntingh HAMMAN
6-4, 6-1
1544515200
2018-12-11 8:00am
A3 RTC - Court 3
DANIEL TAM
Hannes SWART [Q]
6-4, 6-2
1544515200
2018-12-11 8:00am
A4 RTC - Court 4
Duther THERON
Alec BECKLEY [8]
3-6, 2-6
1544515200
2018-12-11 8:00am
A5 RTC - Court 5
Kade MINDRY [3]
Jordan THERON
7-6(4), 6-3
1544515200
2018-12-11 8:00am
A6 RTC - Court 6
Matthew NEL
Wikus ROBBERTSE
2-6, 1-6
1544515200
2018-12-11 8:00am
A7 RTC - Court 7
TATENDA MUTETWA
Richard Hartmann
6-4, 6-2
1544515200
2018-12-11 8:00am
A8 RTC - Court 8
LOUIS GROBBELAAR [Q]
Damien NEZAR [5]
5-7, 2-6
1544519700
2018-12-11 9:15am
A9 RTC - court 1
Liam DAY [7]
Kevin FREEL [Q]
6-3, 6-3
1544519700
2018-12-11 9:15am
A10 RTC - Court 2
Johan-Louis VOS
Johny Coetzer [Q]
4-6, 6-4, 4-6
1544519700
2018-12-11 9:15am
A11 RTC - Court 3
Carl ROOTHMAN
Nikolai HENSBERG
6-3, 4-6, 6-3
1544519700
2018-12-11 9:15am
A12 RTC - Court 4
Luke GEDULDT
Chrisjan VAN WYK [4]
7-6, 6-3
1544519700
2018-12-11 9:15am
A13 RTC - Court 5
Dylan SALTON [6]
Alexander Yalias
6-1, 6-0
1544519700
2018-12-11 9:15am
A14 RTC - Court 6
Seth SEELY
Kwanda-Kwanele MBALEKWA [Q]
7-6(5), 6-2
1544519700
2018-12-11 9:15am
A15 RTC - Court 7
Cameron SLABBERT
Andrew FREEL
3-6, 3-6
1544519700
2018-12-11 9:15am
A16 RTC - Court 8
LUAN KRIGE [Q]
Vasilios CARIPI [2]
4-6, 3-6
1544601600
2018-12-12 8:00am
A17 RTC - court 1
Gerhardt BECKER [1]
Leander PETERSEN
6-3, 6-2
1544601600
2018-12-12 8:00am
A18 RTC - Court 2
DANIEL TAM
Alec BECKLEY [8]
1-6, 4-6
1544601600
2018-12-12 8:00am
A19 RTC - Court 3
Kade MINDRY [3]
Wikus ROBBERTSE
6-1, 6-2
1544601600
2018-12-12 8:00am
A20 RTC - Court 4
TATENDA MUTETWA
Damien NEZAR [5]
0-6, 6-7(6)
1544601600
2018-12-12 8:00am
A21 RTC - Court 5
Liam DAY [7]
Johny Coetzer [Q]
7-6(3), 6-0
1544601600
2018-12-12 8:00am
A22 RTC - Court 6
Carl ROOTHMAN
Luke GEDULDT
5-7, 6-2, 6-1
1544601600
2018-12-12 8:00am
A23 RTC - Court 7
Dylan SALTON [6]
Seth SEELY
(Ret.)
1-6, 3-3
Retired
1544601600
2018-12-12 8:00am
A24 RTC - Court 8
Andrew FREEL
Vasilios CARIPI [2]
1-6, 2-6
1544688000
2018-12-13 8:00am
A25 RTC - court 1
Gerhardt BECKER [1]
Alec BECKLEY [8]
6-2, 6-4
1544688000
2018-12-13 8:00am
A26 RTC - Court 2
Kade MINDRY [3]
Damien NEZAR [5]
6-1, 6-1
1544692500
2018-12-13 9:15am
A27 RTC - court 1
Liam DAY [7]
Carl ROOTHMAN
6-7(2), 4-6
1544688000
2018-12-13 8:00am
A28 RTC - Court 4
Dylan SALTON [6]
Vasilios CARIPI [2]
4-6, 3-6
1544783400
2018-12-14 10:30am
A29 RTC - Court 3
Gerhardt BECKER [1]
Kade MINDRY [3]
5-7, 1-6
1544783400
2018-12-14 10:30am
A30 RTC - Court 4
Carl ROOTHMAN
Vasilios CARIPI [2]
1-6, 0-6
1544860800
2018-12-15 8:00am
A31 RTC - court 1
Kade MINDRY [3]
Vasilios CARIPI [2]
6-2, 6-4
N/A B1 -
Gerhardt BECKER [1]
(Did not play)
Carl ROOTHMAN
Walkover
1544701500
2018-12-13 11:45am
C1 RTC - Court 7
Alec BECKLEY [8]
Damien NEZAR [5]
6-1, 7-6(1)
1544701500
2018-12-13 11:45am
C2 RTC - Court 8
Liam DAY [7]
Dylan SALTON [6]
3-6, 3-6
1544774400
2018-12-14 8:00am
C3 RTC - Court 7
Alec BECKLEY [8]
Dylan SALTON [6]
6-4, 6-4
1544774400
2018-12-14 8:00am
D1 RTC - Court 8
Damien NEZAR [5]
Liam DAY [7]
6-0, 6-1
1544688000
2018-12-13 8:00am
E1 RTC - Court 5
Leander PETERSEN
DANIEL TAM
6-0, 7-6(3)
1544688000
2018-12-13 8:00am
E2 RTC - Court 6
Wikus ROBBERTSE
TATENDA MUTETWA
6-1, 6-4
1544688000
2018-12-13 8:00am
E3 RTC - Court 7
Johny Coetzer [Q]
Luke GEDULDT
4-6, 5-7
1544706000
2018-12-13 1:00pm
E5 RTC - court 1
Leander PETERSEN
Wikus ROBBERTSE
3-6, 0-6
1544706000
2018-12-13 1:00pm
E6 RTC - Court 2
Luke GEDULDT
Andrew FREEL
6-2, 6-4
1544778900
2018-12-14 9:15am
E7 RTC - Court 8
Wikus ROBBERTSE
Luke GEDULDT
3-6, 3-6
1544783400
2018-12-14 10:30am
F1 RTC - Court 7
Leander PETERSEN
Andrew FREEL
6-3, 6-2
1544706000
2018-12-13 1:00pm
G1 RTC - Court 3
DANIEL TAM
TATENDA MUTETWA
4-6, 0-6
1544778900
2018-12-14 9:15am
G3 RTC - Court 7
TATENDA MUTETWA
Johny Coetzer [Q]
7-5, 1-6, 12-14
1544519700
2018-12-11 9:15am
I1 RTC - court 1
Rayne ROSELT [Q]
Muntingh HAMMAN
7-5, 6-1
1544519700
2018-12-11 9:15am
I2 RTC - Court 2
Hannes SWART [Q]
Duther THERON
3-6, 4-6
1544519700
2018-12-11 9:15am
I3 RTC - Court 3
Jordan THERON
Matthew NEL
6-4, 5-7, 10-7
1544519700
2018-12-11 9:15am
I4 RTC - Court 4
Richard Hartmann
LOUIS GROBBELAAR [Q]
5-7, 1-6
N/A I5 RTC - Court 5
Kevin FREEL [Q]
Johan-Louis VOS
(Did not play)
Walkover
1544519700
2018-12-11 9:15am
I6 RTC - Court 6
Nikolai HENSBERG
Chrisjan VAN WYK [4]
2-6, 5-7
1544519700
2018-12-11 9:15am
I7 RTC - Court 7
Alexander Yalias
Kwanda-Kwanele MBALEKWA [Q]
3-6, 6-2, 8-10
N/A I8 RTC - Court 8
Cameron SLABBERT
(Did not play)
LUAN KRIGE [Q]
Walkover
1544606100
2018-12-12 9:15am
I9 RTC - court 1
Rayne ROSELT [Q]
Duther THERON
6-2, 6-1
1544606100
2018-12-12 9:15am
I10 RTC - Court 2
Jordan THERON
LOUIS GROBBELAAR [Q]
7-6(3), 6-7(5), 10-2
1544606100
2018-12-12 9:15am
I11 RTC - Court 3
Kevin FREEL [Q]
Chrisjan VAN WYK [4]
3-6, 3-6
1544606100
2018-12-12 9:15am
I12 RTC - Court 4
Kwanda-Kwanele MBALEKWA [Q]
LUAN KRIGE [Q]
2-6, 1-6
1544688000
2018-12-13 8:00am
I13 RTC - Court 3
Rayne ROSELT [Q]
Jordan THERON
4-6, 3-6
1544688000
2018-12-13 8:00am
I14 RTC - Court 8
Chrisjan VAN WYK [4]
LUAN KRIGE [Q]
2-6, 6-4, 16-14
1544706000
2018-12-13 1:00pm
I15 RTC - Court 4
Jordan THERON
Chrisjan VAN WYK [4]
2-6, 3-6
1544706000
2018-12-13 1:00pm
J1 RTC - Court 5
Rayne ROSELT [Q]
LUAN KRIGE [Q]
2-6, 6-4, 10-12
1544692500
2018-12-13 9:15am
K1 RTC - Court 2
Duther THERON
LOUIS GROBBELAAR [Q]
6-3, 6-3
1544692500
2018-12-13 9:15am
K2 RTC - Court 3
Kevin FREEL [Q]
Kwanda-Kwanele MBALEKWA [Q]
3-6, 3-6
1544706000
2018-12-13 1:00pm
K3 RTC - Court 6
Duther THERON
Kwanda-Kwanele MBALEKWA [Q]
6-2, 6-2
1544706000
2018-12-13 1:00pm
L1 RTC - Court 7
LOUIS GROBBELAAR [Q]
Kevin FREEL [Q]
6-3, 6-0
1544606100
2018-12-12 9:15am
M1 RTC - Court 5
Muntingh HAMMAN
Hannes SWART [Q]
4-6, 6-4, 8-10
1544606100
2018-12-12 9:15am
M2 RTC - Court 6
Matthew NEL
Richard Hartmann
3-6, 6-3, 11-9
1544692500
2018-12-13 9:15am
M5 RTC - Court 4
Hannes SWART [Q]
Matthew NEL
1-6, 2-6
1544606100
2018-12-12 9:15am
M6 RTC - Court 7
Nikolai HENSBERG
Alexander Yalias
6-2, 6-0
1544706000
2018-12-13 1:00pm
M7 RTC - Court 8
Matthew NEL
Nikolai HENSBERG
6-4, 6-3
N/A N1 RTC - court 1
Hannes SWART [Q]
(Did not play)
Alexander Yalias
Walkover
1544692500
2018-12-13 9:15am
O1 RTC - Court 5
Muntingh HAMMAN
Richard Hartmann
4-6, 0-6