Print

Main Draw 1 2 TSA011175 TSA001663 WP LIM [1] Thando LONGWE-SMIT [Q] Gerhard SULLWALD 3-6, 6-1, 7-6 3 4 TSA001630 TSA001593 BOL FS Johan-Louis VOS [Q] Charl VAN HEERDEN 7-6, 6-4 5 6 TSA020157 TSA021380 GC BOL Evert VAN SCHALKWYK [Q] LUAN KRIGE 7-5, 6-4 7 8 TSA021416 TSA020018 EP EDEN DANIEL TAM [7] Damien NEZAR 6-2, 6-3 9 10 TSA011400 TSA20581 GN WP [3] Chrisjan VAN WYK Luke GEDULDT 6-3, 3-6, 7-5 11 12 TSA040043 TSA021154 GN EDEN Devin BADENHORST Leander PETERSEN 6-4, 6-1 13 14 TSA961354 TSA011396 NWP GN Rayne ROSELT Victor PUTTER (Ret.) 3-6, 1-0 (Ret.) 15 16 TSA011306 TSA020682 KZN BOR Jordan THERON [8] Nikolai HENSBERG 6-7, 6-1, 6-3 17 18 TSA000526 TSA010194 GE EP [5] Jordan COUTINHO [Q] Yahron VAN DYK 6-0, 6-1 19 20 TSA940045 TSA010345 GC KZN Vaughn HUNTER [Q] Louis VAN DER WESTHUIZEN 7-5, 6-2 21 22 TSA021150 TSA001632 GC GE Albert KIRSTEN Liam DAY 6-1, 6-2 23 24 TSA011269 TSA011383 GN GC Muntingh HAMMAN [4] Alec BECKLEY 6-2, 6-2 25 26 TSA021368 TSA021365 GE GN [6] Dylan SALTON [Q] Johann COETZEE 6-4, 6-4 27 28 TSA010340 TSA011384 GE KZN Seth SEELY Richard HARTMANN 6-3, 6-7, 6-3 29 30 TSA020528 TSA020371 EDEN NWP Jason FOGLE [Q] Aldan COETZEE 7-5, 6-3 31 32 TSA011391 TSA911296 GC GE [Q] Ryan CHRISTENSEN [2] Vasilios CARIPI 6-1, 6-1 [Q] Gerhard SULLWALD Johan-Louis VOS 7-6, 5-7, 7-6 [Q] LUAN KRIGE [7] Damien NEZAR 3-6, 6-2, 6-4 [3] Chrisjan VAN WYK Devin BADENHORST 6-2, 6-4 Rayne ROSELT Jordan THERON 3-6, 6-3, 6-4 [5] Jordan COUTINHO Vaughn HUNTER 7-6, 6-2 Liam DAY [4] Alec BECKLEY 6-3, 6-3 [6] Dylan SALTON Richard HARTMANN 6-3, 6-3 [Q] Aldan COETZEE [2] Vasilios CARIPI 6-3, 6-4 Johan-Louis VOS [7] Damien NEZAR 6-4, 6-3 [3] Chrisjan VAN WYK Jordan THERON 6-4, 6-4 Vaughn HUNTER [4] Alec BECKLEY 7-6(5), 4-6, 6-4 [6] Dylan SALTON [2] Vasilios CARIPI 6-4, 7-5 [7] Damien NEZAR [3] Chrisjan VAN WYK 4-6, 6-1, 6-1 [4] Alec BECKLEY [2] Vasilios CARIPI 6-3, 6-1 [3] Chrisjan VAN WYK [4] Alec BECKLEY 6-3, 6-4 [4] Alec BECKLEY
[7] Damien NEZAR [2] Vasilios CARIPI 6-2, 6-3 3/4 Playoff [2] Vasilios CARIPI
Rayne ROSELT [Q] Aldan COETZEE Walkover 11/12 Playoff Rayne ROSELT
J1 BYE [Q] Louis VAN DER WESTHUIZEN 19/20 Playoff [-1] Louis VAN DER WESTHUIZEN
L1 Evert VAN SCHALKWYK BYE 23/24 Playoff Evert VAN SCHALKWYK
Leander PETERSEN [Q] Ryan CHRISTENSEN 6-4, 3-6, 10-7 27/28 Playoff Leander PETERSEN
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 Gerhard SULLWALD Warmbad Tennis Club
A2 2 Charl VAN HEERDEN ZA Oud Studente Tennis
A3 2 LUAN KRIGE ZA Paarl Tennis Club
A9 2 Yahron VAN DYK Cradock Tennis Club
A10 2 Louis VAN DER WESTHUIZEN ZA Mitchell Park Tennis Club
A13 2 Johann COETZEE ZA Silwilpark Tennis Club
A15 2 Aldan COETZEE ZA
A16 1 Ryan CHRISTENSEN ZA Bedfordview Country Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Thando LONGWE-SMIT ZA Rondebosch Boy's High School No -
[2] Vasilios CARIPI Bedfordview Country Club No -
[3] Chrisjan VAN WYK ZA Lyttelton Tennis Club No -
[4] Alec BECKLEY Marks Park Sports Club No -
[5] Jordan COUTINHO St. Benedicts High No -
[6] Dylan SALTON Bedfordview Country Club No -
[7] Damien NEZAR ZA George Tennis Club No -
[8] Nikolai HENSBERG ZA Beacon Bay Tennis Club No -
- Victor PUTTER Midstream Tennis Club No -
[Q] Johann COETZEE ZA Silwilpark Tennis Club No -
- Albert KIRSTEN ZA Marks Park Sports Club No -
- Devin BADENHORST ZA Midstream College No -
[Q] Louis VAN DER WESTHUIZEN ZA Mitchell Park Tennis Club No -
- Jason FOGLE Glenwood House School No -
- Luke GEDULDT ZA Groote Schuur High No -
[Q] LUAN KRIGE ZA Paarl Tennis Club No -
[Q] Yahron VAN DYK Cradock Tennis Club No -
- DANIEL TAM ZA Cradock Tennis Club No -
- Leander PETERSEN ZA George Tennis Club No -
[Q] Charl VAN HEERDEN ZA Oud Studente Tennis No -
- Evert VAN SCHALKWYK ZA Randburg Tennis Club No -
- Vaughn HUNTER ZA Alberhart Tennis Club No -
- Liam DAY Bedfordview Country Club No -
- Johan-Louis VOS Paarl Gimnasium High No -
[Q] Ryan CHRISTENSEN ZA Bedfordview Country Club No -
[Q] Aldan COETZEE ZA No -
- Seth SEELY ZA Parkrand Tennis Complex No -
- Muntingh HAMMAN Tuks Tennis Club No -
- Richard Hartmann ZA Durban Country Club Tennis No -
- Jordan THERON Northwood High No -
[Q] Gerhard SULLWALD Warmbad Tennis Club No -
- Rayne ROSELT Potchefstroom Country Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553245200
2019-03-22 9:00am
A1 OST - Court 1
Thando LONGWE-SMIT [1]
Gerhard SULLWALD [Q]
6-3, 1-6, 6-7
1553245200
2019-03-22 9:00am
A2 OST - Court 2
Johan-Louis VOS
Charl VAN HEERDEN [Q]
7-6, 6-4
1553245200
2019-03-22 9:00am
A3 OST - Court 3
Evert VAN SCHALKWYK
LUAN KRIGE [Q]
5-7, 4-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A4 OST - Court 4
DANIEL TAM
Damien NEZAR [7]
2-6, 3-6
1553245200
2019-03-22 9:00am
A5 OST - Court 5
Chrisjan VAN WYK [3]
Luke GEDULDT
6-3, 3-6, 7-5
1553245200
2019-03-22 9:00am
A6 OST - Court 6
Devin BADENHORST
Leander PETERSEN
6-4, 6-1
1553245200
2019-03-22 9:00am
A7 OST - Court 7
Rayne ROSELT
Victor PUTTER
(Ret.)
6-3, 0-1
Retired
1553245200
2019-03-22 9:00am
A8 OST - Court 8
Jordan THERON
Nikolai HENSBERG [8]
6-7, 6-1, 6-3
1553248800
2019-03-22 10:00am
A9 OST - Court 1
Jordan COUTINHO [5]
Yahron VAN DYK [Q]
6-0, 6-1
1553248800
2019-03-22 10:00am
A10 OST - Court 2
Vaughn HUNTER
Louis VAN DER WESTHUIZEN [Q]
7-5, 6-2
1553248800
2019-03-22 10:00am
A11 OST - Court 3
Albert KIRSTEN
Liam DAY
1-6, 2-6
1553248800
2019-03-22 10:00am
A12 OST - Court 4
Muntingh HAMMAN
Alec BECKLEY [4]
2-6, 2-6
1553248800
2019-03-22 10:00am
A13 OST - Court 5
Dylan SALTON [6]
Johann COETZEE [Q]
6-4, 6-4
1553248800
2019-03-22 10:00am
A14 OST - Court 6
Seth SEELY
Richard Hartmann
3-6, 7-6, 3-6
1553248800
2019-03-22 10:00am
A15 OST - Court 7
Jason FOGLE
Aldan COETZEE [Q]
5-7, 3-6
1553248800
2019-03-22 10:00am
A16 OST - Court 8
Ryan CHRISTENSEN [Q]
Vasilios CARIPI [2]
1-6, 1-6
1553331600
2019-03-23 9:00am
A17 OST - Court 1
Gerhard SULLWALD [Q]
Johan-Louis VOS
6-7, 7-5, 6-7
1553331600
2019-03-23 9:00am
A18 OST - Court 2
LUAN KRIGE [Q]
Damien NEZAR [7]
6-3, 2-6, 4-6
1553331600
2019-03-23 9:00am
A19 OST - Court 3
Chrisjan VAN WYK [3]
Devin BADENHORST
6-2, 6-4
1553331600
2019-03-23 9:00am
A20 OST - Court 4
Rayne ROSELT
Jordan THERON
6-3, 3-6, 4-6
1553331600
2019-03-23 9:00am
A21 OST - Court 5
Jordan COUTINHO [5]
Vaughn HUNTER
6-7, 2-6
1553331600
2019-03-23 9:00am
A22 OST - Court 6
Liam DAY
Alec BECKLEY [4]
3-6, 3-6
1553331600
2019-03-23 9:00am
A23 OST - Court 7
Dylan SALTON [6]
Richard Hartmann
6-3, 6-3
1553331600
2019-03-23 9:00am
A24 OST - Court 8
Aldan COETZEE [Q]
Vasilios CARIPI [2]
3-6, 4-6
1553427000
2019-03-24 11:30am
A25 FS TS - Court 1
Johan-Louis VOS
Damien NEZAR [7]
4-6, 3-6
1553427000
2019-03-24 11:30am
A26 FS TS - Court 2
Chrisjan VAN WYK [3]
Jordan THERON
6-4, 6-4
1553427000
2019-03-24 11:30am
A27 FS TS - Court 3
Vaughn HUNTER
Alec BECKLEY [4]
6-7(5), 6-4, 4-6
1553427000
2019-03-24 11:30am
A28 FS TS - Court 4
Dylan SALTON [6]
Vasilios CARIPI [2]
4-6, 5-7
1553504400
2019-03-25 9:00am
A29 FS TS - Court 1
Damien NEZAR [7]
Chrisjan VAN WYK [3]
6-4, 1-6, 1-6
1553504400
2019-03-25 9:00am
A30 FS TS - Court 2
Alec BECKLEY [4]
Vasilios CARIPI [2]
6-3, 6-1
1553594400
2019-03-26 10:00am
A31 FS TS - Court 2
Chrisjan VAN WYK [3]
Alec BECKLEY [4]
3-6, 4-6
1553589000
2019-03-26 8:30am
B1 FS TS - Court 1
Damien NEZAR [7]
Vasilios CARIPI [2]
2-6, 3-6
1553504400
2019-03-25 9:00am
C1 FS TS - Court 9
Johan-Louis VOS
Jordan THERON
6-3, 2-6, 10-8
1553504400
2019-03-25 9:00am
C2 FS TS - Court 10
Vaughn HUNTER
Dylan SALTON [6]
6-1, 6-4
1553589000
2019-03-26 8:30am
C3 FS TS - Court 2
Johan-Louis VOS
Vaughn HUNTER
4-6, 1-6
1553589000
2019-03-26 8:30am
D1 FS TS - Court 3
Jordan THERON
Dylan SALTON [6]
(Ret.)
3-0
Retired
1553418000
2019-03-24 9:00am
E1 OST - Court 1
Gerhard SULLWALD [Q]
LUAN KRIGE [Q]
4-6, 7-6, 10-2
1553418000
2019-03-24 9:00am
E2 OST - Court 2
Devin BADENHORST
Rayne ROSELT
2-6, 4-6
1553418000
2019-03-24 9:00am
E3 OST - Court 3
Jordan COUTINHO [5]
(Ret.)
Liam DAY
4-6
Retired
1553418000
2019-03-24 9:00am
E4 OST - Court 4
Richard Hartmann
Aldan COETZEE [Q]
6-4, 2-6, 7-10
1553508900
2019-03-25 10:15am
E5 UFS - Court 8
Gerhard SULLWALD [Q]
Rayne ROSELT
6-4, 6-2
1553508900
2019-03-25 10:15am
E6 UFS - Court 9
Liam DAY
Aldan COETZEE [Q]
6-2, 7-5
1553517900
2019-03-25 12:45pm
E7 UFS - Court 1
Gerhard SULLWALD [Q]
Liam DAY
4-6, 6-4, 10-12
N/A F1 UFS - Court 2
Rayne ROSELT
Aldan COETZEE [Q]
(Did not play)
Walkover
N/A G1 UFS - Court 10
LUAN KRIGE [Q]
(Did not play)
Devin BADENHORST
Walkover
1553517900
2019-03-25 12:45pm
G3 UFS - Court 3
Devin BADENHORST
Richard Hartmann
6-1, 6-4
1553336100
2019-03-23 10:15am
I1 OST - Court 1
Thando LONGWE-SMIT [1]
Charl VAN HEERDEN [Q]
6-1, 7-5
1553336100
2019-03-23 10:15am
I2 OST - Court 2
Evert VAN SCHALKWYK
DANIEL TAM
3-6, 6-4, 10-2
1553336100
2019-03-23 10:15am
I3 OST - Court 3
Luke GEDULDT
Leander PETERSEN
6-2, 7-5
1553336100
2019-03-23 10:15am
I5 OST - Court 5
Yahron VAN DYK [Q]
Louis VAN DER WESTHUIZEN [Q]
2-6, 5-7
1553336100
2019-03-23 10:15am
I6 OST - Court 6
Albert KIRSTEN
Muntingh HAMMAN
3-6, 2-6
1553336100
2019-03-23 10:15am
I7 OST - Court 7
Johann COETZEE [Q]
Seth SEELY
4-6, 6-4, 13-11
1553336100
2019-03-23 10:15am
I8 OST - Court 8
Jason FOGLE
Ryan CHRISTENSEN [Q]
3-6, 6-4, 10-6
1553418000
2019-03-24 9:00am
I9 OST - Court 5
Thando LONGWE-SMIT [1]
Evert VAN SCHALKWYK
6-3, 6-1
1553418000
2019-03-24 9:00am
I10 OST - Court 6
Luke GEDULDT
Nikolai HENSBERG [8]
3-6, 4-6
1553418000
2019-03-24 9:00am
I11 OST - Court 7
Louis VAN DER WESTHUIZEN [Q]
Muntingh HAMMAN
7-5, 6-2
1553418000
2019-03-24 9:00am
I12 OST - Court 8
Johann COETZEE [Q]
Jason FOGLE
6-3, 3-6, 11-9
N/A I13 UFS - Court 11
Thando LONGWE-SMIT [1]
(Did not play)
Nikolai HENSBERG [8]
Walkover
1553508900
2019-03-25 10:15am
I14 UFS - Court 12
Louis VAN DER WESTHUIZEN [Q]
Johann COETZEE [Q]
4-6, 4-6
1553517900
2019-03-25 12:45pm
I15 UFS - Court 4
Nikolai HENSBERG [8]
Johann COETZEE [Q]
4-6, 1-6
1553508900
2019-03-25 10:15am
K1 UFS - Court 13
Evert VAN SCHALKWYK
Luke GEDULDT
6-7(3), 4-6
N/A K2 UFS - Court 14
Muntingh HAMMAN
(Did not play)
Jason FOGLE
Walkover
1553517900
2019-03-25 12:45pm
K3 UFS - Court 6
Luke GEDULDT
Jason FOGLE
7-6(5), 6-4
1553422500
2019-03-24 10:15am
M1 OST - Court 1
Charl VAN HEERDEN [Q]
DANIEL TAM
6-0, 6-2
1553422500
2019-03-24 10:15am
M3 OST - Court 2
Yahron VAN DYK [Q]
Albert KIRSTEN
2-6, 3-6
1553422500
2019-03-24 10:15am
M4 OST - Court 3
Seth SEELY
(Ret.)
Ryan CHRISTENSEN [Q]
2-4
Retired
1553508900
2019-03-25 10:15am
M5 UFS - Court 15
Charl VAN HEERDEN [Q]
Leander PETERSEN
7-6(5), 6-3
1553508900
2019-03-25 10:15am
M6 UFS - Court 16
Albert KIRSTEN
Ryan CHRISTENSEN [Q]
6-3, 6-0
1553517900
2019-03-25 12:45pm
M7 UFS - Court 8
Charl VAN HEERDEN [Q]
Albert KIRSTEN
1-6, 6-4, 10-7
1553517900
2019-03-25 12:45pm
N1 UFS - Court 9
Leander PETERSEN
Ryan CHRISTENSEN [Q]
6-4, 3-6, 10-7
1553517900
2019-03-25 12:45pm
O3 UFS - Court 10
DANIEL TAM
Yahron VAN DYK [Q]
2-6, 0-6