Print

Main Draw 1 2 TSA061311 TSA061252 GC WP [1] Jordan GEORGIEV Milan STRYDOM Walkover 3 4 TSA061320 TSA061018 GC MPUM [Q] Cade TOPPING [Q] Heinrich ROOTMAN 6-4, 6-0 5 6 TSA061257 TSA061260 BOL NWP Christiaan CRONJE Tiaan NELSON 6-2, 6-1 7 8 TSA061452 TSA061284 GC WP [Q] Christiaan VAN ROOYEN [16] Luke BOSMAN 6-0, 6-1 9 10 TSA061060 TSA061103 EP GN [14] Johan COETZEE Reuben MATTHEUS 6-0, 6-0 11 12 TSA061052 TSA061187 WP GC Daniel KNOTT Alexander HRISTOV 7-5, 6-1 13 14 TSA071116 TSA061379 GC LIM Noah OPPENBERG [Q] Brendan O 'REILLY 6-1, 6-1 15 16 TSA081039 TSA071158 WP EDEN Leon DU TOIT [5] Xander PIENAAR 6-1, 6-1 17 18 TSA070074 TSA061209 BOL WP [4] Willem DE WAAL [Q] Sagen HUGO 6-0, 6-0 19 20 TSA061324 TSA070031 WP GN Stehan VAN DER MERWE Aadil VALLY 7-6, 6-4 21 22 TSA060017 TSA061358 GC WP Heinrich WASSERFALL Michael LORAM 7-6, 6-4 23 24 TSA071144 TSA061174 GC KZN Jean DU TOIT [12] Matthew WILSON 6-4, 6-4 25 26 TSA071140 TSA071152 WP GN [11] Gareth IGESUND [Q] Neill BADENHORST 6-0, 6-1 27 28 TSA061312 TSA061577 GC EDEN Matthew BEZUIDENHOUT [Q] Willem BREYTENBACH 6-4, 6-2 29 30 TSA061400 TSA061032 NC GN Simon LIVERSAGE Shay BEEKA 6-1, 6-2 31 32 TSA060065 TSA061313 EDEN GN Zander PETZER [8] Carl-Hanns ARNDT 6-0, 6-1 33 34 TSA071005 TSA060171 BOL WP [6] Pieter KOTZé Junior CHIGARIRO 7-5, 6-4 35 36 TSA061217 TSA061328 GN GC Beukes VAN DEN BERG Nicholas REIS 6-2, 6-2 37 38 TSA071254 TSA061107 GC GN [Q] Moeketsi MOKETE Heinrich KRUGMANN 6-4, 6-1 39 40 TSA071145 TSA061290 GC GN [Q] Maksim MIHIC [13] Johan LABUSCHAGNE 6-1, 6-3 41 42 TSA061376 TSA061289 FS GC [15] Lian DU TOIT James HART 6-4, 6-3 43 44 TSA060052 TSA060078 MPUM GC JACQUES SLABBERT Kwena MAPHAKA 7-5, 6-3 45 46 TSA071183 TSA071153 WP GN Jordan GERTSE Nathan TSAURA 6-1, 6-1 47 48 TSA071175 TSA061321 GN WP [Q] Rynard VAN DER LAAN [3] Leo MATTHYSEN 6-0, 6-0 49 50 TSA071143 TSA061374 FS GC [7] Ben SCHOLTZ [Q] Luke HUTCHISON 6-1, 6-0 51 52 TSA061341 TSA071060 FS FS Van Zyl DELPORT [Q] Fourie VERMEULEN 6-4, 6-3 53 54 TSA071177 TSA061287 WP GC [Q] Toit MALAN Rico DU PLESSIS 6-7, 6-3, 6-3 55 56 TSA071147 TSA061276 WP MPUM [Q] Michal BARRISH [10] Wernich ROSSOUW 6-0, 6-0 57 58 TSA061299 TSA061350 GE LIM [9] Boitshepo MAAKE TJ CHUENE 6-1, 6-0 59 60 TSA061279 TSA061382 GE GN Zander DE JAGER [Q] Jack FUNSTON 6-3, 6-2 61 62 TSA060148 TSA061280 WP GN Anathi NOFOTYO [Q] Josua MARKRAM 6-1, 6-0 63 64 TSA061343 TSA060028 FS KZN Stefan RHEEDER [2] Guy VORWERK 6-0, 6-0 [1] Jordan GEORGIEV [Q] Heinrich ROOTMAN 6-2, 6-2 Christiaan CRONJE [16] Luke BOSMAN 6-1, 6-1 [14] Johan COETZEE Daniel KNOTT 6-0, 6-0 [Q] Brendan O 'REILLY [5] Xander PIENAAR 6-2, 6-2 [4] Willem DE WAAL Aadil VALLY 6-0, 6-0 Michael LORAM Jean DU TOIT 7-5, 6-3 [11] Gareth IGESUND [Q] Willem BREYTENBACH 6-3, 6-2 Simon LIVERSAGE [8] Carl-Hanns ARNDT 6-1, 6-0 [6] Pieter KOTZé Beukes VAN DEN BERG 6-1, 6-2 Heinrich KRUGMANN [13] Johan LABUSCHAGNE 7-6, 1-6, 6-3 James HART Kwena MAPHAKA 7-6, 6-3 Jordan GERTSE [3] Leo MATTHYSEN 6-4, 6-1 [7] Ben SCHOLTZ [Q] Fourie VERMEULEN 6-2, 6-3 [Q] Toit MALAN [10] Wernich ROSSOUW 6-3, 6-1 [9] Boitshepo MAAKE Zander DE JAGER 6-1, 6-0 Anathi NOFOTYO [2] Guy VORWERK 6-1, 6-2 [1] Jordan GEORGIEV [16] Luke BOSMAN 6-2, 6-1 [14] Johan COETZEE [5] Xander PIENAAR 6-3, 6-0 [4] Willem DE WAAL Jean DU TOIT 6-1, 6-1 [11] Gareth IGESUND [8] Carl-Hanns ARNDT 4-6, 6-4, 6-4 [6] Pieter KOTZé Heinrich KRUGMANN 6-1, 6-2 James HART [3] Leo MATTHYSEN 6-1, 6-3 [7] Ben SCHOLTZ [10] Wernich ROSSOUW 6-4, 6-1 [9] Boitshepo MAAKE [2] Guy VORWERK 6-1, 6-2 [1] Jordan GEORGIEV [14] Johan COETZEE 6-4, 6-0 [4] Willem DE WAAL [8] Carl-Hanns ARNDT 6-2, 6-0 [6] Pieter KOTZé [3] Leo MATTHYSEN 6-1, 6-2 [7] Ben SCHOLTZ [2] Guy VORWERK 6-2, 6-3 [1] Jordan GEORGIEV [4] Willem DE WAAL 7-6, 6-2 [3] Leo MATTHYSEN [2] Guy VORWERK 6-4, 7-5 [1] Jordan GEORGIEV [2] Guy VORWERK 6-2, 6-0 [1] Jordan GEORGIEV
C1 D1 C2 7/8 Playoff
J1 Michael LORAM BYE 19/20 Playoff Michael LORAM
P1 Aadil VALLY BYE 31/32 Playoff Aadil VALLY
V1 BYE Rico DU PLESSIS 43/44 Playoff Rico DU PLESSIS
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A2 1 Cade TOPPING ZA Bryanston Sports Club
A2 2 Heinrich Rootman ZA C.R Swart Primary
A4 1 Christiaan van Rooyen ZA Randburg Tennis Club
A7 2 Brendan O 'Reilly ZA Laerskool Pietersburg Oos
A9 2 Sagen Hugo ZA Pinelands Tennis Club
A13 2 Neill BADENHORST Hennopspark Primary
A14 2 Willem BREYTENBACH ZA George Tennis Club
A19 1 Moeketsi MOKETE ZA Crawford Primary
A20 1 Maksim Mihic Sandton Sports Club
A24 1 Rynard VAN DER LAAN ZA Midstream College
A25 2 Luke HUTCHISON German Country Club
A26 2 Fourie Vermeulen ZA Grey College Primary
A27 1 Toit Malan Curro Langebaan Primary
A28 1 Michal Barrish Meadowridge Tennis Club
A30 2 Jack Funston ZA Irene Country Club
A31 2 Josua Markram ZA Louis Leipoldt Primary
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Jordan GEORGIEV ZA Crawford Primary No -
[2] Guy VORWERK ZA Hillcrest Tennis Club No -
[3] Leo MATTHYSEN ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
[4] Willem DE WAAL ZA Laerskool Dirkie Uys Primary No -
[5] Xander Pienaar ZA Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club Yes Connor Doig
[6] Pieter Kotzé ZA Laerskool Eikestad No -
[7] Ben SCHOLTZ ZA Grey College Primary No -
[8] Carl-Hanns ARNDT Irene Country Club No -
[9] Boitshepo Maake ZA Alberhart Tennis Club No -
[10] Wernich ROSSOUW ZA Goedehoop Primary No -
[11] Gareth Igesund Western Province Cricket Club (Tennis) No -
[12] Matthew WILSON ZA Hillcrest Tennis Club No -
[13] Johan Labuschagne ZA Brooklyn-Union Tennis Club No -
[14] Johan COETZEE ZA Wembley Tennis Club No -
[15] Lian Du Toit ZA Grey College Primary No -
[16] Luke BOSMAN Somerset West Tennis Club No -
- Michael Loram ZA Edgemead Tennis Club No -
[Q] Michal Barrish Meadowridge Tennis Club No -
- Milan Strydom Rhenish Laerskool No -
- Daniel KNOTT Somerset West Tennis Club No -
- Nathan TSAURA CSIR Tennis Club No -
- James HART ZA Marks Park Sports Club No -
[Q] Moeketsi MOKETE ZA Crawford Primary No -
[Q] Josua Markram ZA Louis Leipoldt Primary No -
[Q] Rynard VAN DER LAAN ZA Midstream College No -
- Reuben Mattheus ZA Monumentpark Primary No