Print

Main Draw 1 2 TSA020018 TSA021270 EDEN FS [1] Damien NEZAR Brandon VAN HEERDEN 6-0, 6-0 3 4 TSA021159 TSA021376 KZN GN Joshua EDGAR Wian VAN DEN BERG 6-3, 6-4 5 6 TSA031028 TSA031351 FS GN Francois HAASBROEK [Q] Evan MARITZ 7-5, 6-4 7 8 TSA021199 TSA021154 GN EDEN Rechardt VON WIELLIGH [14] Leander PETERSEN 6-3, 6-3 9 10 TSA031361 TSA031337 EDEN WP [12] Daniël WESSELS Sebastian MILLAN 6-2, 6-4 11 12 TSA020528 TSA020157 EDEN GC [Q] Jason FOGLE Evert VAN SCHALKWYK 6-2, 6-1 13 14 TSA020308 TSA031345 GC KZN Tiaan HENNING James EDLEY 6-3, 6-2 15 16 TSA021402 TSA030063 WP BOL [Q] Ryan BAINES [7] William ZULCH 6-2, 6-1 17 18 TSA031128 TSA031349 GN GC [4] Connor KRUGER [Q] Gustav HEFER 6-2, 6-7, 6-4 19 20 TSA021420 TSA021180 GC KZN KONSTANTINOS HATZIPANIS Ezra PILLAY 0-6, 7-6, 7-5 21 22 TSA021421 TSA031139 GC GN PETROS HATZIPANIS [Q] Thio TSHIVHASE 6-1, 6-3 23 24 TSA020678 TSA021380 FS BOL Muller ESTERHUYSE [11] LUAN KRIGE 6-0, 6-2 25 26 TSA20581 TSA031544 WP FS [10] Luke GEDULDT [Q] Ryno LOUW 6-0, 6-2 27 28 TSA030437 TSA 020548 EP GN Gerhard BOTHA TOM SLABBERT 6-2, 6-3 29 30 TSA031285 TSA020658 GC KZN [Q] Logan Gavin ENGELA Jake CARTER 6-3, 7-6 31 32 TSA030483 TSA021398 GC BOR Rynhard ROOTHMAN [5] Sam MCQUIRK 6-1, 6-2 33 34 TSA030221 TSA031340 FS GN [6] Stephan Paul VILJOEN [Q] Kian BARNARD 6-0, 6-1 35 36 TSA020142 TSA031304 EDEN FS [Q] Marcel PETZER Jason SCHIMPER 6-2, 6-4 37 38 TSA030893 TSA031013 WP GC Wade HERMANUS [Q] Hayden CIGLER 6-0, 7-5 39 40 TSA031350 TSA021416 WP EP [Q] Hamza KANA [13] DANIEL TAM 5-7, 6-0, 6-4 41 42 TSA021365 TSA021381 GN GC [9] Johann COETZEE Josh CRONJE 6-3, 6-1 43 44 TSA031068 TSA031334 GN GC Waldo BOSCH Luke CAREY 6-2, 1-6, 6-3 45 46 TSA021205 TSA030207 NWP WP [Q] Christopher DE FREITAS Kyler HUGO 6-0, 6-3 47 48 TSA020507 TSA020682 GC BOR [Q] Matthew HARRIS [3] Nikolai HENSBERG 6-1, 6-1 49 50 TSA031344 TSA020556 KZN GN [8] Alexander EDLEY Karel VERHOEF 6-4, 6-1 51 52 TSA031024 TSA020145 KZN GE Kallen RAMIAH Ethan TERBLANCHE 6-4, 6-2 53 54 TSA30056 TSA021378 GN GC Jordan GANCHO Joshua VAN ZYL 5-7, 7-5, 7-5 55 56 TSA031302 TSA020188 GN MPUM WILLEM ROOSENSCHOON [16] Henco DU PLOOY 3-6, 6-2, 6-0 57 58 TSA031353 TSA031070 KZN GN [15] Luc KOENIG [Q] Keenan Fred VAN JAARSVELD 6-2, 6-2 59 60 TSA030230 TSA020997 EDEN WP Damian MULLER [Q] Junaid ERASMUS 7-5, 6-1 61 62 TSA020635 TSA021425 WP GN Jonah ANDERSON [Q] Ramon HOEKSTRA 6-0, 6-4 63 64 TSA021177 TSA021150 FS GC LOUIS GROBBELAAR [2] Albert KIRSTEN 6-4, 4-6, 6-1 [1] Damien NEZAR Wian VAN DEN BERG 6-1, 6-3 [Q] Evan MARITZ [14] Leander PETERSEN 6-1, 7-5 [12] Daniël WESSELS Evert VAN SCHALKWYK 6-2, 6-3 James EDLEY [7] William ZULCH 2-6, 6-4, 6-4 [4] Connor KRUGER Ezra PILLAY 6-1, 6-1 [Q] Thio TSHIVHASE [11] LUAN KRIGE 6-0, 6-0 [10] Luke GEDULDT TOM SLABBERT 6-3, 6-0 Jake CARTER [5] Sam MCQUIRK 6-2, 6-0 [6] Stephan Paul VILJOEN Jason SCHIMPER 6-3, 6-2 Wade HERMANUS [13] DANIEL TAM 6-1, 6-0 [9] Johann COETZEE Luke CAREY 6-1, 6-4 [Q] Christopher DE FREITAS [3] Nikolai HENSBERG 6-2, 6-0 [8] Alexander EDLEY Ethan TERBLANCHE 6-3, 6-3 Jordan GANCHO [16] Henco DU PLOOY 6-2, 6-4 [15] Luc KOENIG Damian MULLER 6-3, 2-6, 6-1 Jonah ANDERSON LOUIS GROBBELAAR 6-1, 6-2 [1] Damien NEZAR [14] Leander PETERSEN 6-3, 6-3 [12] Daniël WESSELS James EDLEY 3-6, 6-2, 6-3 [4] Connor KRUGER [11] LUAN KRIGE 6-1, 7-5 [10] Luke GEDULDT [5] Sam MCQUIRK 6-4, 2-6, 6-4 [6] Stephan Paul VILJOEN [13] DANIEL TAM 6-3, 6-1 [9] Johann COETZEE [3] Nikolai HENSBERG 6-3, 6-7, 6-2 [8] Alexander EDLEY Jordan GANCHO 6-1, 6-2 [15] Luc KOENIG LOUIS GROBBELAAR 6-1, 7-5 [1] Damien NEZAR [12] Daniël WESSELS 6-3, 6-4 [11] LUAN KRIGE [10] Luke GEDULDT 6-3, 6-2 [6] Stephan Paul VILJOEN [3] Nikolai HENSBERG 6-4, 6-3 [8] Alexander EDLEY [15] Luc KOENIG 6-3, 6-2 [1] Damien NEZAR [11] LUAN KRIGE 5-7, 6-3, 6-4 [3] Nikolai HENSBERG [15] Luc KOENIG 7-6, 6-1 [1] Damien NEZAR [15] Luc KOENIG 6-2, 6-1 [1] Damien NEZAR
C1 D1 C2 7/8 Playoff
E5 F1 E6 11/12 Playoff
G1 H1 G2 15/16 Playoff
I13 J1 I14 19/20 Playoff
K1 L1 K2 23/24 Playoff
M5 N1 M6 27/28 Playoff
O1 P1 O2 31/32 Playoff
Q29 R1 Q30 35/36 Playoff
Q25 S1 Q26 Q27 S2 Q28 S3 37/38 Playoff
S1 T1 S2 39/40 Playoff
U5 V1 U6 43/44 Playoff
W1 X1 W2 47/48 Playoff
Y13 Z1 Y14 51/52 Playoff
Y9 AA1 Y10 Y11 AA2 Y12 AA3 53/54 Playoff
AA1 AB1 AA2 55/56 Playoff
AC5 AD1 AC6 59/60 Playoff
AE1 AF1 BYE 63/64 Playoff
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A3 2 Evan MARITZ ZA Flamingo Tennis Club
A6 1 Jason FOGLE Glenwood House School
A8 1 Ryan BAINES Atlantics Tennis Club
A9 2 Gustav HEFER Affies
A11 2 Thio TSHIVHASE ZA Pukke Tennis Club
A13 2 Ryno Louw Grey College High
A15 1 Logan Gavin Engela ZA German Country Club
A17 2 Kian BARNARD Lynnwood Tennis Club
A18 1 Marcel PETZER ZA Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club
A19 2 Hayden CIGLER ZA Bedfordview Country Club
A20 1 Hamza Kana ZA Northern Cape High
A23 1 Christopher DE FREITAS Klerksdorp Tennis Club
A24 1 Matthew HARRIS Rivonia Tennis Club
A29 2 Keenan Fred van Jaarsveld ZA Waterkloof High
A30 2 Junaid Erasmus ZA Welgemoed Tennis Club
A31 2 Ramon HOEKSTRA ZA Irene Country Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Damien NEZAR ZA George Tennis Club No -
[2] Albert KIRSTEN ZA Marks Park Sports Club No -
[3] Nikolai HENSBERG ZA Beacon Bay Tennis Club No -
[4] Connor KRUGER ZA Irene Country Club No -
[5] Sam MCQUIRK ZA Selborne College No -
[6] Stephan Paul VILJOEN Grey College High No -
[7] William ZULCH ZA Paarl Tennis Club No -
[8] Alexander EDLEY Hillcrest Tennis Club No -
[9] Johann COETZEE ZA Silwilpark Tennis Club No -
[10] Luke GEDULDT ZA Groote Schuur High No -
[11] LUAN KRIGE ZA Paarl Tennis Club No -
[12] Daniël WESSELS ZA Riversdal Tennis Club No -
[13] DANIEL TAM ZA Cradock Tennis Club No -
[14] Leander PETERSEN ZA George Tennis Club No -
[15] Luc KOENIG Westville Tennis Club No -
[16] Henco DU PLOOY Middelburg Tennis Club No -
[Q] Ryan BAINES Atlantics Tennis Club No -
- Sebastian MILLAN ZA Edgemead Tennis Club No -
- Wade HERMANUS ZA Kenridge Tennis Club No -
[Q] Christopher DE FREITAS Klerksdorp Tennis Club No -
[Q] Junaid Erasmus ZA Welgemoed Tennis Club No -
[Q] Gustav HEFER Affies No -
[Q] Evan MARITZ ZA Flamingo Tennis Club No -
[Q] Kian BARNARD Lynnwood Tennis Club No -
[Q] Keenan Fred van Jaarsveld ZA Waterkloof High No -
- TOM SLABBERT ZA Waterkloof High No -
[Q] Jason FOGLE Glenwood House School No -
[Q] Marcel PETZER ZA Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
- Gerhard BOTHA Pearson High School No -
- Damian MULLER ZA George Tennis Club No -
- Jason SCHIMPER Grey College High No -
- LOUIS GROBBELAAR Grey College High No -
- Kyler HUGO ZA Pinelands Tennis Club No -
- Brandon VAN HEERDEN ZA Grey College High No -
- Jonah ANDERSON ZA Fresnaye Sports Club No -
- Muller ESTERHUYSE ZA Grey College High No -
[Q] Ryno Louw Grey College High No -
- Francois HAASBROEK ZA Gustav Fichart No -
- Josh CRONJE ZA Bryanston Sports Club No -
[Q] Logan Gavin Engela ZA German Country Club No -
- Tiaan HENNING Krugersdorp Tennis Club No -
- PETROS HATZIPANIS ZA Old Edwardian Tennis Club No -
[Q] Hamza Kana ZA Northern Cape High No -
- Rynhard ROOTHMAN Old Edwardian Tennis Club No -
- KONSTANTINOS HATZIPANIS ZA Old Edwardian Tennis Club No -
- Luke Carey Old Edwardian Tennis Club No -
- Evert VAN SCHALKWYK ZA Randburg Tennis Club No -
[Q] Matthew HARRIS Rivonia Tennis Club No -
[Q] Hayden CIGLER ZA Bedfordview Country Club No -
- Joshua VAN ZYL ZA Jeppe Quondam Tennis Club No -
- Ethan TERBLANCHE Vaal Tennis Club No -
- Jordan GANCHO Northmead Tennis Club No -
- Wian VAN DEN BERG ZA Belgrave Tennis Club No -
- Rechardt Von Wielligh Elarduspark Tennis Club No -
- Karel VERHOEF Monument Park Tennis Club No -
[Q] Ramon HOEKSTRA ZA Irene Country Club No -
- WILLEM ROOSENSCHOON ZA Gauteng North No -
- Waldo BOSCH ZA JL's Junior Tennis Club No -
- James EDLEY ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Joshua EDGAR ZA Hillcrest Tennis Club No -
- Jake CARTER Prospect Tennis Club No -
- Kallen RAMIAH ZA Ridley Park Tennis Club Yes Luca COUTINHO
- Ezra PILLAY Ridley Park Tennis Club No -
[Q] Thio TSHIVHASE ZA Pukke Tennis Club No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Luca COUTINHO Jeppe Quondam Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1522924200
2018-04-05 10:30am
A1 FS TS - Court 8
Damien NEZAR [1]
Brandon VAN HEERDEN
6-0, 6-0
1522924200
2018-04-05 10:30am
A2 FS TS - Court 9
Joshua EDGAR
Wian VAN DEN BERG
3-6, 4-6
1522924200
2018-04-05 10:30am
A3 FS TS - Court 10
Francois HAASBROEK
Evan MARITZ [Q]
5-7, 4-6
1522924200
2018-04-05 10:30am
A4 FS TS - Court 11
Rechardt Von Wielligh
Leander PETERSEN [14]
3-6, 3-6
1522924200
2018-04-05 10:30am
A5 FS TS - Court 12
Daniël WESSELS [12]
Sebastian MILLAN
6-2, 6-4
1522924200
2018-04-05 10:30am
A6 FS TS - Court 13
Jason FOGLE [Q]
Evert VAN SCHALKWYK
2-6, 1-6
1522924200
2018-04-05 10:30am
A7 FS TS - Court 14
Tiaan HENNING
James EDLEY
3-6, 2-6
1522924200
2018-04-05 10:30am
A8 FS TS - Court 15
Ryan BAINES [Q]
William ZULCH [7]
2-6, 1-6
1522924200
2018-04-05 10:30am
A9 FS TS - Court 16
Connor KRUGER [4]
Gustav HEFER [Q]
6-2, 6-7, 6-4
1522928400
2018-04-05 11:40am
A10 FS TS - Court 1
KONSTANTINOS HATZIPANIS
Ezra PILLAY
6-0, 6-7, 5-7
1522928400
2018-04-05 11:40am
A11 FS TS - Court 2
PETROS HATZIPANIS
Thio TSHIVHASE [Q]
1-6, 3-6
1522928400
2018-04-05 11:40am
A12 FS TS - Court 3
Muller ESTERHUYSE
LUAN KRIGE [11]
0-6, 2-6
1522928400
2018-04-05 11:40am
A13 FS TS - Court 4
Luke GEDULDT [10]
Ryno Louw [Q]
6-0, 6-2
1522928400
2018-04-05 11:40am
A14 FS TS - Court 5
Gerhard BOTHA
TOM SLABBERT
2-6, 3-6
1522928400
2018-04-05 11:40am
A15 FS TS - Court 6
Logan Gavin Engela [Q]
Jake CARTER
3-6, 6-7
1522928400
2018-04-05 11:40am
A16 FS TS - Court 7
Rynhard ROOTHMAN
Sam MCQUIRK [5]
1-6, 2-6
1522928700
2018-04-05 11:45am
A17 FS TS - Court 8
Stephan Paul VILJOEN [6]
Kian BARNARD [Q]
6-0, 6-1
1522928700
2018-04-05 11:45am
A18 FS TS - Court 9
Marcel PETZER [Q]
Jason SCHIMPER
2-6, 4-6
1522928700
2018-04-05 11:45am
A19 FS TS - Court 10
Wade HERMANUS
Hayden CIGLER [Q]
6-0, 7-5
9999999999999999
TBD
A20 -
Hamza Kana [Q]
DANIEL TAM [13]
1522928700
2018-04-05 11:45am
A21 FS TS - Court 12
Johann COETZEE [9]
Josh CRONJE
6-3, 6-1
9999999999999999
TBD
A22 -
Waldo BOSCH
Luke Carey
1522928700
2018-04-05 11:45am
A23 FS TS - Court 14
Christopher DE FREITAS [Q]
Kyler HUGO
6-0, 6-3
1522928700
2018-04-05 11:45am
A24 FS TS - Court 15
Matthew HARRIS [Q]
Nikolai HENSBERG [3]
1-6, 1-6
1522928700
2018-04-05 11:45am
A25 FS TS - Court 16
Alexander EDLEY [8]
Karel VERHOEF
6-4, 6-1
9999999999999999
TBD
A26 -
Kallen RAMIAH
Ethan TERBLANCHE
1523001600
2018-04-06 8:00am
A27 FS TS - Court 6
Jordan GANCHO
Joshua VAN ZYL
5-7, 7-5, 7-5
9999999999999999
TBD
A28 -
WILLEM ROOSENSCHOON
Henco DU PLOOY [16]
9999999999999999
TBD
A29 -
Luc KOENIG [15]
Keenan Fred van Jaarsveld [Q]
9999999999999999
TBD
A30 -
Damian MULLER
Junaid Erasmus [Q]
9999999999999999
TBD
A31 -
Jonah ANDERSON
Ramon HOEKSTRA [Q]
9999999999999999
TBD
A32 -
LOUIS GROBBELAAR
Albert KIRSTEN [2]
1523004000
2018-04-06 8:40am
A33 FS TS - Court 6
Damien NEZAR [1]
Wian VAN DEN BERG
6-1, 6-3