Print

Main Draw 1 2 TSA030063 TSA048598 BOL GC [1] William ZULCH Calvin CROUSE 6-3, 6-1 3 4 TSA031010 TSA031139 EP GN Dylan MARX Thio TSHIVHASE 3-6, 6-3, 6-4 5 6 TSA049027 TSA048913 EP GC Marius VAN EEDEN Jamie RYDER 7-6, 4-6, 6-4 7 8 TSA048780 TSA30056 EP GN Luke NELL [5] Jordan GANCHO 6-0, 6-1 9 10 TSA048660 TSA030625 GC NWP [3] Lwazi NGWENYA Deon KEARNS 6-1, 6-3 11 12 TSA048915 TSA048677 EP EP vuyolwethu QEQE Vaughn WEHMEYER 6-4, 3-6, 6-2 13 14 TSA031291 TSA030230 NWP EDEN Rainier HUGO Damian MULLER 6-1, 6-2 15 16 TSA048828 TSA048320 EP BOR Tiaan HATTINGH [7] Joseph TOWNES 6-0, 6-0 17 18 TSA031353 TSA048620 KZN NWP [8] Luc KOENIG Tiaan ROBERTS 6-1, 6-1 19 20 TSA030049 TSA030893 EP WP Matthew STUART Wade HERMANUS 6-3, 6-2 21 22 TSA040259 TSA048602 EP WP Petrus Johannes Abraham VAN DER MERWE Mark BACKEBERG 6-3, 6-2 23 24 TSA048986 TSA040282 EP GC Ruan ERSKINE [4] Daniel CROWIE Walkover 25 26 TSA04794 TSA030801 WP EP [6] Stephen CLAASSEN Heinz JANSE VAN RENSBURG 6-0, 6-0 27 28 TSA040152 TSA031318 EP GC Richard KUNNEKE Johannes VAN DER WALT 6-0, 6-1 29 30 TSA031369 TSA030437 BOR EP Ethan GIBBONS Gerhard BOTHA 6-3, 6-1 31 32 TSA030404 TSA048680 EP BOL Ruben PRETORIUS [2] ANRO NEL 6-0, 6-2 [1] William ZULCH Thio TSHIVHASE 6-1, 6-2 Marius VAN EEDEN [5] Jordan GANCHO 6-0, 6-1 [3] Lwazi NGWENYA Vaughn WEHMEYER 6-0, 6-1 Damian MULLER [7] Joseph TOWNES 6-2, 6-4 [8] Luc KOENIG Matthew STUART 6-4, 6-3 Mark BACKEBERG Ruan ERSKINE 6-0, 6-0 [6] Stephen CLAASSEN Richard KUNNEKE 6-4, 6-1 Ethan GIBBONS [2] ANRO NEL 6-3, 6-1 [1] William ZULCH [5] Jordan GANCHO 7-6(4), 7-6(2) [3] Lwazi NGWENYA [7] Joseph TOWNES 6-1, 6-0 [8] Luc KOENIG Mark BACKEBERG 6-0, 6-3 [6] Stephen CLAASSEN [2] ANRO NEL 2-6, 6-2, 6-1 [1] William ZULCH [7] Joseph TOWNES 6-3, 6-4 [8] Luc KOENIG [2] ANRO NEL 2-6, 6-2, 6-4 [1] William ZULCH [2] ANRO NEL 6-4, 3-6, 6-3 [1] William ZULCH
[7] Joseph TOWNES [8] Luc KOENIG 6-2, 5-7, 10-6 3/4 Playoff [8] Luc KOENIG
[5] Jordan GANCHO Mark BACKEBERG 6-3, 3-6, 10-5 7/8 Playoff [5] Jordan GANCHO
Thio TSHIVHASE Ethan GIBBONS 4-6, 6-4, 10-8 11/12 Playoff Thio TSHIVHASE
Marius VAN EEDEN Ruan ERSKINE 6-1, 6-0 15/16 Playoff Marius VAN EEDEN
Deon KEARNS Gerhard BOTHA 6-3, 6-1 19/20 Playoff Gerhard BOTHA
vuyolwethu QEQE Ruben PRETORIUS 7-6(6), 2-6, 10-1 27/28 Playoff vuyolwethu QEQE
P1 Tiaan HATTINGH BYE 31/32 Playoff Tiaan HATTINGH
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] William ZULCH ZA Paarl Tennis Club No -
- Calvin CROUSE ZA St Stithians Tennis Club No -
- Dylan MARX St. Andrew's College Grahamstown No -
- Thio TSHIVHASE ZA Pukke Tennis Club No -
- Marius van Eeden ZA Hoerskool Nico Malan No -
- Jamie Ryder St. Dunstans High No -
- Luke Nell Framesby High School No -
[5] Jordan GANCHO Northmead Tennis Club No -
[3] Lwazi NGWENYA ZA Fairland Tennis Club No -
- Deon Kearns ZA Rustenburg High No -
- vuyolwethu qeqe ZA Advantage Primary No -
- Vaughn WEHMEYER Despatch Tennis Club No -
- Rainier Hugo Rustenburg High No -
- Damian MULLER ZA George Tennis Club No -
- Tiaan Hattingh Cradock Tennis Club No -
[7] Joseph TOWNES ZA Old Selbornian Tennis Club No -
[8] Luc KOENIG Westville Tennis Club No -
- Tiaan Roberts Rustenburg High No -
- Matthew STUART Wembley Tennis Club No -
- Wade HERMANUS ZA Kenridge Tennis Club No -
- Petrus Johannes Abraham VAN DER MERWE Hoer Volkskool No -
- Mark BACKEBERG ZA University of Cape Town Squash /Tennis No -
- Ruan Erskine Framesby High School No -
[4] Daniel CROWIE ZA Marks Park Sports Club No -
[6] Stephen CLAASSEN Paul Roos Gimnasium No -
- Heinz JANSE VAN RENSBURG Pearson High School No -
- Richard KUNNEKE ZA Despatch Tennis Club No -
- Johannes VAN DER WALT ZA Randburg Tennis Club No -
- Ethan GIBBONS ZA Beacon Bay Tennis Club No -
- Gerhard BOTHA Pearson High School No -
- Ruben PRETORIUS ZA Jeffrey'S Bay Tennis Club No -
[2] ANRO NEL ZA Montagu Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1546593300
2019-01-04 9:15am
A1 PELTC - Court 3
William ZULCH [1]
Calvin CROUSE
6-3, 6-1
1546597800
2019-01-04 10:30am
A2 PELTC - Court 14
Dylan MARX
Thio TSHIVHASE
6-3, 3-6, 4-6
1546602300
2019-01-04 11:45am
A3 PELTC - Court 5
Marius van Eeden
Jamie Ryder
7-6, 4-6, 6-4
1546593300
2019-01-04 9:15am
A4 PELTC - Court 6
Luke Nell
Jordan GANCHO [5]
0-6, 1-6
1546593300
2019-01-04 9:15am
A5 PELTC - Court 7
Lwazi NGWENYA [3]
Deon Kearns
6-1, 6-3
1546593300
2019-01-04 9:15am
A6 PELTC - Court 8
vuyolwethu qeqe
Vaughn WEHMEYER
4-6, 6-3, 2-6
1546593300
2019-01-04 9:15am
A7 PELTC - Court 9
Rainier Hugo
Damian MULLER
1-6, 2-6
1546593300
2019-01-04 9:15am
A8 PELTC - Court 10
Tiaan Hattingh
Joseph TOWNES [7]
0-6, 0-6
1546602300
2019-01-04 11:45am
A9 PELTC - Court 6
Luc KOENIG [8]
Tiaan Roberts
6-1, 6-1
1546602300
2019-01-04 11:45am
A10 PELTC - Court 7
Matthew STUART
Wade HERMANUS
6-3, 6-2
1546602300
2019-01-04 11:45am
A11 PELTC - Court 8
Petrus Johannes Abraham VAN DER MERWE
Mark BACKEBERG
3-6, 2-6
N/A A12 -
Ruan Erskine
Daniel CROWIE [4]
(Did not play)
Walkover
1546602300
2019-01-04 11:45am
A13 PELTC - Court 9
Stephen CLAASSEN [6]
Heinz JANSE VAN RENSBURG
6-0, 6-0
1546602300
2019-01-04 11:45am
A14 PELTC - Court 10
Richard KUNNEKE
Johannes VAN DER WALT
6-0, 6-1
1546602300
2019-01-04 11:45am
A15 PELTC - Court 11
Ethan GIBBONS
Gerhard BOTHA
6-3, 6-1
1546602300
2019-01-04 11:45am
A16 PELTC - Court 12
Ruben PRETORIUS
ANRO NEL [2]
0-6, 2-6
1546675200
2019-01-05 8:00am
A17 PELTC - Court 1
William ZULCH [1]
Thio TSHIVHASE
6-1, 6-2
1546675200
2019-01-05 8:00am
A18 PELTC - Court 2
Marius van Eeden
Jordan GANCHO [5]
0-6, 1-6
1546675200
2019-01-05 8:00am
A19 PELTC - Court 3
Lwazi NGWENYA [3]
Vaughn WEHMEYER
6-0, 6-1
1546675200
2019-01-05 8:00am
A20 PELTC - Court 4
Damian MULLER
Joseph TOWNES [7]
2-6, 4-6
1546675200
2019-01-05 8:00am
A21 PELTC - Court 5
Luc KOENIG [8]
Matthew STUART
6-4, 6-3
1546675200
2019-01-05 8:00am
A22 PELTC - Court 6
Mark BACKEBERG
Ruan Erskine
6-0, 6-0
1546675200
2019-01-05 8:00am
A23 PELTC - Court 7
Stephen CLAASSEN [6]
Richard KUNNEKE
6-4, 6-1
1546675200
2019-01-05 8:00am
A24 PELTC - Court 8
Ethan GIBBONS
ANRO NEL [2]
3-6, 1-6
1546761600
2019-01-06 8:00am
A25 PELTC - Court 7
William ZULCH [1]
Jordan GANCHO [5]
7-6(4), 7-6(2)
1546761600
2019-01-06 8:00am
A26 PELTC - Court 9
Lwazi NGWENYA [3]
Joseph TOWNES [7]
1-6, 0-6
1546761600
2019-01-06 8:00am
A27 PELTC - Court 10
Luc KOENIG [8]
Mark BACKEBERG
6-0, 6-3
1546761600
2019-01-06 8:00am
A28 PELTC - Court 11
Stephen CLAASSEN [6]
ANRO NEL [2]
6-2, 2-6, 1-6
1546857000
2019-01-07 10:30am
A29 PELTC - Court 3
William ZULCH [1]
Joseph TOWNES [7]
6-3, 6-4
1546857000
2019-01-07 10:30am
A30 PELTC - Court 4
Luc KOENIG [8]
ANRO NEL [2]
6-2, 2-6, 4-6
1546934400
2019-01-08 8:00am
A31 PELTC - Court 4
William ZULCH [1]
ANRO NEL [2]
6-4, 3-6, 6-3
1546934400
2019-01-08 8:00am
B1 PELTC - Court 5
Joseph TOWNES [7]
Luc KOENIG [8]
2-6, 7-5, 6-10
1546775100
2019-01-06 11:45am
C1 PELTC - Court 5
Jordan GANCHO [5]
Lwazi NGWENYA [3]
0-6, 0-6
1546775100
2019-01-06 11:45am
C2 PELTC - Court 6
Mark BACKEBERG
Stephen CLAASSEN [6]
3-6, 2-6
1546852500
2019-01-07 9:15am
C3 PELTC - Court 8
Lwazi NGWENYA [3]
Stephen CLAASSEN [6]
2-6, 2-6
1546852500
2019-01-07 9:15am
D1 PELTC - Court 9
Jordan GANCHO [5]
Mark BACKEBERG
6-3, 3-6, 10-5
1546684200
2019-01-05 10:30am
E1 PELTC - Court 12
Thio TSHIVHASE
Marius van Eeden
6-0, 6-1
1546684200
2019-01-05 10:30am
E2 PELTC - Court 13
Vaughn WEHMEYER
Damian MULLER
0-6, 0-6
1546688700
2019-01-05 11:45am
E3 PELTC - Court 1
Matthew STUART
Ruan Erskine
6-0, 6-0
1546688700
2019-01-05 11:45am
E4 PELTC - Court 2
Richard KUNNEKE
Ethan GIBBONS
6-7, 6-4, 8-10
1546766100
2019-01-06 9:15am
E5 PELTC - Court 1
Thio TSHIVHASE
Damian MULLER
1-6, 1-6
1546766100
2019-01-06 9:15am
E6 PELTC - Court 2
Matthew STUART
Ethan GIBBONS
6-1, 6-1
1546775100
2019-01-06 11:45am
E7 PELTC - Court 7
Damian MULLER
Matthew STUART
7-5, 6-3
1546775100
2019-01-06 11:45am
F1 PELTC - Court 8
Thio TSHIVHASE
Ethan GIBBONS
4-6, 6-4, 10-8
1546766100
2019-01-06 9:15am
G1 PELTC - Court 3
Marius van Eeden
Vaughn WEHMEYER
2-6, 2-6
1546766100
2019-01-06 9:15am
G2 PELTC - Court 4
Ruan Erskine
Richard KUNNEKE
0-6, 0-6
1546775100
2019-01-06 11:45am
G3 PELTC - Court 9
Vaughn WEHMEYER
Richard KUNNEKE
0-6, 0-6
1546775100
2019-01-06 11:45am
H1 PELTC - Court 10
Marius van Eeden
Ruan Erskine
6-1, 6-0
1546597800
2019-01-04 10:30am
I1 PELTC - Court 1
Calvin CROUSE
Dylan MARX
6-2, 6-0
1546597800
2019-01-04 10:30am
I2 PELTC - Court 2
Jamie Ryder
Luke Nell
1-6, 2-6
1546597800
2019-01-04 10:30am
I3 PELTC - Court 3
Deon Kearns
vuyolwethu qeqe
6-3, 6-3
1546597800
2019-01-04 10:30am
I4 PELTC - Court 4
Rainier Hugo
Tiaan Hattingh
6-1, 6-0
1546597800
2019-01-04 10:30am
I5 PELTC - Court 5
Tiaan Roberts
Wade HERMANUS
0-6, 0-6
1546597800
2019-01-04 10:30am
I7 PELTC - Court 10
Heinz JANSE VAN RENSBURG
Johannes VAN DER WALT
6-4, 6-2
1546597800
2019-01-04 10:30am
I8 PELTC - Court 13
Gerhard BOTHA
Ruben PRETORIUS
7-6(2), 6-0
1546675200
2019-01-05 8:00am
I9 PELTC - Court 9
Calvin CROUSE
Luke Nell
6-2, 6-2
1546675200
2019-01-05 8:00am
I10 PELTC - Court 10
Deon Kearns
Rainier Hugo
6-4, 6-2
1546675200
2019-01-05 8:00am
I11 PELTC - Court 11
Wade HERMANUS
Petrus Johannes Abraham VAN DER MERWE
6-2, 6-1
1546675200
2019-01-05 8:00am
I12 PELTC - Court 12
Heinz JANSE VAN RENSBURG
Gerhard BOTHA
0-6, 1-6
1546688700
2019-01-05 11:45am
I13 PELTC - Court 7
Calvin CROUSE
Deon Kearns
6-4, 6-1
1546688700
2019-01-05 11:45am
I14 PELTC - Court 8
Wade HERMANUS
Gerhard BOTHA
6-0, 6-0
1546766100
2019-01-06 9:15am
I15 PELTC - Court 5
Calvin CROUSE
Wade HERMANUS
5-7, 3-6
1546766100
2019-01-06 9:15am
J1 PELTC - Court 6
Deon Kearns
Gerhard BOTHA
3-6, 1-6
1546688700
2019-01-05 11:45am
K1 PELTC - Court 9
Luke Nell
Rainier Hugo
7-5, 6-3
1546688700
2019-01-05 11:45am
K2 PELTC - Court 10
Petrus Johannes Abraham VAN DER MERWE
Heinz JANSE VAN RENSBURG
6-1, 6-3
1546766100
2019-01-06 9:15am
K3 PELTC - Court 7
Luke Nell
Petrus Johannes Abraham VAN DER MERWE
0-6, 6-4, 3-10
1546766100
2019-01-06 9:15am
L1 PELTC - Court 8
Rainier Hugo
Heinz JANSE VAN RENSBURG
7-5, 6-2
1546675200
2019-01-05 8:00am
M1 PELTC - Court 13
Dylan MARX
Jamie Ryder
6-0, 6-0
1546679700
2019-01-05 9:15am
M2 PELTC - Court 1
vuyolwethu qeqe
Tiaan Hattingh
6-4, 6-7(5), 10-6
1546679700
2019-01-05 9:15am
M4 PELTC - Court 2
Johannes VAN DER WALT
Ruben PRETORIUS
3-6, 3-6
1546688700
2019-01-05 11:45am
M5 PELTC - Court 11
Dylan MARX
vuyolwethu qeqe
6-2, 6-0
1546688700
2019-01-05 11:45am
M6 PELTC - Court 12
Tiaan Roberts
Ruben PRETORIUS
6-2, 6-1
1546766100
2019-01-06 9:15am
M7 PELTC - Court 9
Dylan MARX
Tiaan Roberts
6-1, 6-1
1546766100
2019-01-06 9:15am
N1 PELTC - Court 10
vuyolwethu qeqe
Ruben PRETORIUS
7-6(6), 2-6, 10-1
1546688700
2019-01-05 11:45am
O1 PELTC - Court 13
Jamie Ryder
Tiaan Hattingh
7-6, 6-3
1546766100
2019-01-06 9:15am
O3 PELTC - Court 11
Jamie Ryder
Johannes VAN DER WALT
5-7, 6-1, 4-10